Aile İle İlgili Kompozisyon – Yazı – Aile Sevgisi ve Önemi

aile-sevgisi-ve-önemi-ile-ilgili-kompozisyon-yazı

Aile, insan yaşamında kutsal bir öneme sahiptirSizler için, aile ile ilgili kompozisyon başlığı altında ailenin ve aile sevgisinin önemini  anlatan özgün 4 farklı yazı hazırladık.

  • Aile sevgisi ve ailenin önemi ile ilgili kompozisyon – yazı
  • Aile nedirAilenin tanımı ve önemini anlatan yazı
  • Aile ile ilgili kısa kompozisyon

1- Aile Sevgisi ve Ailenin Önemi İle İlgili Kompozisyon – Yazı

EN GÜVENLİ LİMAN; AİLE

Doğduğumuz an itibariyle hayatın bizi emanet ettiği ellerdir anne baba eli… Git gide büyüyerek birbirine kenetlenmiş birkaç yüreğin el ele tutuşup zamansız rüzgarlara, sert ve çetin yıllara meydan okuyan iyi ve kötü günde bir liman misali sığınabileceğimiz koşulsuz sevginin ve saygının gerçek anlamını tadabileceğimiz en güvenilir limandır: Aile…

İşimizden ya da okuldan eve döndüğümüzde sıcak bir yuva ve huzurlu bir ortama ihtiyaç duyarız. Evimizi huzurlu bir yuva haline getirmek ise tamamen bizim elimizdedir. Nasıl ki evimizin çatısı dıştan gelecek her türlü zarardan ve soğuktan bedenimizi koruyorsa ailemiz de bizim ruhumuzu korur. Hiç kimsenin yanımız da olmadığı durumlar da ailemiz hep yanımızdadır. Aile bir “ağaç” tır. Bu ağacın bir dalının incinmesi tüm aile fertlerini üzer. Bu nedenle bu ağaca çok iyi bakmalı ve yeşerip meyve vermesi için elimizden geleni yapmalıyız.

Aile ortamı samimidir, en doğal olduğumuz, iyi hissettiğimiz yerdir. Aile bireyleri arasında yapmacık olmaz. Bir annenin, babanın çocuklarına olan sorumlulukları pek çok olsa da onların sağlıkları hakkında titiz davranmaları, onların gelecekleri ile ilgili yaşadıkları kaygıları, özverili çalışmaları karşılıksız sevgilerinin en belirgin özelliğidir. Yaşadığımız dünyada her insanın hayalinde mutlu bir aile kurmak gelir. Bir çocuk büyüyüp evlenip kendi ailesini kurana kadar kendi ailesini örnek alır. Ailenin ortamının iyi olması iyi yetişecek nesillerin hatta iyi bir toplumun ön teminatıdır. Mutlu aile de huzur vardır. Sağlık vardır, başarı vardır, barış vardır.

Yaşadığımız çağda ailemiz bizim için anne, baba, kardeşten öte bir kavramdır. Bu nedenle evimizde diğer aile fertleri ile olan ilişkimize dikkat etmeli, bu bağı karşılıklı sevgi güler yüz ile kuvvetlendirmeliyiz. Yetişkin bireyler olduğumuzda da kendi çocuklarımıza ve toplumumuza örnek bir aile olmayı hedef edinmeliyiz. Çünkü toplumdaki çürüme ve yozlaşma ilk olarak ailede kendini gösterecektir.

Aile İle İlgili Kompozisyon – Yazı: İbrahim Uzun – 11/E Sınıfı – Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Simav – Aile Hakkında Kompozisyon – Yazı -En Güvenli Liman Aile Konulu Kompozisyon Yarışması Birincisi – Kaynak 1:


2- Aile Nedir? Ailenin Önemi İle İlgili  Yazı

Aile, anne, baba ve çocuklardan oluşan toplumun en küçük birliğidir. Hepimiz bir ailenin içine doğarız. Annemizi babamızı varsa kardeşlerimizi hemen yanı başımızda buluruz. Ayrıca teyzelerimiz, dayılarımız, amcalarımız, halalarımız, ku­zenlerimiz vardır. Dedemiz, ananemiz, babaannemiz, kısaca akrabalarımız da aile­mizin bir parçasıdırlar.

