29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon-(7 Örnek)

cumhuriyet-ile-ilgili-kompozisyon

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kompozisyon başlığı içerisinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı anlam ve önemini en iyi şekilde ele alan yarışmalarda ödül almış, özgün 7 farklı içerikte metin kaleme aldık. 29 Ekim Cumhuriyetle konulu kompozisyon başlığı içerisinde sırası ile okuyabileceğiniz metinler:

  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kompozisyon
  • Cumhuriyet ile ilgili kompozisyon
  • 29 Ekim ile ilgili kompozisyon

Sizin için detaylı bir şekilde hazırladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında kompozisyonlarımızı beğenerek okumanız dileğiyle…


1- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon

29 Ekim’de

Cumhuriyet 29 ekim 1923’te kabul edilerek Türk devletinin yönetim şekli oldu. Cumhuriyet bizim için büyük önem taşımaktadır. Cumhuriyet, özgürlüktür. Cumhuriyet, Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük mirastır. Cumhuriyet egemenliktir. Cumhuriyet milletin sesi ve gücüdür. Cumhuriyet vatan uğruna can vermiş şehitlerimizdir. Cumhuriyet Türk milletinin onurudur. Kısaca, cumhuriyet her şeydir.

Cumhuriyet, devleti idare edenlerin seçimle iş başına geldiği yönetim şeklidir. Bu yönetim şeklinde egemenlik milletindir. Millet devleti yönetecek kişileri kendisi seçer, böylece kendi kendini yönetir.

Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları bilmelidir ki bize cumhuriyet dedelerimizden miras kalmadı, bize onu torunlarımız ödünç verdi. Cumhuriyeti her ne pahasına olursa olsun korumalıyız. Dedelerimizin vatanı yıllar önce koruduğu gibi.

Cumhuriyet seçme seçilme hakkıdır, düşüncelerini özgürce ifade edebilmektir. Çağdaş bir yaşamdır cumhuriyet. Refah ve huzur dolu bir hayata sahip olmaktır.

Günümüzde ülkemizde rahat ve huzurlu yaşıyorsak tüm vatandaşlarımız eşit ve özgürse bu cumhuriyet sayesinde olmuştur. Cumhuriyet gelecek nesillerin temel taşını oluşturmaktadır. Yarınlara umutla bakabiliyorsak bu cumhuriyetin sayesindedir.

Bizlere bırakılan en büyük miras olan cumhuriyet rejimini daima korumalı ve yücelterek bize bu büyük mirası bırakan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehitlerimizi gururlandırmalıyız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon: Vildan Saraç – Cumhuriyet Konulu Kompozisyon Yarışması Birincisi


2- 29 Ekim İle İlgili Kompozisyon Örneği

Bir Yangındır Cumhuriyet 

Öyle zamanlar olur ki, yıllar geçse dahi bize verdiği hazlar aynı kalır. Tamda 28 Ekim günü, Gazi Mustafa Kemal’in dudaklarından dökülen sözcükler gibi.

Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz.”

Cumhuriyet, 97 yıl sonra bile Türk gencinin karakterini, temsil edecektir. Ve her zaman bizlere cesareti öğretmeye devam edecektir.

29 Ekim sabahı yurtta özgürlüğün kokusu vardı. Türk insanında bir heyecan, toprağında bir ahenk saklıydı. Yüce Türk bayrağı rüzgarla ilk dansına kalkmıştı. Bu yurttaki güzellik, 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışıyla başlamıştı. Osmanlı Devleti zamanında yitip giden özgürlük ve bağımsızlık duygusunun fidanları Samsun’da atılmıştı. Osmanlıdaki sinsi düşmanlar yavaş yavaş Türk halkındaki bağımsızlık anlayışını bastırmaya çalışıyordu o zamanlar. Türk halkı esirliğin ve haksızlığın karşısında bitap düşmüştü.

Sizler zannetmeyiniz ki, bizler Cumhuriyeti kolay kazandık!

Cumhuriyeti bizler, haksızlıktan hak doğurarak, karanlığa mahkum olan bir millete ışık tutarak doğurduk. Bizler için Cumhuriyet özgürlük demekti, bağımsızlığa giden yoldaki meşaleydi.

23 Nisan 1920’de meclis açıldı ardından insanların damarlarında bağımsızlık sevdası şaha kalktı. Türk insanında da ufak bir kıvılcımla sevdamız alev alev büyümekteydi. Bizler hasretiyle yıllardır yanıp tutuştuğumuz sevdamıza kavuşuyorduk artık. Kurtuluş Savaşı da sürmekteydi bir taraftan. Kanında asalet ve cesareti taşıyan milletim elbet bu onurlu mücadeleden de alnının akıyla çıkacaktı.

Çıkmıştı da. Büyük Taarruzla birlikte düşman büyük bir yenilgi aldı. Yurdun dört bir tarafında anlı şanlı Türk bayrakları dalgalanıyordu. Mustafa Kemal gençlik yıllarından beri düşlediği bağımsızlık ülkesini yaratabilirdi. Lozan Barış Antlaşması ve Büyük Türkiye Meclisi’nin açılması ile birlikte, 29 Ekim gününe ilerliyordu adım adım. Davasında haklı olduğunu herkese kanıtlayacaktı ulu önder!

