Babaya Mektup – 10 Farklı Örnek – Ölen Babaya Mektup

ölen-babaya-mektup

Babaya mektup yazmak daha önce hiç aklınıza geldi mi? Babamıza içimizdeki duyguları aramızdan kaç kişi söyleyebilmiştir. Şimdi düşünün babamıza duygularımızı aktaran bir kaç satır onu ne kadar mutlu edecektir. Her ne kadar babamıza mektup yazmak hiç kolay değil diye düşünsekte, sevdiklerimize karşı hislerimizi söylemeli, onları mutlu etmeliyiz. Babanızın mektubu okurken gözlerinin nasıl parlayacağını hayal edin ve onun için bir mektup yazmaya başlayın.

Babaya mektup başlığı altında sizler için 10 farklı özgün mektup örneğini sizler için paylaştık. Bu 10 farklı babaya mektup örneğini okumanız sizin babanıza mektup yazmanıza çok yardımcı olacaktır.

Babaya mektup yazısı altında şu başlıkları okuyabilirsiniz;

  • Babaya mektup (3 adet)
  • Babalar günü mektubu
  • Ölen babaya mektup (3 adet)
  • Babaya doğum günü mektubu
  • Babaya özlem mektubu
  • Babaya mektup kısa

Aradığınız mektuba kolay bir şekilde ulaşmanız için başlıklara böldüğümüz yazımızı zevkle okumanız dileğiyle.


1- Babaya Mektup

Sevgili Babacığım.

Baba… Söylemesi ne kadar kolay bir kelimeyse anlatması o kadar zor bir söz benim için. O kadar büyük anlam içeren bir söz nasıl anlatılabilir ki. Hangi sözcükler ifade edebilir bir babanın sevgisini, fedakarlığını, şefkatini, azmini.

Sen benim için her şeysin baba. İlk adımlarımı atarken benim yanımda sen vardın, ilk sözcükler ağzımdan çıkarken bana gülümseyen sendin, ilk doğum günümü seninle kutladım, ilk kez bisiklete birlikte bindik. Hep ilklerimde sen vardın. Hayata adımlarımı atarken hep öğreten, destekleyen, cesaretlendiren sen oldun. Başarılarıma en çok sen sevindin. Kötü günümde, üzüntülerimde hep benim yanımda oldun. Ağlanacak bir omuz, sarılacağım bir kucaktın benim için. Başarısızlıklarımda bana pes etmemeyi, kazanma azmini, çalışmanın önemini sen öğrettin.

İnsanlara saygılı olmayı, sevmeyi, şefkat göstermeyi, yardımlaşmayı, fedakarlığı sen gösterdin. Dürüst, karakterli bir birey olmanın önemini sen anlattın. Düşünüyorum da baba, beni ben yapan sensin. Beni sevgiyle, şefkatle, sabırla adım adım büyüttün ve bugünlere ulaşmamı sağladın. Şuan özgüveni yüksek, kendine güvenen, sevgi dolu ve azimli bir bireysem senin sayende.

Bugüne kadar hep yanımdaydın, bundan sonrada hep birlikte olacağız baba. Kalbimde yerin o kadar büyük ki ifade edemiyorum. Sana karşı o kadar minnettarım ki. Sonsuza kadar hep benim yanımda ol. Seni tüm kalbimle, tüm benliğimle seviyorum.

Seni Çok Seven …………Babaya Mektup: Yazan: S. A. Konyaaltı / Antalya

babama-mektup


2- Babalar Günü Mektubu

Canım Babama,

Her çocuğun bir kahramanı vardır, hep yanında olan ona güven veren, koruyup kollayan, hayata hazırlayan. Benim kahramanım da sensin baba. Beni hep sevdin, kolladın, gözün gibi baktın. Her başım sıkıştığında sana koşarım, yapamadığım bir şey olursa sana gelirim. Bilirim ki sen hep arkamdasın. Sana her ihtiyacım olduğunda hissedip geldin, üzülmüşsem üzüntümü giderdin, düşmüşsem ayağa kaldırdın. Hiçbir hatamda beni yalnız bırakmadın.

