Dostluk ve Arkadaşlık İle İlgili Kompozisyon | 5 Örnek Yazı

arkadaşlık-ile-ilgili-kompozisyon

Dostluk ve arkadaşlık ile ilgili kompozisyon ve yazı başlığımızda dostluk ve arkadaşlığın önemini  anlatan 5 farklı kompozisyon örneğini sizler ile paylaştık. Dostluk ve arkadaşlık ile ilgili kompozisyon yazımız içerisinde sırasıyla;

 • Dostluk ile ilgili kompozisyon
 • Dostluk ile ilgili yazı
 • Arkadaşlık ile ilgili kompozisyon
 • Arkadaşlık ile ilgili yazı
 • Dostluk ile ilgili kompozisyon kısa
 • Dostluk yazıları – sözleri
 • Arkadaşlık yazıları – sözleri

başlıklarını bulabilirsiniz. Sizin için özenle hazırladığımız yazıları zevkle okumanız dileğiyle…


1- Dostluk İle İlgili Kompozisyon

Dostluğun Önemi

Dostluk güvendir, huzurdur, mutluluktur. Dostluk paylaşmaktır. Acıyı, kederi, mutluluğu birlikte yaşamaktır. Sırtını dayadığında hissettiğin güven duygusudur. Dostun aklına geldiğinde  hissettiğin sevgidir.

Dostluk, insanın hayatta çok zor bulduğu ancak onu bulunca sıkı sıkıya tutunduğu varlıktır. Sevinci, hüznü, mutluluğu birlikte yaşadığın, sonsuza kadar süren arkadaşlıktır. Dostluk karşılıklı çıkar üzerine kurulu bir ilişki değildir. 

Dost; tereddütsüz güvenebileceğin, sahip olduğun her şeyi paylaşabileceğin, birlikte zaman geçirip karşılıksız sevebileceğin senin için çok özel olan insandır. Sırrını da derdini de paylaşabildiğindir.  İnsanlar zaaflarını bilmez iken, dost zayıflıklarını örtmeye çalışandır. Enerjinin tükendiği, ümitsizliğe kapıldığın anlarda umut olandır. Bir yanlışa sürüklenirken seni o yanlıştan çekip çıkarandır. Her zaman dayanabileceğin bir omuzdur.  İnsanın dostu yanında olduğu zaman zor zamanlarını çok daha kolay atlatır. Başarıya, mutluluğa dostunun desteğiyle çok daha rahat ulaşırsın.

Dost aileden biri gibidir. Hayatın size verdiği bir kardeş, bir sırdaş, bir yoldaştır. Yaşamımız boyunca bize destek çıkacak, her koşulda bize doğruları söyleyen bir dostumuz olmalı ve bu dostluğu hiç kaybetmemeliyiz. Çünkü bizi ayakta tutacak en önemli şey dostluktur. 

Dostluk ile İlgili Kompozisyon: S.A. Konyaaltı/Antalya – Dostluğun Önemi ile İlgili Kompozisyon


2- Dostluk İle İlgili Yazı

Dost, zor anımızda elimizden tutup bizi kaldıran kişidir. Her bireyin yaşamında mutlaka gerçek bir dosta ihtiyacı vardır. Hem iyi günlerimizde mutluluğumuzu paylaşan hem de kötü günlerimizde sıkıntımızı azaltmamıza yardımcı olan insanlar gerçek dostlarımızdır.

İnsan hayatı boyunca bir çok insan ile iletişim içinde yaşar, etrafında pek çok yakını bulunur. Ancak etrafımız ne kadar kalabalık olursa olsun gerçek bir dost bulmak kolay değildir. Dostumuz bizi karşılık beklemeden sever. Dost o an yanımızda olmasa bile ihtiyacımız olduğu anda bizimle olacağını bildiğimiz, yanımızda hissettiğimiz kişidir.

İnsanın öyle zamanları olur ki karanlıklar içinde kaybolur. Tüm dünya üzerine geliyormuş gibi hisseder, kişi bu zor zamanlarında ne yapacağını bilemez ve ümitsizliğe kapılır. Eğer gerçek bir dostunuz var ise böyle bir anda sizi karanlıktan alıp aydınlığa çıkarır, sıkıntılarınızı, dertlerinizi paylaşarak, size güç vermeye çalışır.

