Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon – Yazı | 7 Farklı Örnek

vatan-ile-ilgili-kompozisyon-yazı

Vatan hepimiz için kutsal bir kavramdır. Vatan bizim bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü temsil eder. Vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon başlığı altında vatanın bizim için önemini ve ne ifade ettiğini anlatan 7 farklı yazı örneği kaleme aldık.

Vatan sevgisi konulu kompozisyon metni altında;

  • Vatan İle İlgili Kompozisyon – Yazı
  • Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon – Yazı
  • Vatanseverlik İle İlgili Kompozisyon – Yazı
  • Vatana Karşı Sorumluluklarımız İle İlgili Kompozisyon – Yazı

başlıklarını bulabilirsiniz. Sizler için özenle hazırladığımız özgün kompozisyonlardan oluşan yazımızı zevkle okumanız dileğiyle..


1- Vatan İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Vatan

Vatan tek kelime ama ne çok anlam ifade eder. Her manasında ayrı bir detay gizlidir. Üstünde gezdiğimiz toprak, havasını soluduğumuz orman, uğruna şehit verdiğimiz bayraktır.

Vatan özgürlüktür, hürriyeti damarlarında taşımaktır. İleriye atılıp sellercesine, göğsünden vurulup bir ercesine bir daha dönmemektir. Can, mal, evlat, bu uğurda bekçi değil midir? Ay hilalken vurulmak, kan toprağa akınca bayrağa renk olmaktır vatan. Vatanı atalarımızın, dedelerimizin koruduğu gibi korumalıyız. Hatta öyle bir korumalıyız ki bu vatana uzanan eller felç, dikilen gözler kör olmalı. Kimse bir daha dokunmaya cesaret edememeli.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğruna ölen varsa vatandır demiş şair. Dünya üzerinde başka bir yer gösterilemez ki vatanımız kadar uğruna can verilmiş olsun. Her gece sabah olduğu, her Türk asker doğduğu sürece vatana olan sevgi bitmez, tükenmez. Yaşarken ödeyemeyeceğimiz tek borç vatan borcudur. İnsanın en güzel yuvası cennet yurdudur.

Ana gibi yar, vatan gibi diyar olmaz…

Vatan İle İlgili Kompozisyon Kısa: Zeynep Karakuş – 12/A – Sivas/Kangal – Vatan Konulu Kompozisyon -Kaynak 1:

Vatan Sevgisi İle İlgili Şiirler  konu başlığına tıklayarak 20 adet özgün vatan şiirini okuyabilirsiniz.


2- Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Vatan Ne Demek?

Neden vatanımızı çok seviyoruz, bizim için vatan ne demek? Vatan milletimizi ayakla tutan en önemli unsurdur. Vatan bizim için doğduğumuz, yaşadığımız toprak, daha aydınlık bir gelecek , çocuklarımızın istikbali demektir. 

Vatanını korumayan, önemsemeyen bir millet yok olmaya mahkumdur. Sürekli savaşların, ölümlerin olduğu bir dünyada vatan; huzur, mutluluk ve barış içinde yaşayabileceğimiz bir toprak parçasını ifade eder. Üzerinde yaşadığımız vatan toprağı için yüzlerce yıldır canını, malını ve ailesini gözünü kırpmadan arkasında bırakan atalarımızı asla unutmamalıyız. En az onlar kadar vatanımıza değer vermeli, gerekirse canımızı vermeli yine de vatanımızı vermemeliyiz. Vatan toprağında, refah, barış huzur içinde yaşamalıyız. Hak, adalet ve eşitlik konusunda çok hassas davranmalıyız. Önce kendimizi sonra ülkemizi geliştirmek, bilime önem vermek, en yüksek refah seviyesine ulaşmaya çalışmak asli görevlerimiz arasındadır. 

Bir insan milletini sevmeli, o millet birlik içinde olmalı ki vatan korunabilsin. Toplumun fertleri birbirini sevmeli, din, dil ve tarih birliğine sahip çıkmalı, insanlar en kötü zamanında birbirlerinin yanında olmalıdır. Milli ve kültürel değerlerimize özelliklede bayrağımıza sahip çıkmalıyız. Vatana ve millete zarar verecek davranışlardan uzak durmalıyız. Eğer bu kavramlar doğru uygulanmaz ise çok büyük karışıklıklara, huzursuzluklara ve parçalanmalara sebep olabilir.