O kadar çok anımız var ki. Hiç birini unutmadım baba, hepsini yüreğimin derinliklerinde saklıyorum, hiç unutmamak için. Bana öğrettiğin her şey sanki ruhumun bir parçası oldu. Benim bir parçam oldun. Biliyorum sana olan sevgimi ifade etmekte zorlanıyorum. İçimden geçenleri söyleyemiyorum açık açık ama bil ki benim için çok değerlisin. Bu dünyada bana yol gösteren en önemli kılavuz oldun. Hiçbir zaman senin öğrettiklerinden ayrılmadım. Çok hatalarım oldu tabi ki ama hep senin dediğin gibi ders çıkarıp aynı hataları bir daha tekrarlamadım.

Bugüne kadar hep birlikte olduk. Hep yanımda oldun, bundan sonra da hep beraber olacağız baba. Hep benim başımın tacı olacaksın. Biliyorum yine ihtiyacım olan her an yine yanımda olacaksın. Seni çok seviyorum canım babam. Birlikte daha nice babalar günü kutlamak dileğiyle. Babalar günün kutlu olsun.

Seni Seven …………
Babalar Günü Mektubu: Yazan: S. A. – Konyaaltı / Antalya

babalar-günü-mektubu-örnekleri


3- Ölen Babaya Mektup

Canım Babam,

Seni çok özlüyorum baba. Yüzün geliyor gözümün önüne, sonra bana bakıp gülümseyişin, konuşmaların geliyor aklıma. İşte o an nefesim kesiliyor. Kalbime bir hançer saplanıyor aniden. Acılar içinde kıvranıyor kalbim. Boğazım düğümleniyor, nefes alamıyorum, sanki biri boğazımı sıkıyor tüm gücüyle. Tarif edilmez bir acı yaşıyorum seni düşündükçe. Ölümünün acısı hiç azalmıyor baba, gün ve gün katlanıyor, belki yüzüm gülüyor ama içim kan ağlıyor, sen gittiğin günden beri.

Sen bizi bırakıp gitmeden önce biliyordum ki, hep arkamda duracak, ne olursa olsun beni destekleyecek bir babam var. Şimdi senin yokluğunda çok güçsüz hissediyorum baba. Varlığını özlüyorum, bizi koruyup, kollamanı özlüyorum. Bizim için gece gündüz demeden çalışıp, çabalamanı özlüyorum. Ne kadar yorulsan, ne kadar bunalsanda yaptığın fedakarlıklardan hiçbir zaman vazgeçmemeni, koca bir çınar gibi arkamızda duruşunu özlüyorum. Senin gölgende ne kadar mutluyduk oysa ki, seni çok sevsekte bizim için ne kadar büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu seni kaybettikten sonra çok daha iyi anladık baba.

Biliyorum, bizi izliyorsun, senin bana öğrettiğin gibi saygılı, dürüst, çalışkan bir evlat olmaya çalışıyorum. Sen benimle hep gurur duy, üzülme diye baba. Geceleri yatağımda ağlıyorum bazen, ağlarken beni görüyorsan sakın üzülme baba, seni üzüyorsam da beni affet. Bir gün kavuşacağız baba, o gün geldiğinde yine beni kucağına al, sımsıkı sarıl bana, öp saçlarımdan, hiç bırakma beni. Özlüyorum baba, sensiz yapamıyorum çünkü seni çok ama çok seviyorum.

Seni Çok Seven ………
Ölmüş Babaya Mektup: Yazan S. A. Konyaaltı / Antalya – Vefat Eden Babaya Mektup Örneği

ölmüş-babaya-mektup


4- Babaya Doğum Günü Mektubu

Sevgili Babacığım,

Sen bizim ailemizin direğisin. Hayatımızın temelisin. Canım babacığım, bizi okutmak için gecelere kadar çalıştın. Hakkımı nasıl öderim bilemiyorum. Bu mektubu sana hissettiğim duygularıma şahit olması için yazıyorum. Her doğum gününde sana bir hediye veremiyorum. Bu mektubu sana kalbimden kopan bir armağan olarak yazıyorum. Mektubumun seni mutlu edeceğini umuyorum. Beni büyütmek için çok çaba gösterdin, benimle hep ilgilendin beni tüm kalbinle sevdin.  Ben de seni çok ama çok seviyorum. Doğum günün kutlu olsun babacığım, iyi ki benim babamsın.

Babam

Evimizin direği
Ailemin temeli
Hayatımın emeli
Sensin benim babam

Gece gündüz çalışırsın
Nasıl öderim hakkını
Doğum günün kutlu olsun
Benim canım babacığım.

Seni Çok Seven ……..

