Organ Bağışı İle İlgili Kompozisyon-Yazı-Organ Bağışının Önemi

doku ve organ nakli haftası ile ilgili-kompozisyon

Organ bağışı ve önemi ile ilgili kompozisyon yazısı içeriğinde doku ve organ bağışı ve naklinin  anlam ve önemini anlatan 4 farklı doku ve organ nakli ile ilgili yazı örneğini sizler ile paylaştık. Bu 4 örnek içerisinde doku ve organ bağışı haftası ile ilgili kısa-uzun kompozisyon ve yazı örneklerini bulabilirsiniz.

  • Organ bağışının önemi
  • Organ bağışı ile ilgili kompozisyon – yazı örnekleri (3 adet)

başlıklarını yazımız içerisinde okuyabilirsiniz.


1- Organ Bağışının Önemi

Organ bağışı hayat kurtarır. Bu yüzden çok önemlidir. Organ bekleyen biz veya bir yakınımız olabilir. Tüm insanlık olarak organ nakli konusunda duyarlılık gösterip, milyonlarca hayatı kurtarabiliriz.

Organ ve doku nakli, tedavi olma şansı sadece nakil ile mümkün olabilecek, hayati organları hasar görmüş ve nakilden başka çaresi olmayan hastalar için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Organ nakli hayata tutunmaya çalışan hastaları için büyük bir umut ışığıdır. Organ bağışı yapanlar sayesinde hasta insanlar sağlıklarına kavuşup, yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedir.

Gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde bir çok organ için nakil mümkün hale gelmiştir. Ancak dünyada ve Türkiye’de organ nakli için bekleyen çok fazla sayıda insan bulunmaktadır. Kurtarabileceğimiz hayatlar gözümüzün önünden kayıp gitmektedir. İçinde insan sevgisi tüm bireyler organ bağışı konusunda gönüllü olmalı ve bir hayatın kurtulmasına yardımcı olmalıdır. Ayrıca her organ bağışçısı her birey, doku ve organ bağışı ile ilgili toplum bilincinin artması için elinden gelen çabayı göstermelidir. Sadece kendimizin değil çevremizdeki diğer insanın organ bağışı gönüllüsü olmasını sağlayarak bir çok hastanın hayatını kurtarabilir.

Organ Bağışı, kişi hayatta iken, özgür iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organların başka hastaların tedavisi için kullanılmasına imkan sağlar. Türkiye’de organ bağışı için bekleyen yaklaşık hasta sayısı otuz bindir, dünyada ise bu rakam çok daha fazladır. Şunu unutmamalıyız; organ nakli bekleyen hastalardan biri biz veya bir yakınımız olabilirdi. Bir organımız toprağa karışıp yok olmak yerine başka bir insanın hayatını kurtarıp ona can verebilir ve bütün hayatı boyunca minnet duyacağı gizli kahramanı olabilir. Organ bağışına evet diyelim, hasta insanlar için yaşam ışığı olalım…

Organ Naklinin Önemi: Yazan: S/A Konyaaltı/Antalya – Organ Bağışının Önemi İle İlgili Kompozisyon


2- Organ Bağışı İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Yapboz Parçaları

Elinize bakın. Kıpırdatın önce. Şimdi de ayağa kalkın, birkaç adım atın. Sizin için sıradan bir şey belki de: elinizi görebilmek, yürüyebilmek, hareket edebilmek. Elinizi göğsünüzün sol tarafına hafifçe bastırın şimdi de. Kalbiniz atıyor. Bunun da önemi yok ki sizin için, anne kamında oluştuğunuz saliseden beri kan pompalıyor. Okulda fen bilgisi ya da biyoloji öğretmeninizin sorduğu soranlara cevap aramak dışında aklınıza geldi mi vücudunuzun aslında ne kadar mükemmel ve bir o kadar zor iş çıkardığı? Şehrinizde yerlere, kör insanlara yardım etme amaçlı, yapıştırılan noktalara gördüğünüzde yüzünüzde bir tebessüm oluştu mu? Belki.