Dostluk kolay elde edilebilen bir kavram değildir. Uzun bir süreçte karşılıklı sevgi ve saygı ile çıkarsız bir ilişkiye ihtiyaç duyar dostluk. Karşılıklı fedakarlık çerçevesinde kötü zamanlardan geçtiğinde ve yaşamam karşı birlikte mücadele verildiğinde, bu ilişkisi zamanla dostluğa dönüşür.

Gerçek dostluk çok zor elde edilir. Gerçek bir dosta sahip olan kişiler çok şanslı insanlardır. Eğer sizin de gerçek bir dostunuz var ise ona sımsıkı sarılmalı, hep yanına olmalı ve hiç bırakmamalıyız. Çünkü dost karların içinde açan bir çiçek gibidir. Gerçek dostluğu bulduktan sonra gereken değeri vererek aramızdaki dostluk bağını günden güne güçlendirmeliyiz.

Dostluk ile İlgili Yazı: S.A. Konyaaltı/Antalya – Dostluğun Önemi ile İlgili Yazı

Sevgi İle İlgili Kompozisyon başlığımızı okumak için tıklayabilirsiniz.


3- Arkadaşlık İle İlgili Kompozisyon

Arkadaşlık, bir çok anlamı olan bir kavramdır. Paylaşmak, güvenmek, fedakarlık, dürüstlük ve açık sözlülüktür.

Arkadaşlık eşi bulunmaz bir hazinedir. Arkadaşlık acıyı, kederi, sevinci birlikte yaşamaktır. Hayat, toz pembe bir yol değildir. Herkesin yaşamında inişli çıkışlı zamanlar olmuştur. Bu sebeple sürekli mutlu ve neşeli olamayabiliriz. Kötü ve mutsuz hissettiğimiz günler mutlaka olur.  Bu zamanlarda, en çok ihtiyaç duyduğumuz şey bir dosttur. Çünkü dostlarımız her türlü sorunlarımızı dertlerimizi bilirler ve bu sorunların üstesinden gelebilmemiz için elinden gelen çabayı gösterirler.

Güzel zamanlarımızda çevremizde bir çok insan bulunur; peki zor zamanlardan geçerken yanımızda kimler vardır? İşte desteğe ihtiyacımız olduğunda içinde bulunduğumuz durumdan bizi çekip çıkaranlar, tekrar eski mutlu günlerimize döndürmeye çalışanlar gerçek arkadaşlarımızdır.

Arkadaşlık hayata karşı birlikte mücadele etmektir. Birlikte sevinip birlikte üzülmektir. Eğer böyle arkadaşlara ve arkadaşlıklara sahipsek değerini bilmeli, hep onların yanında olmalıyız.

Arkadaşlık İle İlgili Kompozisyon: S.A – Konyaaltı/Antalya – Arkadaşlığın Önemi İle İlgili Kompozisyon


4- Arkadaşlık İle İlgili Yazı

Arkadaşlık sahip olduğumuz duyguların en güzellerinden biridir. Gerçek dostlara sahip kişiler çok şanslı insanlardır. Çünkü onları hep destekleyen, her zaman yanında olacak sırtını dayayabilecekleri birileri vardır.

Gerçek arkadaş kötü zamanlarınızda bizi tek başımıza bırakmayan, hep yanımızda olan kişidir. Gerçek dostu ihtiyacımız olduğunu anladığı an yanımızda görebiliriz. Arkadaş; sevinçlerimizi, üzüntülerimizi bizimle birlikte en içten duygularıyla yaşayan, başarılarımızda kendi başarılarıymış gibi sevinen kişidir.

İnsan hayatı süresince bir çok  insan ile iletişime geçer. Ancak bunların çok azıyla çok iyi bir arkadaş, gerçek bir dost olabilir. Bu yüzden dostlarımızın değerini bilmeli, onları kaybetmemek için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

Arkadaşlık İle İlgili Yazı: Hatice Kübra Korkmaz – 5/A – Kesmetepe Ortaokulu – Besni/Adıyaman – Düzenleyen: S.A. – Arkadaşlığın Önemi İle İlgili Yazı – Kaynak 1:

Saygı ile İlgili Kompozisyon başlığımızı okumak için tıklayabilirsiniz.


