Değerli Ziyaretçimiz ! Tüm Derslerle İlgili Konu Anlatımlarını, Ders Notlarını, Yazılıları, Testleri, Slaytları, Sunumları, Videoları ve Her Türdeki Dökümanı Sizlere Ücretsiz Olarak Sunmaktayız.Bu Kaynaklardan Sorunsuzca,Özgürce Yararlanabilmek İçin {BURAYA TIKLAYARAK ÜYE} Olmanız Gerekmektedir! Üye Olmadan da Bize Kolayca Ulaşıp Mesaj Yollayabilirsiniz {TIKLAYINIZ}    
DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek !  

Anasayfa Kimler Online Yeni Mesajlar Konularım Bugünkü Mesajlar Site Map
Geri git   DersKaynak.Com / Tüm Derslerde Tam Destek ! > Eğitim-Öğretim > Meslek Liseleri
Facebook Facebook

Yeni Konu aç  Cevapla
Seçenekler Stil
Okunmamış 10.11.10, 10:49 #1 (Konu Linki)
Yönetici Yardımcısı

azize - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: azize isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Okulu: İmam Hatip Lisesi
Sınıf: 11.Sınıf
Konular: 558
Takımı: Konya Spor :)
Teşekkür Etmiş: 0
Teşekkür Almış: 34
Hobim: Okumak,Yüzmek,Origami
Standart Sağlık eğitimi dersi yazılı soruları Sağlık eğitimi dersi yazılı soruları

1.Ulusal düzeyde sağlık eğitiminin birinci derecede sorumlusu aşağıdakilerden hangisidir?
a)Dünya sağlık örgütü b)Sağlık Bakanlığı
c)Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü d)UNICEF
e)Yerel Kuruluşlar

2.Grup Eğitimi ile ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
a)hazır olmayan grup yapılan eğitim etkinliklerinde meydana getirilecek gruptur.
b)Hazır grup üyelerinin amaçları genellikle aynıdır
c)Grup üyeleri yaş, zeka, kültür ve ihtiyaçları bakımından birbirine yakın olursa verilecek eğitim daha kolay ve başarılı olur
d)grup aktivitesini sağlamak amacıyla ideal grup ortalama 20-25 kişi olmalıdır
e)grup üyelerini dinamik bir yapıya sahip değildir. Ancak yapılan eğitimle dinamik yapıya sahip olurlar.

3.”Bir bölgede sağlık ocağına çocuklarını aşılatmak için götürmeyen annelere aşılar hakkında bilgi vermek ve çocuklarını aşıya götürmeleri konusunda davranış kazandırmak gerekiyor.”
Yukarıda verilen bilgiler Sağlık eğitimi planlamaları aşamalarından hangisinin kapsamına girer?
a)Sağlık eğitimi gereksinimlerinin sağlanması
b)Sağlık eğitimi planının hazırlanması
c)Sağlık eğitiminde hedef grubun ve amaçlarının saptanması
d)Sağlık eğitimi planının programlaştırılması
e)sağlık eğitimi planının uygulanması

4.”Halk kendisine uygun olmayan ve beğenmediği hizmetleri uygulamaz. Kişinin kendisi ve başkalarının sağlıklarından sorumluluk anlayışı halkla birlikte çalışma ilkesiyle olur”
Yukarıdaki bilgilere dayanarak, sağlık hizmetlerinin nasıl bir hizmet olduğu anlaşılır?
a)Ekip Hizmeti b)Uygun Hizmet c)Sürekli Hizmet
d)Eşit Hizmet e)Katılımlı Hizmet

5.Eğitimle ilgili verilen seçeneklerden hangisi doğrudur?
a)Bireylerde davranış değişikliği olması gerekir
b)davranış değişikliği yaşantısı yoluyla gerçekleştirilebilir
c)Kazandırılacak davranış eğitimin amacına uygun olmalı
d)davranış değişikliği belli bir süreçte kazandırılır
e)Hepsi

6.Sağlık eğitiminde eğitilenle ilgili bilgilerde hangisi yanlıştır?
a)eğitilenin gelişimö ve olgunlaşma düzeyi öğretimin amaçlarına elverişli olup olmadığı sağtanmaktadır
b)Güdülenme öğrenmenin en etkili öğelerinden biridir
c)Olgunlaşma ve öğrenme sonucu bireyin belli davranışları yapabilecek hale gelmesine öğrenme denir
d)Eğitilenin eğitim düzeyi gerçekleştirmek istenen öğretim amaçlarından yüksek ise eğitime gerek yoktur.
e)Eğitilenin davranışları ile kazandırılması amaçlanan davranışlar arasındaki farka eğitimin ihtiyacı denir.