Babaya Doğum Günü Mektubu: Kaynak 1

babama-doğum-günü-mektubu-örneği


5- Babaya Özlem Mektubu

Canım Babam,

Babacım seni çok özledim. Oysa daha ayrılığımızın üstünden çok az zaman geçti. Bazen düşünüyorum; sen olmayınca hiçbir şeyin tadı çıkmıyor.

Senin bisküvilerinden yerken aklıma geliyorsun, o an yediklerim boğazımda kalıyor. Gece yatağıma uzanınca gözümün önüne geliyor yüzün, bir türlü uyuyamıyorum. Geceleri sana sarılıp uyuyamıyorum ya, o beni kahrediyor. Sensizliğe alışmaya çalışıyorum. Biliyorum bir gün bu özlemimiz bitecek. Seni her gün olmasa bile göreceğim. Zaman çok hızlı akıyor. Elbet sana kavuşacağım gün gelecek. O güne kadar senden tek isteğim kendine çok dikkat etmen. Seni çok seviyorum.

Babaya Özlem Mektup: Kaynak 2 – Babaya Duygusal Mektup

babaya-duygusal-mektup
6- Babama Mektup

Sevgili Babacığım,

Seni çok seviyorum. Babacım sen evimizin direğisin. Gece gündüz çalışıp ekmek parası kazanır, ailemizi geçindirirsin. Biliyorum babacım senden çok şey istiyorum. Sen isteklerimi karşılamak için elinden geleni yapıyorsun. Bir dediğimi iki etmiyorsun. Sana çok ama çok teşekkür ediyorum.

Seni hiç üzmemeye çalışıyorum, sana karşı kötü ve seni üzecek bir davranış yapmamaya çalışıyorum. Hep bana öğrettiğin gibi saygılı, dürüst, çalışkan biri olmaya çalışıyorum. Eğer bir hatam, bir yanlışım olduysa senden çok özür diliyorum. Benim için çok değerlisin. Bir kez daha dile getirmek isterim ki; seni tahmin edemeyeceğin kadar çok seviyorum.

Seni Çok Seven ………..

Babama Mektup: Esma – Kaynak 3

babaya-mektup-örneği


7- Ölmüş Babaya Mektup

CENNETE MEKTUP,

Babacığım , uzun zaman oldu, gittiğinden beri seni hiç rahatsız etmedim. Biliyorum ki bize öğrettiğin dürüstlüğün, insan sevgin, insanları ayırmaman karşılığında cennettesin. O yüzden seni rahatsız edip o güzelliklerden bir an dahi olsa uzaklaştırmak istemedim, oysa sana ne kadar ihtiyacım var. Sizi Allah bırakmaz dedin. Evet hiç bir zaman bırakmadı ama ben bu insanların iki yüzlülüğünden gaddarlığından yoruldum artık baba. Sen bize hep dürüst olmayı, insanlara saygılı olmayı ve kul hakkı yememeyi öğütledin. Sürekli eğitim almamızı bunun sonucunda da insanlara faydalı olmamızı öğrettin. Öyle de olduk baba, çocuklarıma da senin bize öğrettiklerini aktarıyorum. Onlar daha şimdiden mutsuzlar baba. Dünya mı bozuldu yoksa bizim ülkemiz mi bozuldu bilemiyorum. Sen bize evlenmeyi düşünmediğiniz kızın elini bile tutmayacaksınız derdin. Oysa şimdi kadınlar tacizden tecavüzden ülkemde neredeyse sokağa çıkamayacaklar. Bazen diyorum bırakıp gitsem her şeyi sonra çocuklarım geliyor aklıma. Baba nasıl ve kime emanet edeceğim  onları. Çocuklarda sürekli taciz. Eğitim ise her sene dönme dolap gibi.Küresel ısınma diyorlar belki dünya sıcakladı ondan her şey fırıl fırıl dönüyor soğutsun diye bırakamıyorum baba, gelemiyorum yanına.

