10 Kasım İle İlgili Kompozisyon – Yazı – 7 Farklı Örnek

10-kasım-atatürkü-anma-haftası-ilgili-kompozisyon-yazı

10 Kasım ile ilgili kompozisyon – yazı başlığı altındaki 7 farklı yazımızı zevkle okumanız dileğiyle…


1- 10 Kasım İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Ulu Önderin Emanetleri

Her milletin tarihinde kahramanlar yatar. Bizim Türk tarihindeki kahramanımızda Mustafa Kemal Atatürk’tür. Her 10 Kasım’da Ulu Önder’in aramızdan ayrılışının üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu hüzünlü günde Ata’mızın varlığını Türk gençliği olarak içimizde hissediyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk halkı için canını seve seve verecek bir liderdi. Vatanımızı parçalanmaktan Atatürk kurtarmıştır. Ömrü boyunca bize kazandırdığı devrimler ile ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmıştır. Atatürk’ün fikirlerine ve devrimlerine sahip çıkarak ülkemizi hep ileri taşımalıyız. Atatürk’ü önce çok iyi tanımalı, sonra onu gelecek nesillere en iyi şekilde tanıtmalıyız. Bize bıraktığı mirasa tüm benliğimizle sahip çıkmalıyız.

Atatürk çalışkan ve disiplinli bir devlet adamı olmasının yanı sıra, sevgi dolu, şefkatli ve yardımsever bir insandı. Zekası ve ileri görüşlülüğü sayesinde vatanını gelebilecek tüm zararlardan korumuştur. Yaşamı boyunca hiçbir zorluktan yılmamış ve hep başarma iç güdüsüyle yaşamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet’in kurulmasından itibaren tüm alanlarda en iyiyi hedeflemiş ve hedeflerine ulaşmak için sürekli çalışmıştır. Önce vatanı ve milletini kurtarmak için ardından ülkesini geliştirmek için sürekli çalışıp, çabalamış sonunda vücudu onun fedakarlığını daha fazla kaldıramamış ve malesef 10 Kasım saat dokuzu beş geçe ruhunu teslim etmiştir.

Görevimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu güzel yurdu ve ilkelerini korumaktır. Biz Türk gençliği olarak bize emanet ettiği her şeyi sonsuza kadar yaşatacağız.

10 Kasım İle İlgili Yazı – Kompozisyon: Nebiye Koç – 11/C – Viranşehir Kız Anadolu Lisesi – Viranşehir/Şanlıurfa – 10 Kasım Atatürk’ü Anma Konulu Kompozisyon Yarışması İkincisi – Kaynak 1:


2- 10 Kasım İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Ölmemiş Bir Kasım Sabahı

Bir 10 Kasım sabahı. Saat 9’u 5 geçiyor. Herkes yasta, herkes üzgün. Atamız gidiyor, içimiz buruk. Kulaklarda siren sesleri, liderimiz gidiyor gözümüz yaşlı, gönlümüz yasta. Bir kahraman gidiyor aramızdan Türkiye Cumhuriyeti’nin daha sahip olamayacağı en yüce gönüllü Ataların Türk’ü gidiyor. Peşinde sapasağlam gençlik bırakıyor. Birde ilelebet Cumhuriyet. Mavi gözleri gibi özgür, sarı saçları kadar parlak bir Cumhuriyet.

Mustafa Kemal’i düşünüyorum;
Gelmiş geçmiş kahramanlara bedel
Hükmediyor uçsuz bucaksız göklere.
Al bir ata binmiş yalın kılıç
Koşuyorlar zaferden zafere…

Her ulusun tarihinde kahramanlar vardır. Türk tarihindeki ölümsüz kahramanların başında Atatürk gelir. Ulu Önder hayatı boyunca milleti için çalışmış dünyadaki ender liderlerden biridir. Hayatı boyunca bizlere kazandırdığı devrimler ile vatanımızı çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmıştır. İşte bu yüzden 10 Kasım’ı sadece yas günü, üzüntü günü değil; Atatürk’ün fikir ve düşüncelerinin daha iyi anlaşıldığı gün olarak ta bilmemiz gerekir. Ulu Önder’imiz, Atamız; bizde emek verdiğin bu yolda, hiç durmadan yürüyeceğiz. Daimi hedefimiz ilkelerini korumak, devrimlerini sonsuza dek yaşatmak olacaktır.

Mustafa Kemal’i düşünüyorum;
Ölmemiş bir Kasım sabahı!
Yine bizimle beraber her yerde.
Yaşıyor dört köşesinde vatanın
Yaşıyor damar damar yüreklerde.

Ben bir Türk genci olarak ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala ölümsüz olan bir kahramanın izinden gidiyorum. Ve her ne olursa olsun hakikati bulacağıma eminim. Çünkü onun yolunda ilerlemek bile hakikati bulmaktır.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

10 Kasım İle İlgili Kompozisyon Yazı: Yaren Selim – Ömer Nakkaş  Mtal – 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası İle İlgili Kompozisyon Yarışması Üçüncüsü – 1o Kasım İle İlgili Kompozisyon Örnekleri – Kaynak 2:


10 Kasım ile ilgili diğer kompozisyonlarımız yazım aşamasındadır. En kısa sürede yayınlayacağız.

Kaynaklar:

Kaynak 1: https://viransehir.meb.gov.tr/www/kompozisyon-siir-ve-resim-yarisma-sonuclari/icerik/454

Kaynak 2: http://vakfikebir.meb.gov.tr/www/quot10-kasim-ataturku-anma-haftasiquot-ile-ilgili-yarismalar-sonuclandi/icerik/830

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*