Bizlerin gelişip serpilmesi, dilimizi, kültürümüzü, manevi değerlerimizi, ahlakımızı öğ­renmemiz hep ailemiz aracılığı ile gerçekleşir. Düşünsenize onlar olmasa dünyada ne kadar yalnız kalır, ne kadar çaresiz hissederdik. Annemiz ve babamız hep bizim için çalışıp çabalarlar; bizlerin iyi birer evlat, başarılı bir öğrenci, dürüst bir vatandaş, iyi bir insan olmamız, onlara verebileceğimiz en güzel hediyedir.

Aile Konulu Kompozisyon: Bağcılar Belediyesi Aile Olmak İle İlgili Kompozisyon Yazı: Kaynak 2:


3- Aile İle İlgili Kompozisyon Kısa

Aile toplumun temel taşıdır. Hepimizin hayatında en değer verdiğimiz varlıklar aile bireyleridir. Kişiliğimizin, karakterimizin gelişiminde aile çok önemli bir rol oynar. Aile hayatta başarılı ve mutlu olmamız için çok önemli bir unsurdur. Sevgiyi, saygıyı, paylaşmayı ve diğer birçok insani vasfımızı ailemizden öğreniriz. Ailemizin değerini her zaman bilmeli ve ailemiz için gerekli özveriyi her zaman göstermeliyiz.

Özellikle Türk milleti için aile öylesine kutsal bir kurumdur ki ailemizin her bir ferdine ömrümüz boyunca saygı ve sevgiyle bağlılık duyarız. Türk kültürü ve inanışlarına dair öğrendiğimiz gelenek ve görenekler bize ailenin Türk Milleti için ezelden beri ne kadar kutsal olduğunu gösterir.

Aile Sevgisi İle İlgili Kompozisyon: S. A. Konyaaltı/Antalya – Aile Kavramı ile İlgili Kompozisyon


4- Aile İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

İnancımız İslamiyet’e göre de aile çok önemlidir ve bu pek çok ayet ve hadiste karşımıza çıkmaktadır. Aile hayatıyla ilgili şu hadiste; “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı elanınızdır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım.” (Tirmizî, Menâkıb, 63) denilerek insanoğlunun hayırlı veya hayırsız biri olması, ailesine karşı olumlu veya olumsuz tutumuna bağlanmıştır. Yine başka bir hadiste; “Yönettikleri insanlara, ailelerine ve sorumlu oldukları kişilere adaletli davrananlar, Allah Teâlâ katında, Rahman’ın yanında nurdan minberler üzerinde ağırlanacaklar.” (Nesâî, ÂdâbüT-kudât, 1) denilerek ailesine kıymet verenlerin ahirette kıymet göreceği belirtilmiştir. Bu durumda dünyada ve öbür dünyada aile büyüklerimize saygı duymayı, onları hayırla anmayı vazife bilmeliyiz.

Aile İçi İletişim ile İlgili Kompozisyon – Yazı: İbrahim Uzun – 11/E Sınıfı – Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – Kaynak – Mutlu Aile İlgili Kompozisyon – Kaynak 3

Anne sevgisi ile ilgili kompozisyon başlığına tıklayarak anne hakkında özenle yazılmış özgün yazılarımızı okuyabilirsiniz.


Aile ile ilgili Kompozisyon Uzun ve Kısa yazılarımız hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

aile-sevgisi-ile-ilgili-kompozisyon

aile-sevgisi-ile-ilgili-yazı

e-sevgisi-ile-ilgili-yazı


Kaynaklar:

Kaynak 1: http://simaveml.meb.k12.tr/icerikler/en-guvenli-liman-aile-temali-kompozisyon-yarismasinda-1-olduk_8157435.html

Kaynak 2: http://www.bagcilar.bel.tr/files/ekitap/_2015/BilgeCocuk/BilgeCocuk8/bilgecocuk_8/assets/basic-html/page24.html

Kaynak 3: http://simaveml.meb.k12.tr/icerikler/en-guvenli-liman-aile-temali-kompozisyon-yarismasinda-1-olduk_8157435.html

Kaynak Kapak Resmi: https://www.freelancer.com/contest/NEED-A-VECTOR-HAPPY-FAMILY-DRAWING-no-bids-from-indiapak-1486907-byentry-27428646?ngsw-bypass=&w=f

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*