Kompozisyon Yarışması Kazanan Kompozisyon Örnekleri

ödüllü-kompozisyon-örnekleri

Hem Kompozisyon nasıl yazılır?, Kompozisyon yazarken nelere dikkat edilir? gibi hususlarda örnek olması, hem de kadınlar günü ile ilgili kompozisyon örneği olması açısından (hem de yarışma kazanacak derecede başarılı) Trakya Üniversitesi’nin düzenlediği “Dünya Kadınlar Günü ile ilgili kompozisyon” yarışmasını ilk üç sırada tamamlayıp, ödül kazanan kompozisyon örneklerini sizinle paylaşalım.

Dünya Kadınlar Günü ile İlgili Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Giren Kompozisyon Örnekleri

1.  Kompozisyon

KADIN BEREKETTİR

Başak taneleri güneşte yavaş yavaş olgunlaşırken kadın, söz verdi evrene. Elimin değdiği yerler çiçeklenecek; mavi, yeşil, mor tüm renkler anlamını bulacak; bulutlar şefkati öğrenecek; yağmur sabırla düşmeyi toprağa; bıkmadan akacak nehirler; deniz sonsuz suyu ile hem yıkayacak hem doyuracak…

Ne gözlerini dünyaya yeni açmış buruşuk tenli yumuk gözlü bir bebek ne de tencerede pişmeyi bekleyen yemek anlatabilir kadının değerini…

O seldir, kara yüzleri yıkayan, rüzgardır sadakati taşıyan, bereketli topraktır nice genç, aydın, umut dolu yüzleri doğuran.

“ Kadınsın sen!” Dedi, evren ona. Hem anasın hem yar hem de dost. Çocuk senden öğrenecek ana dilini, erkek sende görecek sevgiyi, dostlukta adın vefayla anılacak. Kadın, gülümsedi evrene…

Bir başak tanesi gibidir kadın; bir taneden bin bereketle akar toprağa. Çoğalır, güneş ve suyu katar yalnızlığına, olur; olgunlaşır. Zamanın değirmeninde kadın olmanın yükü sırtında öğütülür, hani balık kokarsa tuzdan hesap sorulur ya evlatlar yanlış yaparsa kadın hesap verir topluma. O, hep dürüst ve vicdan sahibi olmalıdır. Zaman onu öğütür, yine de o bitmez, sofranda ekmeğin olur; doyurur. Kadın gülümser zamana…

Çoğalabilir kadın kendi küllerinden Zümrüdü Anka gibi. Yaralarını sarar toplumun, her doğumunda bir iken iki, iki iken üç olur. Yeniden bebek olur mesela emekler, adım atar yürür; okuma yazma öğrenir yeniden, ergen olur yavrusuyla okul bitirir, sınava girer. Her çocuğu ile yeniden yaşar zamanı, saatini l’e alır sabreder 12’ye kadar. Kadın, gülümser topluma…

Kadın gülümsemezse gündüz de kararır gece gibi. Kadını gülmeyen toplumlar gelişemez, aydınlanamaz. Adı fark etmez onun, evlat olur; bırakmaz ana babasının elini yaşlılıkta, hastalıkta. Ana olur; bebesini büyütür sabırla. Zaman içinde yeni anlamlar bulur kendine kadın. Rolü değişse de aynı inançla yaşar ömrünü, ister genç kız olsun ister öğretmen, işçi, doktor, ebe ya da yavruları için atan yürekle yaşayan bir anne. Kadın gülümser çevresine.

Kadın gülmeli emin yürekle, gülmeli ki evlatlar sağlıkla, sevgiyle büyüsün. Toplum huzurlu ve mutlu olsun. Bereketli topraklarda yarınlar yeşersin.

O, söz verdi evrene; her insan gülecek, yeryüzünden sevgi eksilmeyecek. Kadın sözüm söz, dedi. Merhamet, vefa, umut, şefkat hiç bitmeyecek.

Menekşe


2. Kompozisyon

MEMLEKETTİR KADIN

“Bir hayat varsa, bir kadın söz konusudur. Çünkü…”

Emektir kadın; azim kadar kararlı, onur kadar erdemli ve yaşamak kadar kutsal… Varoluşun anahtarıdır kadın, insanoğlunun anasıdır; ve elbet, kudrettir, dilektir, rüyadır yiğide; sevdadır kadın.

Hep acelesi vardır, hep telâşı… Hayatını ötelemeye uyanır her sabah, diğer tüm hayatlara yetişebilmek için. Çocuğa, babaya, eşe, komşuya… İlaçtır, merhemdir o kadın; huzurdur, tesellidir, umuttur aileye; hesaba, kitâba şifâdır; bir parça kumaşa entaridir, bir avuç buğdaya ekmektir. Artırmaktır kadın,^değerlendirmektir. Kadın, kıymet bilmektir.

Kadın; beyazıdır, gelinliğidir gençliğin; sonsuzluğudur, saflığıdır uçsuz, bucaksız, derin… Zeytinin siyahıdır, kömürün ve gecenin… Şiirin acıyla bitişinin ve filmlerin hasretle… Karasıdır yazıların, gurbetlerin, ayrılıkların, yoklukların… Toprağa kahvedir, tohum tohum candır filize; başakta sandır, yaprakta yeşildir. Kadın, tabiata renktir.

Evdir kadın. Düzendir, mutluluktur… Zile basıldığında kapının açılmasıdır, “hoş geldin”dir… Tek çizgidir, kolalı yakadır; mis gibi kokmaktır kadın, ışıl ışıl olmaktır. Kaynayan tenceredir, demleme çaydır; kahvaltıyı, sofra bezini, “eline sağlığı” tanımaktır, kadın. Kadm, hayattır.

