29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Yazı – 6 Farklı Örnek

29-ekim-ile-ilgili-yazılar

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazı başlığı altında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının anlam ve önemini en iyi şekilde ele alan yarışma projelerinde derece almış, başka yerde bulamayacağınız 6 farklı metin kaleme aldık. Cumhuriyetle ilgili yazı başlıkları altında sırasıyla okuyabileceğiniz metinler:

  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazı
  • Cumhuriyet ile ilgili yazı
  • 29 Ekim ile ilgili yazı

Sizin için titizlikle hazırladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu yazılarımızı zevkle okumanız dileğiyle…

1- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Yazı

Cumhuriyet

Cumhuriyet, 29 Ekim 1923’te çetin savaşlar sonrasında, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ilan edilmiştir. Cumhuriyet, milletimizin en büyük başarısıdır. Bitti, yok oldu denilen bir millet, cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte yeniden ayağa kalkmıştır. İşte bu yüzden 29 Ekim ülkemiz için büyük ve kutlu bir gündür. Bu yıl 29 Ekim 1923‘te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. yılını kutluyoruz. Türk milleti tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamıştır. Tarihin birçok döneminde büyük ve şanlı devletler kurmuştur. Bugün 97 yaşına ulaşan Türkiye Cumhuriyeti bunun en güzel örneğidir.

Cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte cephelerde savaş sona ermiştir. Bu defa yeni devleti ve milleti kalkındırma savaşı başlamıştır. Bu nedenle ülkemizin dört bir yanında yenilikler yapılmaya başlanmıştır. Bu yeniliklerin uygulanmasıyla birlikte halk birçok konuda söz sahibi olmuştur. Kendi düşüncelerini özgürce ifade etmiştir. Ülkenin her yerinde yeni fabrikalar kurulmuş ve modern eğitim veren okullar açılmıştır. Yenilikler, başta Mustafa Kemal olmak üzere tüm devlet adamlarının kararlığı ile başarı ile uygulanmış ve Türkiye Cumhuriyeti çağdaş bir ülke haline getirilmiştir.

Cumhuriyet, sadece yeniliklerin değil aynı zamanda bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün de başlangıcı olmuştur. Milletin geleceği, yine milletin kendi ellerinde şekillenmiş, vatanımızın bütünlüğü yeniden sağlanmıştır. Ülkemiz bir kez daha özgür, çağdaş ülkeler arasında kendine yer bulmuştur.

Geleceğin gençleri olarak Atatürk’ün bizlere bıraktığı cumhuriyete sahip çıkmak en büyük görevimizdir. Çünkü Atatürk, büyük zorluklarla kurulan cumhuriyetin asıl sahiplerinin gençler olduğuna inanmıştır. Ona güre cumhuriyet genç nesillerin ellerinde yükselecek ve sonsuza kadar yaşayacaktır. Türk gençliği olarak kötü günleri bir kez daha yaşamamak için cumhuriyetin değerini bilmeliyiz. Düşmanlarımızla, daha çok çalışarak, bilgiyle ve cesaretle, başarıyla savaşmalıyız. Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatmak için çaba göstermeliyiz. Yalnızca bugünü için değil yarınlarımızı da düşünmeliyiz. 97 yıldır göklerimizde bir güneş gibi parlayan özgürlüğümüzü, Atatürk’ün emaneti cumhuriyetimizi, özgürlüğümüzün simgesi bayrağımızı korumalı ve yüceltmeliyiz.

Unutmayalım ki muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

29 Ekim İle İlgili Yazı: Zeycanur Oral – Hopa/Artvin – Cumhuriyet Konulu Yazı Yarışması İlçe Üçüncüsü – Kaynak 1:


2- Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Yazı

Cumhuriyet Demek 

Cumhuriyet demek, halk demektir. İnsanların hür iradesi demektir. Dayatılan değil yaşanmak istenen demektir. Güçsüze güç, güçlüye sınır demektir. Her şeyden önemlisi cumhuriyet demek, özgürce aldığımız her nefes demektir.

Sahip çıkmalı cumhuriyete. Sahip çıkmalı ki dil, din, ırk fark etmeksizin özgürce yaşayabilsin insanlar. Yıkılsın tabular. Ötekileştirme son bulsun. Düşüncelerimiz sadece toplumun bir parçası olduğumuz için anlam kazansın. Kendimiz seçelim yaşamımızı. Olmak zorunda bırakıldığımız kişiler olmayalım, olmak istediğimiz kişiler olalım.

Yönetim hep halkta kalmalı. Halkın ortak düşüncesi seçmeli yöneticileri. Halk bilmeli ki bana yardım eli uzanır, istediğim yaşam koşulları sağlanır. İşte o zaman seçer yöneticiyi. Yönetici bilmeli ki halkın yanında olduğu kadar yöneticidir. İşte o zaman yanında durur halkın. Cumhuriyet herkesin fikrini eşitler. Unvan yok. Cinsiyet ayrımı yok. Baskı yok. Sadece insan var. İnsanlar arasında eşitlik ve eşitlikten doğan adalet var.

