Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon-Teknoloji ve Madde Bağımlılığı Hakkında Yazı

bağımlılıkla-ilgili-kompozisyon-yazı

Bağımlılık ile ilgili kompozisyon başlığı içerisinde  bağımlılık nedir sorusuna cevap veren, teknoloji ve madde bağımlılığın zararlarını ve bağımlılıktan korunma yöntemlerini açıklayan 4 farklı yazı kaleme aldık. Bağımlılık konulu kompozisyon metni altında;

  • Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon 
  • Bağımlılık İle İlgili Yazı
  • Teknoloji Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon – Yazı
  • Madde Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon – Yazı

başlıklarını bulabilirsiniz. Sizler için özenle hazırladığımız özgün kompozisyonlardan oluşan yazımızı zevkle okumanız dileğiyle..


1- Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon

Bağımlılığın Zararları

İnsanlar hazlarını zaaflara dönüştürüp ve bu zaafları da yönetemedikleri zaman bağımlı olurlar. Madde bağımlılığının giderek arttığı günümüzde, yakın çevremizde veya şehrin sokaklarında bir maddeye esir olmuş insanlar ile sık sık karşılaşıyoruz. Madde bağımlıları bir süre sonra çevresine zarar vermeye başlar ve toplum tarafından dışlanırlar. Sonuç olarak, hayattan beklentisi kalmamış bağımlılığın esir aldığı bireylere dönüşürler. Bu insanlık için çok vahim bir durumdur.

Alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı insan sağlığını en kötü etkileyen ölüme sebebiyet verebilen zararlı alışkanlıktır. Bağımlılık karşımıza sadece uyuşturucu, alkol ve sigara bağımlılığı olarak  çıkmaz. Kumar ve şans oyunları  insanların kısa yoldan para kazanma istekleri sonucu olarak ortaya çıkan ve insanların büyük borçlar altına girmesine ve ailelerin parçalanmasına sebep olan bir bağımlılıktır.

Teknoloji bağımlılığı günümüzün en yaygın sorunlarından bir tanesidir. Çocuk, genç, yaşlı ayırt etmeksizin saatler boyunca gözlerimizi ayırmadan baktığımız akıllı telefon, bilgisayar ve televizyonlar zamanımızı çok verimsiz kullanmamıza ve sağlığımızın bozulmasına sebep olmaktadır. Göz sağlığımızın bozulması, dikkat dağınıklığı, sosyal iletişim eksikliği teknoloji bağımlılığının en yaygın görülen sonuçlarıdır.

Bağımlı olan kişi çoğu zaman bağımlı olduğunun farkındadır ama bunu kabul etmek istemez. Bağımlı olduğu nesne olmadan hayatını sürdüremeyeceği kaygısıyla yaşamını devam ettirir. Bu kaygıyı çevresindeki insanlara öfke ve şiddet olarak yansıtır. Çünkü bu kişiler hem psikolojik hem de fizyolojik olarak bu nesnelere ihtiyaç duyarlar. Bağımlılık yaratan madde ve nesnelerin anlık suni hazlar ve sanal başarı hissi verdiğini karşılığında gerçek hayatta kişiden bir çok şey çaldığını anlamalı, çevremize anlatmalı ve bağımlılık ile mücadele etmeliyiz.

Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon Örnekleri: Yazan: Şükran Ateş – Yeşil Silvan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Silvan / Diyarbakır – Düzenleyen: S.A – Bağımlılıkla İlgili Kompozisyon -Kaynak 1:


2- Bağımlılık İle İlgili Yazı

Bağımlı Olma Özgür Ol

Bağımlılık; kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen merak duygusu ve özentilik ile başlayan, “bir taneden bir şey olmaz” denilerek devam ettirilen ve bırakması çok zor bir ihtiyaca dönüşen döngüye denir. Bağımlılık insan için çok zararlıdır ve uyuşturucu, alkol, sigara bağımlılığı ölüme kadar götürebilir.

Bağımlılık günümüzde, yaşları çok küçük çocukların bile yakalandığı bir hastalıktır. Bağımlılık sadece uyuşturucu, alkol ve sigara bağımlılığından ibaret değildir. Günümüzde; kumar ve teknoloji bağımlılığı en az diğerleri kadar yaygındır. Teknoloji bağımlılığı başta olmak üzere bu hastalık küçük çocukları dahi etkilemektedir. Yediden yetmiş yediye herkes telefon, televizyon ve internet başında saatlerini heba etmekte sosyal hayattan kopmaktadır. Kumar bağımlılığı hem kişinin kendisine hem ailesine hem de çevresine zarar vermektedir. Kumar insanların maddi ve manevi yönden çökmesine ve ailelerin parçalanmasına sebep olmaktadır. Uyuşturucu, alkol ve sigara bağımlılığı belki de en zararlı olanlarıdır. Her yıl milyonlarca insan bu sebeplerden sağlığını kaybetmekte, yüz binlercesi hayatını yitirmektedir. Ülkemizde bu bağımlılıklar ile mücadele için çeşitli kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır.

Sonuç olarak, bağımlılığın birçok çeşidi vardır. Bunların tamamı insan ve toplum sağlığı için zararlıdır. Bağımlılıklara karşı kendimizi ve toplumu bilinçlendirmeli ve daha sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yaşam için bağımlılık ile mücadele etmeliyiz.

Zararlı Alışkanlıklar İle İlgili Kompozisyon – Yazı: Fatma Zehra Öz – 7/A – Fatımatüz Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi  – Bağımlılıkla Mücadele İle İlgili Kompozisyon – Kaynak 2:


3- Teknoloji Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Teknolojinin Zararları

Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve hayatımıza daha çok girmektedir. Teknolojinin insanlar tarafından kontrolsüz kullanılması zamanla bağımlılık halini almaktadır.