Vatanımıza her koşulda sahip çıkmalıyız. Milletimizi ayakta tutan en önemli unsurun vatanımız olduğunu unutmamalıyız.

Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon: Yazan: Ruken Balamur – 11/C – Düzenleyen: S.A. –Vatan Sevgisi Konulu Kompozisyon Yarışması İkincisi – Kaynak 2:


3- Vatanseverlik İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Vatanseverlik

Kişinin doğup, büyüdüğü topraklara ve orada yaşayan insanlara duyduğu saygı, sevgi dolayısıyla ortaya çıkan duyguya vatanseverlik denir. Kişinin vatanını, milletini ve bayrağını sevmesi en büyük erdemlerden biridir. Üzerinde yaşadığı toprak parçası üzerinde aynı millete mensup bireyler, birlik ve beraberlik içerisinde yaşadıkları zaman o ülkede huzur ve güven sağlanmış olur. Böylece vatanımızda huzur, barış ve güven ortamı oluşur.

Üzerinde yaşadığımız bu topraklar kolay kazanılmadı. Bayrağımız büyük mücadeleler sonucunda göklerde dalgalanmaya devam etti. Vatanseverlik bilincine sahip insanlar gerektiğinde vatanı için ölmeye hazırdır. Türk insanı şanlı bayrağı uğruna yüz binlerce şehit vermiştir. Bu vatan her zaman yurdumuzun topraklarına kanlarını dökmüş şehitleri ile anılır. Türk milletinde vatan, bayrak ve şehit kavramları iç içe geçmiştir. Türk toplumu bu kavramlardan birinin eksikliğinin diğerlerinin de yok olmasına sebep olacağını bilir. Şehitler olmadan vatan olmaz,  vatan olmadan da bayrak olmaz.

Cumhuriyet’i kuran, vatanımızın küllerinden doğmasını ve bayrağımızın göklerde dalgalanmasını sağlayan büyük liderimiz Mustafa Kemal Atatürk “Bu vatanı bizler kurduk, onu yaşatacak ve yüceltecek olan sizlersiniz” sözü ile vatanımızı bizlere emanet etmiştir. Bizlerde ancak yüreğimizde vatan sevgisiyle yaşayarak ülkemizi yüceltebiliriz.

Biz Çanakkale’de savaşan, kurtuluş savaşını başlatan, işgallere karşı kuvayi milliye ruhu ile mücadele eden atalarımızın torunlarıyız. Dil, din, ırk, cinsiyet, mezhep fark etmeden milletimizin büyük azimle savaşarak kazandığı vatanımız hepimizindir. Milletimizin asil kanında mevcut olan vatan ve bayrak sevgisi hiç bitmeyecek, bu topraklar sonsuza kadar bizim vatanımız olacaktır.

Vatanseverlik İle İlgili Kompozisyon – Yazı :Şehit Engin Eker Ortaokulu – Vatanseverlik Konulu Kompozisyon Yarışması Okul Birincisi – Çanakkale/Çan – Düzenleyen: S.A – Antalya/Konyaaltı – Kaynak 3:


4- Vatana Karşı Sorumluluklarımız İlgili Kompozisyon – Yazı

Vatana Karşı Sorumluluklarımız

Vatan, insanın kendisine mesken edindiği, doyduğu ve hür olduğu yerdir. Kendisiyle anlam kazanılan, milletimizin kutsal saydığı belli bir sınırın da adıdır.

Geçmişten günümüze vatan aşkıyla toprağımızı koruyup kollayan ve uğrunda şehit olmayı göze alan nice kahramanlar sayesinde bu topraklar hep var olmuştur. Şairin dediği gibi, bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır, dizeleriyle vatana olan sevginin ve bu yolda aziz canlarını feda eden kahramanlara bir göndermedir. Nitekim Malazgirt ile başlayan Anadolu’yu yer edinme kurtuluş savaşı ile bağımsızlığımızı perçinlemiştir.

Şairin ifade ettiği gibi; “Sen sahip çıkmazsan batacaktır”, sözleri vatana karşı sorumluluğumuzu ve görevimizi tanımlamaktadır. Bu cennet vatana karşı görevimiz gerekirse vatanı korumak için ölmeyi göze almayı, istiklal mücadelesinde göğsünü siper etmeyi, yaşantımızla örnek olmayı, kanunlara uymayı, yurdumuza uzanan elleri engellemeyi, düşmana karşı milletçe kenetlenmeyi ilke haline getirmektir. Eğitime, bilimsel faaliyetlere önem vermek, atalarımızın mirasına sahip çıkmak vatan borcumuzdur.