Peki hiç düşündünüz mü, bu organlardan hatta dokulardan bir parça bile eksik olsaydı neler olurdu? Düşünmediniz büyük ihtimalle. Gayet medenileşmiş toplumda yaşadığımızı varsayarak bunların tamamen doğal görülmesi, saygı duyulması ve yardımcı olunması gerekir. Tüm dünya insanları yapboz parçaları gibidir; kimisinin belirli yerleri içine göçük, kimisinin dışa çıkmış, bazısının rengi farklı bazısının da boyutu. Herkes aynı derecede eşittir. Herkesin bambaşka bir önemi vardır ve değerlidir. Yapbozdan tek farkımız yeni insanlar doğuyor, yaşlılar ölüyor. Aslında yaşlı olmaya gerek yok, sonunda ölüyorsunuz işte.

Bazı eksik yerleri olan yapboz parçaları doğuyor. Karnında boşluk var mesela. Siz ise yeterince bilinçli bireysiniz, dışa çıkık olan parçanızı, ölümünüzden sonra, eksik doğan parçaya vermek istediğinizi belirten bir form dolduruyorsunuz. Biz buna ”Organ Bağışı” diyoruz, Aslında yaptığımız tek şey, sizin ölümünüzden soma bile hayatta kalacak belki yaşıtınız beklide sizden küçük ya da büyüklerle bir anlaşma yapmak. Onlardan, sizin fazla parçanızı işe yarayacak birine vermelerini istiyorsunuz. Bunu sağlayabilmek için de, yanınızda küçük bir kart taşıyorsunuz. Sürekli söylemek istemiyorum ancak hayata veda edeceğiniz yeri seçmediğinizden, yanınızdan taşıdığınız organ bağışı formunuza göre doldurulmuş kart, o anda yakınınızdakine bilgi veriyor. Toprağa biraz daha geç karışıyor, başkasının hayatını kurtarmış oluyorsunuz. 

Organ Bağışı İle İlgili Kompozisyon: Sidar Polat – Yarışma Birincisi – Organ Bağışı İle İlgili Yazı3- Organ Bağışı İle İlgili Kompozisyon – Yazı Örneği

Hayat Bağışı

Hepimiz biliriz ki aslında hepimiz az da olsa süper kahramanlar gibi olmak isteriz. Sadece uçmak, hızlı olmak veya hayatımızı kolaylaştırmak için değil aynı zamanda yardıma ihtiyacı olanlara yardım eli uzatabilmek, onların hayatlarını kurtarabilmek içinde böyle bir gücü isteriz. Tabii ki süper güçlere sahip olmak gerçekçi olmadığı için bunlar birer hayaldir de bir yandan ama aslında içimizde bir yerde hepimiz birer süper kahraman olabiliriz.

Peki, size bahsettiğim bu kahramanlığın yalnızca yapabileceğimiz bu güzel hareketin gururuyla kalmayıp aynı zamanda bizim yaşamımızın, varlığımız başka bir yola devam edebileceğini söylesem. Hayal edin; vücudunuz bir ev, organlarınız ise o evde yasayan değerli bireyler. Yeri ve zamanı geldiğinde başka bir ev renklendirebilmek için taşınıyorlar ve belki de çok kötü durumda olan bir evin bahçesi eskisi gibi rengârenk çiçekler doluyor. İşte buna organ bağışı deniyor.

Bildiğimiz üzere her geçen gün organ nakline ihtiyaç duyan kişi sayısı artıyor. Ne yazık ki yalnızca büyüklerimizden de bahsetmiyorum. Gencinden yaşlısına birçok insan sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeyi, belki de yaşama sevincinin nasıl bir şey olduğunu tekrar hatırlayabilmeyi, o kurtuluş haberinin gelmesini dört gözle bekliyor.

Başka bir insanın, bazen de uzaktan hiç tanımadığımız birinin, hayatını hiçbir fayda beklemeden kurtarmak değil midir süper kahramanlık? Karşılık beklemeden dediğime bakmayın; iyi bir insan olmanın verdiği o huzurdan ve böyle bir gururun güzelliğinden bahsetmiyorum bile!