Teknolojiyle birlikte hayatımıza giren telefon, internet ve televizyon hem hayatımızı kolaylaştırmış hem de her geçen gün bizi daha çok kontrol etmeye başlamıştır. Genç, yaşlı bütün insanlar saatlerini teknoloji aletlerinin başında geçirmektedir. İnsanlar teknolojinin faydalarından gerektiği kadar yararlanmak yerine, teknolojinin esiri haline gelmiştir. Bu bağımlılık insanların en değerli hazinesi olan zamanını çalmakta ve bizi her geçen gün biraz daha tembelleştirmektedir. İnsanların eğitim alıp kendini gelişmesini ve daha üretken bir şekilde çalışmasını olumsuz etkilemektedir. İnsanlar arasındaki yüz yüze iletişimi zayıflatarak, sosyal iletişimi tamamen bitirmekte ve insanlar üzerinde ruhsal, psikolojik sorunlar oluşmasına sebep olmaktadır.

Kısacası teknoloji bağımlılığı insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. İnsanların çalışarak, üreterek, arkadaşlarıyla, ailesiyle geçirmesi gereken zamanları boşa harcamasına sebep olmaktadır. Teknolojinin doğru kullanılması konusunda kendimizi ve çevremizi bilinçlendirerek değerli zamanımızı heba etmemeliyiz.

Teknoloji Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon – Yazı: Sudem Akça – 4/A – İstanbul Ticaret Odası İlkokulu – Düzenleyen: S.A. – Bağımlılık Konulu Kompozisyon – Kaynak 3:
Teknolojinin Zararları  İle İlgili Kompozisyon – Yazı: Dilanur Şakar – 8/A – Mehmet Akif İnan Ortaokulu – Kaynak 4:


4- Madde Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Madde Bağımlılığının Zararları

Bağımlılık yapan sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeler insan sağlığı ve yaşamını etkileyen en kötü alışkanlıklardır. Bu maddeleri kullanmadan önce bize verdiği hazzı değil zararlarını düşünmeliyiz. Hayatımızdaki en önemli şey sağlığımızdır çünkü sağlık olmadan hiçbir şeyin değeri kalmaz. Bağımlılık yapan maddeleri kullanarak ruhsal ve fiziksel sağlığımızı tehlikeye atıyoruz.

Sigara, alkol ve uyuşturucu hem kendimize hem de çevremize zarar vermemize sebep olur. En basitinden sigarı dumanıyla yakınlarımızı zehirlemiş oluruz. Alkol bilincimizi kaybetmemize, kendimizde değilken de ailemize ve yakınlarımıza zarar vermemize neden olur. Alkol, sigara ve uyuşturucu maddi açıdan da tamir edilemeyecek zararlara uğramamıza yol açar. Sonuçta kendimizi yapayalnız, yaşam gayesi kalmamış, fiziki sağlığını kaybetmiş bir noktada bulabiliriz.

İnsan sağlıklı olduğu sürece mutlu ve huzurlu olur. Kaliteli bir yaşam sürebilir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmenin anahtarı isteklerimizi kontrol edebilmekten geçer. Yaşamımız boyunca yapacağımız tercihlerde iyi ve kötüyü analiz etmeli her zaman doğru olanı seçmeliyiz. Bize anlık sahte mutluluklar verecek maddeler yerine bizi bütün hayatımız boyunca mutluluğa iletecek arkadaşlıklar ve başarıların peşinde koşmalıyız.

Madde Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon – Yazı: Yazan: Zeynep Üstün – İstanbul Ticaret Odası İlkokulu – Düzenleyen: S.A. Bağımlılıklar ve Zararlı Alışkanlıklar İle İlgili Kompozisyon – Yazı Üçüncüsü – Kaynak 5:


“Bağımlılık Hakkında Kompozisyon”, Teknoloji, “İnternet, Telefon, Bilgisayar, Televizyon”, Madde, “Alkol, Sigara, Uyuşturucu” ve Kumar Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon ve Bağımlılıkların Zararları ve Bağımlılıklar İle İlgili Mücadele Hakkında Yazılarımız ile ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Kompozisyon Örnekleri


Kaynaklar:

Kaynak 1: http://yesilsilvanmtal.meb.k12.tr/icerikler/ogrencilerimiz-bagimlilik-ile-mucadele-kapsaminda-resim-kompozisyon-ve-karikatur-calismasi-yaptilar_6491156.html

Kaynak 2: http://fzpihl.meb.k12.tr/icerikler/bagimlilikla-mucadele-etkinlikleri_9192529.html

Kaynak 3: http://bagcilarito.meb.k12.tr/icerikler/yarisma-sonuclari-saglikli-nesil-saglikli-gelecek-kompozisyon_6540047.htm

Kaynak 4: http://kiziltepemehmetakifinanortaokulu.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/47/07/723159/fotograf_galerisi_1960530.html

Kaynak 5: http://bagcilarito.meb.k12.tr/icerikler/yarisma-sonuclari-saglikli-nesil-saglikli-gelecek-kompozisyon_6540047.html

Kapak Fotoğrafı Kaynak: https://neptunpsikoloji.com/bagimlilik-terapide-bagimlilik/


bağımlılığın-zararları-ile-ilgili-kompozisyonbağımlılığın-zararları-ile-ilgili-kompozisyon

teknolojinin-zararları-ile-ilgili-kompozisyonteknoloji-bağımlılığının-zararları-ile-ilgili-yazı

uyuşturucu-alkol-sigara-bağımlılığı-ile-ilgili-kompozisyonuyuşturucu-alkol-sigara-bağımlılığı-ile-ilgili-yazı

kötü-alışkanlıklar-ile-ilgili-kompozisyon

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*