7.Grup eğitimi yöntemlerinden eğer kazandırılmak istenen beceri ise en iyi şekilde hangisiyle öğrenilir?
a)Soru cevap b)Tartışma c)Beyin fırtınası
d)Zihinsel koordinasyon
e)Demonstrasyon (gösterme yaptırma)

8.”Eğitimde kullanılacak yöntemlerden biri diğerlerinden üstün olmadığı gibi, her durumda başarıyla uygulanabilecek tek bir yöntemden de bahsetmek mümkün değildir.”
Bu açıklamaya göre eğitimde kullanılacak yöntem seçiminde doğru seçenek hangisidir?
a)Yöntem seçiminde konu ve kazandırılacak bilgi, tutum ve beceri çok önemlidir
b)Yöntem seçiminde hedef kitle önemlidir
c)Yöntem seçiminde birden çok alternatif vardır
d)Bir eğitim etkinliği için uygun olan yöntem başka bir eğitimin etkinliğinde de kullanılabilir
e)Yöntem seçiminde eğitilen kişinin ihtiyacı çok önemlidir.

9.Bir eğitimin etkinliği aşağıdakilerden hangisi ile en iyi şeklide değerlendirilir?
a)Davranış b)Süreç c)Öğretim
d)İletişim e)Eğitim

10.”İshalli olan çocuğunu doktora götüren bir anneye tedavisinin yanında ishalden korunma öğretimi de anlatılmalıdır”
Bu örnek Sağlık eğitimi ilkelerinden hangisine örnektir?
a)Süreklilik ilkesi b)eğitimi hizmetle birlikte sunma
c)Risk gruplarına öncelik d)Hedef kitlenin önemi ilkesi
e)Uygulanabilme ilkesi

11.”Bireylerin örnek aldığı kişilerin davranışları izlenir, tekrarlanır. Böylece örnek alınan kişilerin davranışları diğer bireylerde de oluşur.”
Bu açıklama hangi eğitim yönteminin tanımıdır?
a)Rol yapma yöntemi b)Gösteri yapma
c)Gösterme yaptırma yöntemi d)Taklit yöntemi
e)Oyunlaştırma yöntemi

12.”Görüntü, söz ve sesler titizlikle bütünleştirilmiş ise eğitim aracı mesajı belirgin şekilde ileterek, mesaj alıcı tarafından en yüksek düzeyde eksiksiz ve doğru olarak alınarak, eğitim istenilen düzeyde gerçekleşir”
yukarıdaki ifadeye göre eğitim öğretime uygun olarak seçilmiş materyalin eğitime olan hangi katkısından bahsedilmektedir?
a)Eğitimin standardize olması
b)Eğitime katılanlar arasında etkileşimin artması
c)Eğitimin kalitesinin yükselmesi
d)Eğitimin ilgi çekici olması
e)Eğitimin uygun ortam ve zamanda yapılması

13.”Eğitimci eğitilenlerle paylaşmak istediği fikri örnek bile vermeye gerek duymadan ve hiçbir öğrenim aracı kullanmadan anlatması sonucu dikkat kaybolarak konu izlenemez olur”
Yukarıdaki ifade de hangi iletişim engelinden bahsedilmektedir?
a)Algılayamama b)Anlamların karıştırılması
c)Sözcüklere boğulma d)İlgi duymama
e)Bedensel rahatsızlık

14.Aşağıdaki ortamlardan hangisi sağlık eğitimi yapmak için uygun değildir?
a)Okul b)Ordu c)Aile
d)Sağlık kuruluşları e)Kalabalık caddeler

15.Aşağıdakilerden hangisi sağlık eğitimini etkileyen dışsal faktörlerden birisi değildir?
a)Fizyolojik faktörler b)Kültürel faktörler
c)Ekonomik faktörler d)Sosyal faktörler
e)Toplumsal faktörler
16.Aşağıdakilerden hangisi etkili eğitmenin mesleki ve sınıf içi davranış özelliklerinden birisidir?
a)Eğitmen konuyu çok iyi bilmelidir
b)Eğitilenleri motive edebilmelidir
c)Güven duygusu verebilmelidir
d)İşbirliğine dayalı demokratik tavır sergilemelidir
e)Hepsi özelliğidir

17. Sağlık hizmetlerinin doğuştan kazanılmış bir hak olduğu,toplumdaki herkese eşit olarak götürülmesi kavramı bir görüş olarak temel sağlık hizmetlerinin hangi unsuruyla ilgilidir?
a)Uluslar arası dayanışma b)Öz sorumluluk
c)Sosyal eşitlik d)Sağlık hizmetlerinin boyutu
e)Hiçbiri

18.Bireyin davranışlarında kendi yaşantıları yoluyla ve kasıtlı olarak istenilen değişmeyi meydana getirme süreci;
a)Öğretim b)Eğitim
c)Öğrenme d)Alışkanlık
e)Tutum

19.Öğretimin en temel öğesi nedir?
a)Öğrenci b)Öğretmen
c)Konu d)Araç gereç
e)Yöntem

20.Aşağıdakilerden hangisi basılı eğitim araçlarından birisidir?
a)Pankart b)Flanelgraf c)Tepegöz saydamları
d)Bültenler e)Flip Chartlar

21.Aşağıdakilerden hangisi tepegöz kullanımında söylenmiş yanlış bir ifadedir?
a)Transparanlarda 6-8 satırdan fazla yazı yazılmamalıdır.
b)Küçük harfli ve uzun mesajlı yazı tipleri tercih edilmelidir.
c)yazılar perdeden okunmamalıdır.
d)Netlik ayarı ilk transparanda yapılmalıdır.
e)tepegözde transparan yokken tepegöz açık tutulmamalıdır.