Peki, böyle bir şeyi neden mi yapmalıyız? Türlerce, binlerce farklı sebep sayabilir sanırım. Yalnızca bir insanın değil, tüm insanlarımızı kurtarmak ona tekrardan birlik beraberlik, yardımlaşma birçok güzel davranışı hatırlamak bu sebeplerin en ufağı sayılabilir.

Unutmayalım ki böyle bir şey bizim dışımızda değildir aksine belki dedemizde, halamızda komşumuzda, en yakınımızda her an bizi bulabilir ama biz böyle bir iyiliği karşılığı için veya yalnızca kendimiz için değil empati kurarak zor durumdaki kişileri anlayarak yapmalıyız. Neden şimdi sizi er de bir dakika için olsun durup yalnızca bunu düşünerek gerçek bir kahraman olmak isteyip istemediğinize karar vermiyorsunuz?

Organ Bağışı İle İlgili Kompozisyon: Merve Gencer – Yarışma İkincisi – Organ Bağışı İle İlgili Kompozisyon-Yazı Kısa ve Uzun


4- Doku ve Organ Nakli İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Başa Gelmeden

Sizler şu an bu satırları okurken hafif dalgalı altın sarısı saçları olan genç bir kadın ilik kanseri olduğunu öğrendi! Gökyüzünü andıran mavi gözleri ıslandı. Gözlerinden birkaç damla gözyaşı çilli yanaklarına doğru yola çıktı. Zaman zaman şekil almadığı için sinirlendiği altın sarısı saçları yakında dökülecekti! Umutları dalından koparılan bir çiçek gibi solarken doktorun ağzından dökülen ‘‘İlik Nakli” sözcüğü gönlünde papatyalar açardı. İyi ki dedi içinden. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların yakınları acısı içinde sıkışmış kalmış iyilik barındırıyorlar da ben ve benim gibiler hayata tutunmak için bir dal uzatıyor. Düşündü bir an; “Hayat ne kadar kısa” dedi bir varmış bir yokmuş masalı gibi… Dünyada hemen hemen her dakika kaç insan hayatını kaybediyordu. Her bebek de yeni umutlar getirerek dünyaya gözlerini açıyordu. Binleri mutlu olurken bilileri üzülüyor. Hayat işte…

Beyin ölümü gerçekleşen bir hasta yakını doku ve organ bağışını kabul edip acısının içinde ruhunu ferahlatıp onlarca insana umut olsaydı şu anda dünya daha yaşanılır bir hal almaz mıydı?! “18 yaşını geçen her kes, başta böbrek olmak üzere organ bağısında bulunabileceklerini biliyorlar mı?” diye sordu kendine. Organ bağışı için yasa dışı gerçekleşen birimleri düşündü. Tenha sokaklarda bulunan hijyenin dikkat edilmediği mekânlar insanların saf beyaz yardım severlik duygularını karalıyordu ona göre. Oysaki organ bağışı için en yakın sağlık kuruluşuna başvuruda bulunup “Doku ve Organ Belge İzni” almak oldukça kolaydı. Bunların da onkoloji koridorlarında dermansız bacaklarıyla ilerlerken öğrenmişti.

Umduğu tek şey insanların organ bağısı konusundaki farkındalığa başlarına gelmeden varmaları idi…

Organ Bağışı İle İlgili Kompozisyon: Betül Karadeveci – Organ Bağışı Haftası ile İlgili Kompozisyon Yarışması ÜçüncüsüOrgan Bağışı nedir organ bağışının önemi nedir


Organ Bağışı İle İlgili Slogan: Organ bağışı hayat kurtarır.

Organ bağışının önemi ile ilgili fikir görüşlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.


organ-bağışının-önemi-ile-ilgili-yazı-kompozisyonorgan-ve-doku-nakli-hakkında-yazıorgan-ve-doku-nakli-hakkında-kompozisyon

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*