Bilimde, ilimde güzel adımlar atmak, hep zirveyi hedeflemek, yurdumuzu en gelişmiş devletlerin üzerine çıkarmak en önemli amaçlarımızdandır. Bizleri biz yapan, cennet vatanın uğruna verdiğimiz mücadeledir. Vatan uğrunda bize verilen görev özgürlüğü geçmişten bugüne aktaran atalarımıza ve üstünde yaşadığımız toprağımıza sahip çıkmak ve topluma faydalı birer fert olarak hizmet etmektir.

Vatana Karşı Sorumluluklarımız İle İlgili Kompozisyon: Yazanlar: Sultan Öget 10/C Okul Birincisi – Esra Baykara Okul Üçüncüsü – Şakir Nuhoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi – Mardin/Artuklu – Vatana Karşı Sorumluluklarımız Konulu Kompozisyon Yarışması – Düzenleyen: S.A. Konyaaltı/Antalya – Kaynak 4:


5- Vatan Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örneği Uzun

Vatanım Sensin

Ben bir gencim vatanım gibi. Omuzlarımda dünya, kalbimde hayallerim ve başımın üstünde taşıdığım fikirlerim. Ben bir gencim, ilkbahar gibi, hayat doluyum, hayat taşıyor içimden. Kışı atlatmış da yorulmamış gibiyim, sıcak kanlıyım geçip giden günlere karşı. Ben bir yakamozum, ay ışığında denize karşıyım. Ben bir kuşun cıvıltısında ve gökyüzünün sınırsız maviliğinin içinde saklıyım. Mavi kadar hayal doluyum, bir kuş kadar yakın ve ay ışığı kadar uzağım. Ben bir gencim kısacası ve ben yaşamaya aşığım.

Ben atalarımdan geriye kalanım. Ben 1919 ‘da Mayıs’ın bağrında şehit olmuş Mehmet Onbaşı’nın Kurtuluş Savaşı’nda Gazi olmuş Atatürk’ün torunuyum. Ben Sarıkamış’ta Allahuekber’de donarak ölmüş daha 17’sinde olan Kınalı Ali’nin yeğeniyim. Ben bu topraklar için şehit olan onlarca kınalı kuzunun ardında kalan yadigarım. Onlar ki kanıyla toprağı sulayanlardır. Vatan eğer belirli sınırlar içerisinde kalan toprak parçasından ibaretse onlar vatandır. Her zerresi toprak olan Mehmedim… Vatan için yaşadın, vatan için savaştın, vatan için öldün … Şimdi bütünüyle vatansın.

Ey vatanı için vatan olan Mehmed’in torunları! Senin tek savaşın kendin için, ataların vatanı kurtardı. Sen yalnız kendini düşünürsün, ataların tüm gençliği yaşattı. Sen ki gök kubbenin gölgesinde kalan hiçbir yerde boyun eğmezsin, sen ki mavi gördüğün yerde deniz gibi hırçın ve asilsin. Sen ataların kadar, Atatürk kadar diri, varlığın kadar fanisin.

Onlar toprak oldu, onlar artık vatan ve ben ölmeden vatan olan bir gençlik istiyorum. Ölmek kolay, asıl sanat yaşamakta ve asıl şiirleri yaşarken vatan yaşatanlar yazar. Toprağı kanla da besleyebilirsin. Lakin sırf sen bir çiçek ol da topraktan yeşer diye girmediler mi mezara diri diri, daha 18’inde?

Sen de artık vatansın çocuk, vatan için yaşamalısın! Öyle bir gençlik olsun ki toprak koksun teni. Çanakkale‘de bir yağmurun ardından, öyle olsun ki rüzgar eserse de dalgalansın namı dünyada tıpkı bir bayrak gibi. Öyle bir genç olsun ki ışıl ışıl parıldasın geceye inat ay gibi, yıldız gibi.

Sen! Ey Türk genci! Sen umudun gerisinde siyaha inat beyaz olmalısın. Sen beyaz olasın ki umut griliği koruyabilsin. Sen doğru olmalısın ki mazlumun içinde karanlık aydınlanıversin.