28 Ekim günü, Atatürk’ün Cumhuriyet, ilan edeceğini söylemesi ile birlikte, 29 Ekim günü Türk milleti yıllardır özlemini çektiği Cumhuriyetine kavuştu.

Cumhuriyet, Türk milletidir. Toprağın rengi, damarlarımızda akan kanın ahengidir. Rüzgarın fısıltısı, kalbimizdeki bağımsızlık aşkı uğruna atan yüreğimizdir. Elimizden almaya çalışanlarda olacak, oluyorda. Ama bilmiyorlardır ki, bizler halen 29 Ekim 1923 yılında heyecanla bizlere seslenen Mustafa Kemal Atatürk’üz. Bizler bu Cumhuriyet’in ölmeyen fertleriyiz. Ve ben biliyorum ki, bizler hala Atatürk’ün “Ey yükselen nesi! İstikbal sizindir. Cumhuriyet’i biz kurduk, onu devam ettirecek olan sizlersiniz.” sözlerinde saklıyız.

29 Ekim İle İlgili Kompozisyon: Fatma Serra Köken -9. Sınıf –  Devrek Anadolu Lisesi – Devrek Zonguldak – Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon Yarışması İlçe Birincisi – Kaynak 1: http://devrek.meb.gov.tr/


3- Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet İle Büyümek 

Bir milletin bağımsızlık sembolü, egemenliğin ve güçlü duruşun zaferi, aydınlık bir geleceğin garantisi, milletin kendi kendini yönettiği, kendilerini temsil etmek için oy kullanarak vekillerini seçtiği bir devrin adıdır Cumhuriyet.

Zorluklarla dolu uzun bir yolculuktu. Mustafa Kemal Atatürk’ün zekası, kararlılığı ve azmi Türk halkının manevi gücü, birliği ve beraberliği ile birleşince zafer kaçınılmaz olmuştu. Anadolu işgal altındaydı. Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919da Samsun’a atmış olduğu adımla Kurtuluş ateşini yaktı. Zafer üstüne kazanılan zaferler. Cumhuriyete giden yolun adeta ilk adımlarıydı. 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılışı ve anayasanın hazırlanmasının ardından. 28 Ekim 1923’te  Mustafa Kemal Atatürk: “Efendiler, yan Cumhuriyeti ilan ediyoruz.” dedi. Türk devletinin yönetim şekli artık Cumhuriyet’ti. 29 Ekim 1923 ölümsüz bir günün ve özgürlüğün habercisiydi.

Hoş geldin Cumhuriyet! Ülkeme özgürlüğü, eşitliği, adaleti, laikliği, anneme kadın olmanın gururunu, babama neslinin kim olduğunu, bana böyle bir ülkenin evladı olmanın onurunu yaşattığın için sonsuz teşekkürler.

Geçmişimden ders aldıysam, bugün kendime güvenen bir bireysem, geleceğe dair umutlarım varsa senin sayende.

Hayallerim var benim geleceğe dair, hedeflerim, yapmak istediklerim. İyi bir insan olmanın, ismimin önüne gelecek olan etiketten değil karakterimden geçtiğini ve bunun en büyük sermayem olduğunu biliyorum, sözlerimle ve kişiliğimle ülkeme ve benden sonra gelecek nesillere örnek olmak, mesleğimde ilklere imza atmak en büyük hedefim. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde olmanın nasıl bir gurur olduğunu, ona layık olmanın verdiği mutluluğu ve onuru tüm dünyaya haykırmak istiyorum.

Karamsarlığa düştüğüm ve inancımı kaybettiğim anlarda, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihini, zaferlerini, gelmiş geçmiş en büyük lider olan Mustafa Kemal Atatürk’e sahip olmanın gururunu ve bunu bütün dünyanın hafızasına altın harflerle kazınmış olduğu gerçeğini hatırlarım, gücümü ve cesaretimi nerden aldığımı ve ne olursa olsun pes etmemem gerektiğini bir kez daha anlarım. Yaşadığımız sıkıntılar ya da olumsuzluklar her ne olursa olsun Mustafa Kemal Atatürk’ün izindeyken güvende olduğumu bilirim, en büyük gücü ülkemin geçmişinden alır, tarihin bizim için en güzel yol haritası olduğunu, ileriye her zaman daha ileriye bakmamız gerektiğini unutmam, önemli olanın olanakların içerisinde değil, imkansızlıklar içerisinde bir şeyler başarmak olduğunu anımsarım.

Bugün sahip olduğumuz her şeyi, Mustafa Kemal Atatürk’e, borçlu olduğumuz gerçeğini hiçbir şey değiştiremez, kendisine silah arkadaşlarına ve ülkemizin her bir karış toprağında sahip olabilmek için gözünü kırpmadan canını feda eden Türk milletine teşekkürü bir borç bilirim.

Türk olmaktan gurur duyuyorum.

Türk olmak. Atatürk olmak…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon: Kemal Tonay – 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hakkında Kompozisyon Yarışması Aydın İl Üçüncüsü – Kaynak 2: https://aydin.bel.tr/mobil/detail/8822/29-ekim-cumhuriyet-bayrami-temali-resim-siir-ve-kompozisyon-yarismasi-sonuclari


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili diğer kompozisyonlarımızı en kısa sürede sizler ile paylaşacağız.

29 Ekim Kompozisyon ve Cumhuriyet hakkında kompozisyon başlıklarımız hakkında görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*