Cumhuriyet, yönetimin halka verilmesidir. Halkı en güzel yine halk yönetir. Adil olandır Cumhuriyet. Atatürk ne güzel ifade etmiş: ”Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.” Bizlere verilen armağanı yıllar boyunca ilk günkü coşkuyla kutladık. Çocukların yüzündeki tebessümdür 29 Ekim. Yaşlılara özlemdir. Yetişkinlere özgürlüktür. Herkese umuttur 29 Ekim.

Cumhuriyetimizin 97. yıldönümünde gözlerimiz hala parlayabiliyorsa bunun en önemli sebebidir umut. Umudumuz var çünkü hayatımız bizim elimizde. Hür irademizle kararlarımızı alıyoruz. Sevmediğimizi, bedel ödemeksizin değiştirebiliyoruz. Ne mutlu ki armağanınıza 97 yıldır sahip çıkabiliyoruz.

Yıllardır sahip çıktığımız cumhuriyetimizin, sahip çıkılması gereken daha nice yılları var. En büyük temennimiz: bugünümüzden 97 yıl sonra da aynı coşkuyu görebilmek. Atatürk ne güzel ifade etmiş: “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Yazı: Selin Özdemir – 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hakkında Yazı Yarışması Aydın İl Birincisi – Kaynak 2:


3- 29 Ekim İle İlgili Yazı Örneği

Cumhuriyet Hayattır 

Devlet başkanlığı makamının babadan oğula veya aile yakınlarına miras kalmadığı, milletin tercihinin, iradesinin seçtiği temsilcilerle yönetilen siyasi bir rejim şekildir Cumhuriyet. Türk milleti yüzyıllarca monarşi, oligarşi gibi rejimlerin acılarını çekmiş sonunda kendine en uygun yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğunu görmüştür. Nitekim Mustafa Kemal Atatürk 1924 ‘de Türk milletinin tabiat ve adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir söylevinde bulunmuştur.

Cumhuriyet bir millet olmak için en önemli yoldur. Cumhuriyet sayesinde insanlar ne kadar önemli ve değerli olduğunu anladı. İnsanlar artık hukuk kurallarına göre davranan, milletinin hukuk güvenliğini sağlayan, yönetimde egemenlik sağlayan ve kendisini hukukla da belirtebilen birey olmayı öğrendi; sonrasında millet olmayı öğrendi. Cumhuriyet ile idare edilmeyen ülkelerde bulunamayan birçok hak ve hukuk cumhuriyet sayesinde sağlanmıştır. Günümüzdeki bütün özgürlüklerimizi ve kazandığımız hakları cumhuriyete borçluyuz. Örneğin; ekonomik bağımsızlık, sendika hakkı, siyasete katılma hakkı, kadına verilen haklar gibi özgürlükler cumhuriyetin bizlere kazanımlarıdır.

Bize sağlanan bu kazanımlar, birey olmayı, insan olmayı ve haklarımızın bilincinde sorumluluk sahibi insanlar olmayı öğretti. Bu sayede ülkemiz birçok ülkeyle ilişkilerini ilerletip çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmıştır. Atatürk önderliğinde Cumhuriyetle birlikte yapılan devrimler ile modern toplumlar seviyesine ulaşılmıştır.

Sonuç olarak cumhuriyet rejimi önce birey olmayı, sonra topluma faydalı bir birey olmayı öğretti. Bu zihniyet bize önce milli birlik bilincini öğretti sonra milli birlik ile kenetlenen toplum haline getirdi. Toplum artık ülkesine faydalı olma yoluna girdi. Yani Cumhuriyet; her alanda gelişmek büyümek daha da büyümek demektir. Atatürk’ünde dediği gibi büyük davamız en medeni ve en üst refah seviyesinde bir millet olarak varlığımızı yükseltmektir. Aldığımız bu bayrağı ilelebet taşımak biz gençlere düşüyor. Sorumluluğumuzun farkındayız. Biliyoruz ki bu bayrak Türk gençliğinin elinde bulunduğu sürece hep dalgalanacak.

Cumhuriyet İle İlgili Yazı: Sude Haktanır – 8/C – Gazi Üniversitesi Vakfı Koleji – Cumhuriyet Hayattır Konulu Yarışma – 29 Ekim Cumhuriyet Hakkında Yazı


29 ekim ile ilgili yazı başlığı altındaki diğer metinlerimiz yazım aşamasındadır. En kısa sürede paylaşacağız.

Kaynaklar:

Kaynak 1: http://hopa.meb.gov.tr/

Kaynak:2 https://aydin.bel.tr/mobil/detail/8822/29-ekim-cumhuriyet-bayrami-temali-resim-siir-ve-kompozisyon-yarismasi-sonuclari

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazılar, 29 ekim cumhuriyetin kuruluşu ile ilgili yazı ve 29 ekim anlam ve önemini anlatan yazı başlıkları hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlere belirterek, yazımızın gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*