Sen deniz gibi hırçın onla huzur verici bir mavilik olmalısın ki rengin gökyüzünde dalgalanabilsin. Sen koca gök kubbeye renk vermelisin ki Afrika’daki bir çocuk bile aynı mavilikte, aynı gökyüzüne, kendi hayalleriyle uyanabilsin. Ey genç sakın küçümseme kendini. Sen geleceksin, dünya senin parmak uçlarında, döndürsen tersine dönecek. Sen akşamın kızılı kadar öfkeli, gecenin siyahı kadar özgür olmalısın. Kısacası genç sen vatan gibi olmalısın. Vatan gibi hür, vatan gibi fedakar ve vatan kadar vatan olmalısın!

Gençlik istiyorum Kerem gibi dağları delebilecek olan, aşkından vatanın. Çölde bile çiçek yetiştirebilecek, bu bir mezar da olsa. Sen ey genç! Öyle olmalısın ki yaşamalısın vatan için; vatan yaşasın diye yaşamalısın. Bu topraklar içinde çekiyorsan nefesini içine bedelini ağır ağır ödemelisin. Sen bu vatanın evladısın, vatan kadar vatan olmalısın. Sen vatan olmalısın.

Vatan Sevgisi Hakkında Kompozisyon: Emine Turan – Şehit Ömer Halisdemir Fen Lisesi – Rize/Ardeşen- Liseler Arası Yarışma Birincisi – Vatan Sevgisi Hakkında Yazı – Kaynak 5:

Vatan Sevgisi İle İlgili Şiirler  konu başlığına tıklayarak 20 adet özgün vatan şiirini okuyabilirsiniz.


6- Vatan İle İlgili Yazı Kısa

vatan-sevgisi-ile-ilgili-yazı-kısa

Vatan İle İlgili Yazı Kısa: Halit Karabulut – Seyitgazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – 10/A -Eskişehir – Vatan Konulu Yazı – Kaynak 6:


7- Vatan Sevgisi İle İlgili Yazı

Vatan Sevgisi

vatan-sevgisi-ile-ilgili-yazı

Vatan Sevgisi İle İlgili Yazı Örneği: Şevike Tepe – 12-D Sınıfı – Kırka Şehit Halil Kara Çok Programlı Anadolu Lisesi – Eskişehir – Vatan Hakkında Kompozisyon -YazıVatan Sevgisini Anlatan Yazı -Kompozisyon – Kaynak 7:


Vatan Sevgisi İle İlgili Benzer Başlıklar

Vatan Sevgisi İle İlgili Şiirler  konu başlığına tıklayarak 20 adet özgün vatan şiirini okuyabilirsiniz.

Kompozisyon Örnekleri başlığına tıklayarak istediğiniz kompozisyonu bulabilirsiniz.


Vatan, vatan sevgisi, vatanseverlik ile ilgili kısa, uzun kompozisyon ve yazı örnekleri hakkında  fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynaklar:

Kaynak 1: http://kangalihl.meb.k12.tr/icerikler/vatana-karsi-sorumluluklarimiz-konulu-kompozisyon-yarismasi_8359996.html

Kaynak 2: http://sakirnuhoglukizihl.meb.k12.tr/icerikler/okul-ici-quotvatana-karsi-sorumluluklarimizquot-siir-kompozisyon-ve-resim-yarismasi_6941093.html

Kaynak 3: http://sehitenginekerortaokulu.meb.k12.tr/

Kaynak 4: http://sakirnuhoglukizihl.meb.k12.tr/icerikler/okul-ici-quotvatana-karsi-sorumluluklarimizquot-siir-kompozisyon-ve-resim-yarismasi_6941093.html

Kaynak 5: http://ardesen.meb.gov.tr/www/19-mayis-ataturku-anma-genclik-ve-spor-bayrami-munasebeti-ile-yapilan-resim-siir-ve-kompozisyon-yarismalari-sonuclandi/icerik/1400

Kaynak 6: https://cogem.ogu.edu.tr/Storage/Cogem/Uploads/%C3%87OGEM-A4-k%C3%BC%C3%A7%C3%BCk.pdf

Kaynak 7: https://cogem.ogu.edu.tr/Storage/Cogem/Uploads/%C3%87OGEM-A4-k%C3%BC%C3%A7%C3%BCk.pdf


vatan-hakkında-kompozisyon

vatan-konulu-yazı

vatan-sevgisi-ile-ilgili-kompozisyon-kısa

vatan-konulu-yazı

vatanseverlik-hakkında-kompozisyon

vatanseverlik-hakkında-yazı

vatana-karşı-görevlerimiz-ile-ilgili-kompozisyon

vatana-karşı-görevlerimiz-ile-ilgili-yazı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*