Atatürk ve Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon – Yazı Örneği

Cumhuriyet-ve-Atatürk-ile-ilgili-yazı

Atatürk ve Cumhuriyet kavramları Türk Milleti için birbirinden ayrılamaz iki değerdir. Atatürksüz bir Cumhuriyet, Cumhuriyetsiz bir Atatürk düşünülemez. Atatürk’ü ve Atatürk’ün en önemli eseri Cumhuriyeti anlatan Atatürk ve Cumhuriyet konulu yazılarımızı sizler için paylaştık.

Zevkle okumanız dileğiyle…

1- Atatürk ve Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

Atatürk ve Cumhuriyet

Atatürk’ün gençlik dönemlerinden bu yana Türkiye’yi çağdaş ve modern bir ülke haline getirmek için düşündüğü tek siyasi rejimdir; Cumhuriyet rejimi.

Atatürk’ün bu Cumhuriyet rejimini seçmesinin en büyük nedeni de cumhuriyetin özlemini duyduğu siyasi rejim olmasıdır. Bu rejim kurulurken Atatürk: “Bir millete şerefin, haysiyetin, namusun, insanlığın yerleşmesi ve yaşaması mutlaka o milletin hürriyet ve istiklaline sahip olmasına bağlıdır,” diyerek Cumhuriyet rejiminin getirmiş olduğu özgürlük ve bağımsızlığı kastetmektedir.

Cumhuriyet, millet egemenliği ile bağdaşan bilen tek rejimdir diyebiliriz. Nedeni; Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Cumhuriyet rejimi ile birlikte milletin insanca yaşamasını bilmesini ve yaşama nasıl ve neye bağlı olduğunu da beraberinde getiriyor. bu durumda dağ Cumhuriyet rejiminin insana verdiği değeri de görebiliyoruz .

Sonuç olarak; Cumhuriyeti, Atatürk’ün inandığı görüşler doğrultusunda, ilke ve inkılaplarının izinde, dünyadaki barışını savunup bağımsızlığını, birlikteliğini ön planda tutarak bu hususla beraber bir ülke haline gelip varlığını devam ettiren ve devam ettirmekte olan cumhuriyet rejimi sonsuza dek devam edecektir.

Atatürk ve Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon Örneği: Ömer İslamoğlu – 9/A – Rize/İyidere – Atatürk ve Cumhuriyet Konulu Kompozisyon Yarışması İlçe Birincisi – Kaynak 1:


2- Cumhuriyet ve Atatürk İle İlgili Yazı

Ben Mustafa Kemal’im

Mustafa Kemal Atatürk yol göstericimiz, Ulu Önderimiz. Tohumlarını serpip zamanla yeşerttiği Cumhuriyeti emanet ettiği Türk gençlerinin, izinden yürümeye çalışan herkesin özlemle yad ettiği büyük insan.

Övündüğümüz geçmişi, yön verdiğimiz geleceği bizlere sunan büyük kurtarıcı, bir yol göstericidir Mustafa Kemal. Bugünleri bize veren her güne refah içinde uyanmamızı sağlayandır. Bugün bu vatanda özgürlük içinde nefes alabiliyorsak, fikirlerimizi korkusuzca söylüyorsak bunlar onun kurduğu Cumhuriyet sayesindedir.

Bizlere küçükken, çınarların gölgesi büyük olur, derlerdi. Şimdi bizler de o büyük çınarın gölgesinin altındayız. Onun ilkeleriyle yeşeriyor, öğütlerini dinliyor ve vatanımızı canımız pahasına koruyoruz. Bütün ümidinin biz gençlikte olduğunu bilerek hareket ediyoruz. “Milletin bağrında temiz bir kuşak yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak.” diyor bir sözünde Atamız. Belki onu hiç görmedik. Onunla hiç konuşmadık fakat bıraktığı yoldan giden biz gençler. Onun düşüncelerinin vücut bulmuş haliyiz. Kurduğu aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’ne layık olmaya çalışıyoruz. Ve o, bedenen aramızdan ayrılsa da düşünceleriyle bizlere kılavuzluk etmeye devam ediyor.

Bu vatanı kurtarmak için, gecelerce denizin ortasındaki aydınlık bir fener gibi düşünen, denizleri, okyanusları karalarla birleştirendir Atatürk. İnsanı insana kardeş edendir. Çok sevdiği biz gençleri aydınlatacak olan sönmeyecek bir meşaledir. Bugün okullarda kitaplarımızı onun resimleri onurlandırıyorsa, adını duyduğumuzda gözlerimiz doluyorsa eğer, bu vatanın her karışına verdiği emektendir.

Sesimiz oralara, toprağın kara bağrına ulaşır mı bilmiyorum. Bugün elimizde kalem tutup, cümleleri sayfalara özgürce dökebiliyorsak; onun ve emeklerinin gücünü, yıkılmayacak, solmayacak ve asla devrilmeyecek olan bu Cumhuriyet’in köklerinin sağlamlığını gösterir.

Biz Türk gençleri Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyete gözümüz gibi bakacağımıza, değerlerimize sahip çıkacağımıza, bağımsızlığımızı zedelemek isteyenlere göz açtırmayacağımıza söz veriyoruz. Atatürk’ü anlamak ve anlatmak biz gençlerin boynunun borcudur.

Biz gençler Atatürk’ü ve ilkelerini sonsuza denk yaşatacağız.

Ben Mustafa Kemal’im! Biz gençler Mustafa Kemal’iz! Muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asıl kanda olduğunu unutmayacağız.

Cumhuriyet Ve Atatürk İle İlgili Yazı: Azel Yayla – Vakfıkebir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Trabzon/Vakfıkebir – Cumhuriyet ve Atatürk İle İlgili Yazı Yarışması İlçe Birincisi Kaynak 2:


Kaynaklar:

Kaynak 1: https://iyidere.meb.gov.tr/

Kaynak 2: https://vakfikebir.meb.gov.tr/www/10-kasim-ataturku-anma-haftasi-kapsaminda-duzenlenen-yarismalar-sonuclandi/icerik/1545

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*