5- Dostluk İle İlgili Kompozisyon Kısa

Karşılık beklemeden sevmektir dostluk, en muhtaç olduğu anda yanında olabilmektir. Dost en basit tabirle iyi günde, kötü günde yanında olan demektir. Bu dünyada her insanın bir dostu, bir sırdaşı, sonsuz güvenebileceği biri olmalı.
İnsan yaşamı boyunca bir çok kişiliyle iletişime geçer ancak pek azıyla yakın arkadaş, gerçek bir dost olabilir. Gerçek dostlar en kötü günlerinde birbirlerinin yanında olur, koşulsuz birbirine destek verir, kusurlarını örter, zaaflarını, sırlarını saklar.
Gerçek bir dost kazanmak hiç kolay bir şey değil. Bu yüzden gerçek dostu bulduğumuz zaman dostumuzun değerini bilmeli, hiç bırakmamalıyız.

Dostluk Konulu Kompozisyon Kısa: S.A Konyaaltı/Antalya


6- Dostluk Yazıları – Sözleri

 • Kardeş, dost olmayabilir ama dost, her zaman kardeştir.
 • Gerçek dostlar yıldızlara benzer, karanlık çökünce ilk onlar görünür!
 • Gerçek dost gölge gibidir, eğilsen de doğrulsan da, düşsen de asla peşini bırakmaz.
 • Üç çeşit dost vardır:
  1. Gıda gibidir her gün onu ararsın;
  2. İlaç gibidir, bazen ihtiyaç duyduğunda arasın;
  3. Hastalık gibidir o seni bulur.
 • Dost; acı söyleyen değildir, acıyı tatlı söyleyebilendir.
 • Kaybetmeyi göze alamayacak kadar az dostum var.
 • Dostlarım az olsun öz olsun ama yürekten sımsıcak olsun!

Dostluk Yazıları – Dostluk Sözleri

7- Arkadaşlık Yazıları – Sözleri

 • Gerçek arkadaşlık iki bedende bir ruhtur.
 • Ana ve babanızı kader, arkadaşımızı kendimiz seçeriz.
 • İyi arkadaş, yanında yüksek sesle konuşup düşünebileceğin insandır.
 • İyi bir arkadaşı olanın aynaya ihtiyacı yoktur.
 • Arkadaşını yalnızken ikaz et, başkalarının yanında öv.
 • Beraberken her şeyi unuttuğumuz insanlar var ya, işte onları unutmak çok zor.
 • Hayatta parayla alınamayacak еn dеğеrli şеy; sеnin dеrdini kеndi dеrdi gibi görеn dosttur.

Arkadaşlık Yazıları – Arkadaşlık Sözleri


İlgili Konu Başlıkları:

Saygı ile İlgili Kompozisyon

Sevgi İle İlgili Kompozisyon

Kompozisyon Örnekleri

Arkadaşlık ve dostluk konulu kompozisyon ve yazılarımız hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

“Arkadaşlık hakkında kompozisyon,” “Dost İle İlgili Kompozisyon,” “Dostluk hakkında kompozisyon,” “Arkadaş konulu kompozisyon” başlıklarını yazımız içerinde bulabilirsiniz.


Kaynaklar:

Kaynak 1: https://kesmetepeortaokulu.meb.k12.tr/tema/dosyadetay.php?KATEGORINO=389515&git=33

Kaynak Kapak Resmi: https://www.indiatvnews.com/lifestyle/news-happy-friendship-day-2018-do-you-know-how-much-time-does-it-take-to-become-good-friends-with-someone-456529

Kaynak Jpg Metin: https://eodev.com/gorev/20259052


dostluğun-önemi-ile-ilgili-kompozisyondostluk-yazıları-sözleri

arkadaşlığın-önemi-ile-ilgili-kompozisyon

arkadaşlık-yazıları-sözleri

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*