Canım babacığım şerefimle çalıştım tam 34 sene. İki üniversite bitirdim söylediğin gibi. Yüksek lisans da yaptım üzerine çilek olsun diye. İşe yaramadı baba. Sen de yanılmış olabilir misin. Keşke çalsaydım, iş üstüne iş yapsaydım. Allah’a şükür bir çoğundan akıllı hissettiğim zamanlar oldu. Nasılda kazıklardım halbuki bir çoğunu. Şimdi nasıl param ve itibarım olurdu. Bari dedim baba siyaset yapayım. Belki birikimlerimi böylece aktarabilirim insanlara. Ama daha adaylık aşamasındayken bile bırak tecrübeyi,dürüstlüğü, liyakati dediler. Dayın var mı dayın. Baba çok ağırıma gitti. Sen varken bana dayımı sordular. Yok ki dayım. Dayın yoksa var mı paran. O da yok baba. Tek bir iş yaptım. Kazancımı vallahi tek başıma yemedim baba, ihtiyacı olanla paylaştım. Hani sen sabah kahvaltı yaparken kağıt toplayan çocukları çağırır, göz hakkı diye ekmek arası peynir yapardın ya ben de aynen öyle kimine ekmek kimine güler yüzle hep paylaştım kazancımı, zamanımı…

Yetmedi baba, beni affet. Senin öğrettiklerini yapmaya çalıştım ama ne kadar başarılı oldun dersen; başaramadım baba. Beni affeder misin babacığım affeder misin? Amaç ihtiyacı olanlar için savaşmak değil mi? Bu güne kadar ki tecrübelerimi toprağa götürmeden inşalara aktarabilmek değil mi ? Beni affet baba… Mekanın cennet olsun. Seni dinlemiş olmak, olmamızı istediğin gibi olmaya çalışmak beni yordu baba…

Ölen Babaya Mektup: Kaynak: Ertuğrul Berki 2013 – Düzenleyen: S. A. – Kaynak 4 – Baba İçin Mektupölen-babaya-mektup


8- Babaya Mektup Kısa

Canım Babam,

Beni gezdirip eğlendirirsin. Bana oyuncaklar alırsın. Derslerimde ve ödevlerimde bana yardımcı olursun. Beni hep eğlendirirsin, güldürürsün. İyi ki varsın babacığım. Bana çok değer verirsin. Sen babaların en iyisi, en güçlüsü, en komiği, en mükemmelisin. İyi ki senin gibi bir babam var, iyi ki benim babamsın.

Seni Seven ………

Babaya Mektup Kısa: Beyzanur Tezol – Buçuk İlkokulu Sincan – Kaynak 5 – Babaya Mektup Yarışması Sınıf İkincisi

babaya-mektup-uzun


9- Babaya Mektup Örneği

Sevgilerimle Biricik Babama,

Hani vapura binmiştik ya o günü hatırlıyor musun? Ne kadar çok eğlenmiştik. Keşke aynı anları tekrar yaşayabilsek. Beni hep sevdin, beni büyütüp bu yaşıma sen getirdin babacım. Bazen ben yaramazlık yapınca bana kızdın, bazen de iyiliğim için bana ceza verdin. Sonra hatamı söyleyip bana öğüt verdin . Bir daha aynı hataları yapmamam için beni eğittin. Ne kadar teşekkür etsem hakkını ödeyemem. Seni çok seviyorum. Sen benim canımsın.

Babama Mektup Örneği: Esmanur Süzen – Buçuk İlkokulu Sincan – Kaynak 6: – Babaya Mektup Yarışması Sınıf Birincisi – Babaya Mektup Örneği İlkokul

baba-için-mektup
10- Vefat Eden Babaya Mektup

ölen-babaya-mektup

Ölen Babaya Mektup: Zümrüt Koşan – Nahit Menteşe Ortaokulu Aydın – Babaya Mektup Yarışması Okul Birincisi – Kaynak 7: www.sabah.com.tr/guney/2016/06/22/babasina-ozlemi-birincilik-getirdi – Babaya Mektup Uzun – Kızından Babasına Mektup Örneği

Babaya mektup başlığı içerisinde bulunan ölen babaya mektup, babalar günü mektubu, babaya doğum günü mektubu ve babaya özlem mektubu hakkında yorum yaparak yazımızın gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.


Kaynak:

1: twitter.com/CaferogluSeyma/status/1217487912784343041/photo/1

2: twitter.com/TanerALBAYRAK58/satus/1250874793198604289

3: dindersi.tk/etkinlikler/babamamektup.htm

4: m.facebook.com/story.php?story_fbid=10214617460453530&id=1332854649&sfnsn=mo

5: www.okulhaberleri.net/mart-ayi-nobet-listesi-297183#gallery379190-2.jpeg

6: www.okulhaberleri.net/mart-ayi-nobet-listesi-297183#gallery379190-2.jpeg

7: www.sabah.com.tr/guney/2016/06/22/babasina-ozlemi-birincilik-getirdi


ölen-babaya-mektup

ölen-babaya-mektupİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*