22.I.Projeksiyon merceğinin odak noktasından gelen ışık perde ile her yönden 180 derece açı yapmalı
II.Görüntü yanlardan taşmamalı
III.En yakın izleyici ile perde arasında en az bir görüntü yüksekliği kadar mesafe olmalı
IV.En uzak izleyici ile perde arasında 6-8 görüntü yüksekliği kadar mesafe olmalı
Yukarıdaki ifadelerden hangisi yada hangileri perde ve projeksiyon aletlerinin sınıf içindeki konumları için söylenmiş doğru bir ifadedir?
a)I veII b) I ve III c)III ve IV
d)II ve IV e)II ve III

23.Herhangi bir konunun çeşitli yönleri üzerinde kısaca hazırlanan çeşitli görüşlerin sunulması ve bu görüşlerin tartışılmasına ne denir?
a)Sempozyum b)Panel c)Münazara
d)Karşılıklı görüşme e)Mülakat

24.Hangisi anlatma yönteminin özelliği değildir?
a)Anlatım 20 dk.yı geçmemelidir.
b)Anlatılacak konu anlatan tarafından iyi bilinmelidir.
c)Anlatma esnasında dikkati dağıtmamak maksadıyla tahtaya resim, şekil vb. çizilmemelidir.
d)Jest ve mimiklerle ilgi artırılmalıdır
e)Anlatım esnasında bol bol örneklere yer vermelidir.

25.Eğitilenin duygu, düşünce ve hayallerini başka yaşantıya sahip olan kişinin yerine koyarak ifade etmesi hangi eğitim yöntem ve tekniğidir?
a)Taklit b)Role Play c)gözlem
d)Hikaye anlatma e)Beyin fırtınası

26.Aşağıdakilerden hangisi fert eğitimi yöntemi değildir?
a)Gösterme yaptırma b)Görüşme yöntemi
c)Okutma yazdırma d)Anlatma
e)Taklit yöntemi

27.Bir toplumdaki birey ve ailelerin geneli tarafından kabul edilecek yollardan onların tam olarak katılımları ile ülke ve toplumca karşılanabilir bir harcama karşılığında onlara götürülen esas sağlık hizmetine
………………………………………………… ……………………. Hizmeti denir(2p)

28.Tarihte sağlık eğitimi çalışmalarıyla ün yapan kuruluş ………………………………………………………………………. Okuludur.(2p)

29.Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için yaşanılan çevreninde sağlıklı olması gerekir. Çevre sağlığına ………………………………….…………………….…………… denir.(2p)

30.Düzenli ve sürekli olarak kendini göstere, öğrenilerek edinilmiş davranışlara ……………………………. Denir.(2p)

31.Öğrenmenin hareket noktası kişinin ………………………….dır.(2p)

32.Amaçlara ulaşma yollarını belirten, ne yapılacağını önceden kararlaştıran hareket biçimine …………………………………………………………..…… denir.(2p)

33. En etkili öğrenme ……………………………………………………………… öğrenmedir.(2p)

34.Sağlık eğitiminin ihtiyaçları yönünden ……………………………….., …………………………….… , ………………………………. Ve ……………….….………. Tanınması gereklidir.( 4 puan)

35.Belirli bir yerde uzun süre yaşayan ve yaşayacak olan, kendi kendine yeterli sosyal teşkilat ve kurumları ile beraber kişilerin meydana getirdiği topluluğa ………………………………………….. denir. ( 2p)

36.Yıl içinde çeşitli sağlık konularıyla ilgili ülke çapında belirli aralıklarla yapılan sağlık eğitimine ……………………………………… sağlık eğitimi denir.(2p)

Teşekkür Edenler
asdasdasdasdasda (12.01.14), muhammed tunç (13.04.11)
Okunmamış 13.03.12, 01:09 #2 (Konu Linki)
Üye

gülengül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Durumu: gülengül isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Konular: 0
Teşekkür Etmiş: 0
Teşekkür Almış: 0
Standart Cevap: Sağlık eğitimi dersi yazılı soruları Cevap: Sağlık eğitimi dersi yazılı soruları

cevappppppppppppppp

Etiketler
dersi, egitimi, saglik, sorulari, yazili

Seçenekler
Stil