Anneler Günü’dür kadm; sarılmaktır, el öpmektir, çiçektir. Biraz naz, biraz sevgidir… Aşktır kadın. Anadır… İnancın solmaz çiçeğidir; o büyük tarihin Amineleri’dir, Zübeydeleri’dir… Bağra taş basmaktır, helal etmektir en kıymetliyi nice uğurlara; “vatan sağolsun” demektir… Gururudur geçmişin, geleceğin; ve hâzinesidir bugünün, tek servetidir. Özgürlüktür kadm, memlekettir.

Bir hayat varsa, o hayatın hüviyetidir, kadm.
RUMUZ: ASLAN


3. Kompozisyon

YERYÜZÜNÜN MELEKLERİ

Kadın zenginliktir, sadece iki kelimenin bir araya getirdiği basit bir teorem değil bu. Ciddi manada üzerinde düşünülmesi gereken, sorular sorarak cevabını bulmaya yönlendiren bir olgu. Neden zenginliktir kadın ? Oysa asırlardır Hz. Adem’e elmayı yedirdiği düşünülen canlıydı kadın. Yüzyıllar boyunca yaşama hakkı tanınmayan, islamdan önceki cahiliye döneminde doğumundan utanç duyulan, diri diri toprağa gömülen canlıydı kadın. Cadı olduğuna inanılarak yakılan bir varlık, tüm eksikliklerin sebebi olan insandı kadın. Ne oldu da zenginlik tabirine yakıştırıldı.

Karanlığın en zifiri olduğu ve güneşin doğuşuna en yakın olan andan aydınlığa göz açılan o ana kadar kadın hep hor görüldü, ezildi, köleleştirildi, yeri geldi satıldı. Ancak öyle bir güneş doğdu ki kadını ayaklar altından alıp omuzlar üzerine taşıdı. Ayaklarının altına Cennet-i Ala serilip ” Babasının Süsü ” anlamına gelen isimlerle taçlandırıldı. Önce evlat oldu, kadın. Her evlat gibi değil, daha içli daha sahiplenici oldu. Duygularını daha yoğun gösterdi, adeta bir şefkat abidesi oldu. Ardından abla oldu, kardeş, hala, teyze …

Annelik görevini küçük yaşta üstlendi. Bir çocuğu şefkatle, sevgiyle, özveriyle, en içten duygularla büyütüp ondan iyi bir insan çıkardı, ailesini onurlandırdı. Yeri geldi yuvayı yapan dişi kuş oldu, toplumun temel taşını inşa etti, geleceğin mimarı oldu kadın. Fedakarlıklarıyla destanlaştı, merhametiyle taşlaşan kalpleri yumuşattı, zekasıyla körelmiş zihinleri aydınlattı, yol gösteren oldu, yoldaş oldu kadın. Savaşlarda rol aldı, bebeğinin kundağında mermi taşıdı kadın. Yemek yaptı, ilaç oldu,yaralara..

Günü geldi eş oldu, sırdaş oldu, sadık bir dost, içten bir gülümseme, en güvenilir insan oldu kadın .. Anne oldu .. Peygamberler doğurdu, Fatihler yetiştirdi, İstanbul’a umut oldu. Vatana evlat verdi, toprağa şehit dikti kadın. Edep, haya, iffetin adı oldu. İslamiyetin ilk yıllarında en ön safta savaşanda kadındı. Resulullahın “Ne yöne baksam Nesibenin kılıcı parlıyordu ” sözünün şerefine mazhar olanda … Hz. Aişe gibi birçok sahih hadisin bugüne gelmesine vesile olanda kadındı. Kadındı en zor şartlarda taşı aş yapmasını bilen, annelik duygusu kendisine atfedilen, kadındı bolluğun bereketin ilk adresi, yine kadın oldu dokuz ay kamında can taşıyan, canından can koparan. El üstünde tutulası varlık, yeryüzünün meleği, kırıldı ama hiçbir zaman kırmadı, daima birleştiren, bütünleyen oldu.

Gerek evde, işte, sokakta gerekse ilimde, savaşta, cephede heryerdeydi kadın. Toplumu oluşturandı. Kız çocuk doğduğunda babasına cennet kapıları açılır, evlendiğinde kocasının imanının yarısı tamamlanır, anne olduğunda cennet ayağının altına serilir. Kadınlarımızın kıymetini bilelim, onların Allah’ın emaneti olduğunu bilerek davranalım. Emanete hıyanetlik edilmez ki bu emanet Allah’ın bir lütfü ise bir daha düşünelim.

Gülbeste


Yarışmada derece kazanmış yukarıdaki kadınlar günü ile ilgili kompozisyon örnekleri hem kadınların önemi, kutsallığı ve tüm insanlığın hayatındaki rolü açısından etkileyici içeriğiyle, “kompozisyon nasıl yazılır kuralları nelerdir?”, “kompozisyon kuralları sayfa düzeni” gibi şekilsel olarak başarılı birer örneklerdir.

Kompozisyon yazmak ile ilgili araştırma yapan öğrenciler için son derece yardımcı olacak bu içerik için yarışmacıların gerçek isimleriyle değil rumuzlarıyla katılmalarından dolayı direkt kendilerine değil rumuzları aracılığı ile teşekkür ediyoruz. Teşekkürler “Menekşe, Aslan ve Gülbeste”…

Ödüllü kompozisyon örnekleri hakkında olumlu, olumsuz yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak:

T.C Trakya Üniversitesi-Bizim Üniversite-KOMPOZİSYON YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ESERLER

bizimuniversite.trakya.edu.tr/news/kompozisyon-yarismasinda-dereceye-giren-eserler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*