Sevgi İle İlgili Kompozisyon-Yazı

sevgi-saygı-ile-ilgili-kompozisyon

Sevgi İle İlgili Kompozisyon

Sevgi konulu kompozisyon metninde, sevgi kavramının insanlar için ne anlama geldiğini, ne kadar önemli olduğunu vurgulayan iki adet yazı kaleme aldık.

Konu: “Sevgi ile ilgili kompozisyon”


Sevgi İle İlgili Kompozisyon örneği 1

Konu Başlığı: Sevgi Bağı

Sevgi, saygı, paylaşmak, mutlu olabilmenin en önemli koşuludur. Sevgi, insanlar arasında görünmez bir bağ kurar, gönülden gönüle bir köprü olur. İnsanların birbiri ile iletişimini güçlendirir. Kalpleri sıkı sıkıya birleştirir. Sevgi insanlar arasında saygı ve samimiyeti sağlar, birbirimiz arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirir.

Sevgiyle ilk önce ailemizde tanışırız. Karşılıksız sever anne babamız. Doğduğumuz günden itibaren üstümüze titrerler. Bazen uykusuz kalırlar geceler boyunca, bazen de son lokmalarını bize verirler. Günlerce, haftalarca, yıllarca hep bizimle ilgilenirler. Bizim ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışırlar. Tüm maddi güçlerini bize harcalar. Bizi hayata hazırlamak için tüm bildiklerini bize öğretir. Bu özveriyi anne babalara yaptıran sevgidir. Sevgiden başka hiçbir duygu bu kadar güçlü, bu kadar büyük olamaz.

Sonra çevremizde, okulumuzda yeni arkadaşlar ediniriz. Sevgimizi paylaşırız onlar ile, çünkü anne babamız bize gerçek sevgiyi, karşılıksız sevgiyi öğretmiştir. Sevgi gösterdikçe herkes ile iyi anlaşırız. Çünkü mutlu ederiz çevremizi, onlar da daha çok severler bizi.

Gün gelir sevgimiz aşka dönüşür. Hayatımızı paylaşmaya başlarız sevdiğimiz ile. Her sıkıntıya, zorluğa beraber göğüs gereriz. Sonra çocuğumuz olur, bizde severiz anne babamızın bizi sevdiği gibi, ilgi gösterir, etrafında pervane oluruz. Sevgi içinde büyütür ona sevgiyi, saygıyı, hayatı öğretiriz. Böylece sevgi nesilden nesile insandan insana aktarılmış olur.

En içten duygularımız ile sevelim, saygı duyalım bütün insanlara. Biz sevgi gösterdikçe onlar daha iyi bireylere dönüşürler. Sevgi büyüdükçe daha mutlu oluruz, mutlu oldukça daha çok mutlu ederiz. Hep sevelim çünkü sevgi paylaştıkça büyür.

Saygı ile İlgili Kompozisyon başlığımızı okumak için tıklayabilirsiniz.


Sevgi Konulu Kompozisyon Örneği 2

Konu Başlığı: Ruhun Gıdası

Bedenimiz hava su olmadan nasıl hayatta kalamaz ise sevgi olmadan da ruhumuz yaşayamaz. Sevgi ruhumuzun yaşam kaynağıdır. Sevmek kalbimizi, düşüncelerimizi, hayallerimizi besler. Geleceğe umutla bakmamızı sağlar. Yaşam enerjimizi yükseltir, bize güç, kuvvet verir.

Sevgi sadece insanlar için değildir. Toprağı, çiçeği, ağaçları sevelim. Denizi, havayı, bulutları, kısaca doğayı sevelim. Kediyi, köpeği, kuşları yani bütün hayvanları sevelim. Sevelim ki saygı duyalım her şeye. Sevdikçe daha çok değer verelim. İncitmeyelim hiçbir canlıyı, kötü davranmayalım hiçbir varlığa. Kirletmeyelim doğayı. Dağları ovaları yemyeşil, havası, suyu tertemiz bir dünya da; insanlar, hayvanlar ve bitkiler ile hep birlikte mutlu bir şekilde yaşayalım. Bütün güzellikleri bizden sonraki nesillere aktaralım.

Sevgiyi hiçbir para, hiçbir maddi eşya satın alamaz. Gerçek sevgi en pahalı duygudur. Bu yüzden hayatımız boyunca üzmeyelim kimseyi, kırmayalım insanları, kaybetmeyelim paha biçilmez sevgimizi. Birbirimize hep destek olalım, sorunlarımızı çözelim, anlaşmazlıklarımızı giderelim. Çünkü sevgi dışında hiçbir duygu mutlu edemez bizi.

Doğayı, hayvanları, bitkileri, insanları kısaca her şeyi sevelim. En çokta kendimizi sevelim. Değer verelim, saygı duyalım. Her şeyin temelinde sevgi vardır.. Sevgi, kalbimizin en derin noktasından yayılır.

Hayatta ne kadar başarılı da olsak, ne kadar mevki, makam sahibi de olsak, sevgi olmadan gerçek mutluluğu yakalayamayız. Hep bir eksiklik hissederiz. Çünkü ruhumuzu besleyen; kendimize, çevremize, hayata karşı duyduğumuz sevgidir. Her şeyin başı sevgidir. Yaşam, sevgi olmadan hiçbir şey ifade etmez. Hayatta bedeli olmayan en büyük hazine sevgidir. Sevgimiz ne kadar fazlaysa mutluluğumuz o kadar artar. Sevelim, sevilelim, sevgimizi paylaşalım, büyütelim.


Konu İle İlgili Başlıklar:

Saygı ile İlgili Kompozisyon

Aile Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

Kendi  yazdığınız “Sevgi İle İlgili Kompozisyon ” metnini bize yollayıp yayınlatabilirsiniz.

Sevgi ile ilgili yazı örneklerimizde olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi yorumlar kısmında yazabilir, sevgi ile kompozisyon yazısının gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

16 yorum

  1. Sen yazamıyorsun ne küfür ediyorsun bu arada çok güzel olmuş çok teşşekürler (bu arada bakarak yazmayın örnekler alın emek hırsızı olmayın) 😎😎😎🇨🇲🇨🇲🇨🇲

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*