Adalet İle İlgili Kompozisyon – Yazı-Adaletin Önemi(4 Örnek)

adalet-ile-ilgili-kompozisyon-yazı

Adalet ile ilgili kompozisyon başlığı içerisinde  adalet nedir sorusuna cevap veren, adaletin önemini açıklayan 4 farklı yazı kaleme aldık. Adalet konulu kompozisyon metni altında;

  • Adalet ile ilgili kompozisyon 
  • Adaletin önemi ile ilgili kompozisyon
  • Adalet ve hukuk ile ilgili kompozisyon

başlıklarını bulabilirsiniz. Sizler için özenle hazırladığımız özgün kompozisyonlardan oluşan yazımızı zevkle okumanız dileğiyle..


1- Adalet İle İlgili Kompozisyon

Adalet

Adalet insanların bir arada yaşamasını sağlayan temel olgulardan bir tanesidir. Adaletin olduğu yerde huzur ve mutluluk vardır. Adaletin sağlanamadığı yerde ise kaos ve kargaşa oluşur. Çünkü insanlar hak, adalet ve eşitliğin olmadığına inanır ise kendi adaletini kendileri sağlamaya çalışır. Sonuç olarak bütün toplum düzeni bozulur.

Biz insanlar olarak hakkı ve adaleti hayatımız boyunca göz önünde bulundurmalı ve buna göre davranmalıyız. Kimsenin hakkını gasp etmemeliyiz. Her zaman doğruların ve gerçeklerin tarafında olmalıyız. Adaletsizliğe karşı sesimizi yükseltmeli ve karşı koymalıyız. Adaletin olduğu toplumlarda insan güven içinde yaşar çünkü kimsenin kendilerine karşı adaletsizlik yapmayacağını, aksi bir durum olur ise hukuk sisteminin kendi haklarını koruyacağını bilir. Güçsüzü güçlüye, fakiri zengine karşı koruyan eşitlik ve adalettir.

Adalet sadece insanlar için değil kediler, köpekler, ağaçlar, çiçekler kısacası tüm canlılar için vardır. Tüm davranışlarımızda iç muhasebemizi yaparak bütün canlılara karşı şefkatli ve koruyucu bir şekilde yaklaşmalıyız. Hiçbir canlının haklarını gasp etmemeli ve  daha güzel bir dünya için tüm canlıları korumalıyız.

İnsanlar dil, din ırk, renk ve cinsiyet farketmeksizin eşit haklara sahiptir. Adalet insanlar arasındaki eşitliği temsil eder. Bu sebeple adalet toplumların ayakta kalmasını sağlayan çok önemli bir unsurdur. Adaletin eksiksiz bir şekilde uygulandığı toplumlarda insanlar arasındaki saygı, sevgi ve güven duygusu artar. Sonuç olarak, güzel bir yaşam, mutlu ve huzurlu bir toplum için yapmamız gereken basit. Adaletli bir insan olmak ve başkalarının adaletini korumak.

Adalet İle İlgili Kompozisyon – Yazı – Yazan: S.A. Konyaaltı/Antalya – Adalet ve Eşitlik İle İlgili Kompozisyon – Yazı


2- Adalet İle İlgili Yazı

Terazideki Gözyaşı Damlıyor

Adalet dünyada yalnız kavram olarak mı var? Gerçek bir adaletin varlığından bahsedebilecek miyiz? Adalet mi dünyayı ele geçirdi yoksa dünya mı adaleti? Bilen yok. Sormamız gereken temel soru şu; biz insanlar adaletin ele geçirdiği dünyanın neresindeyiz?

Adaleti ne kadar önemsiyoruz? Hak ettiğimizi düşündüğümüz şeyleri ne kadar sorguluyoruz? Bir şeyler hak ediyor muyuz evvela? Dünya hak ettiğimizi almamız için yeterince adaletli davranıyor mu bize? Kişilerin temel sorunu şu; kişisel çıkarların uğruna dünyadaki tüm kuralları çiğneyebilecek kadar gaddarlar. Önemli olan adaletin sağlanması değil, kişisel olarak hak ettiklerini düşündükleri her neyse onu ele geçirmek. Adaletin terazisi giderek bozuluyor. Ağır gelen tarafı bilmem ama hafif gelen tarafta onca ölüm, onca zavallı yürek var. Biraz daha fazla lüks için bir lokma ekmeğine sahip çıkmaktan başka bir derdi olmayanların cansız bedenleri terazinin bir kefesini doldurmaya devam ediyor. Teraziyi elinde tutan merhametin sembolü kadın muhtemel ki gözyaşlarını daha fazla tutamayacak. Savaşlar, savaşlar, ölüm kokan savaşlar, son yüzyılda elimizde kalan sadece kan. Güneşi batıdan doğup doğudan batmaya biz zorluyoruz. Dağlar, denizler birbirine girecek. Belki adalet terazisi de hiç yanlış tartmayan bir terazide tartılacak! O terazi bize dünya neymiş, adalet neymiş, hak neymiş, doğruluk ne yana düşermiş gösterecek. O zaman saatlerin durduğu vakte erişmiş olacağız.

Artık gerçekten var olduğunu sandığımız adaletin, sarsılmaz olduğunu düşündüğümüz adaletin sadece bir söz olduğunu düşünmek istemiyoruz. İnsan haklarının olduğu dünyaya; gerçek ve sarsılmaz adaletin olduğu dünyaya inanmak istiyoruz.

Adalet İle İlgili Kompozisyon Örnekleri: Melike Şahinoğlu – Şehit Kübra Doğanay Fen Lisesi – Kayseri/Yeşilhisar – Hak ve Adalet Konulu Kompozisyon Yarışması Birincisi – Kaynak 1: https://www.okulhaberleri.net/hak-ve-adalet-konulu-kompozisyon-yarismasi-odul-toreni-1014215


3- Adaletin Önemi İle İlgili Yazı – Kompozisyon

Adaletin Önemi

Maalesef ki dünyada adaleti sağlamak artık pek mümkün olmamaya başladı. Kadın cinayetleri, kan davaları, sebepsizce çıkartılan kavgalar vb şeyler. Bunları yapanlar veya çıkartanlar çoğunlukla beklediğimiz hapis cezasından daha az bir süre ceza alıyorlar  ve bu hem bizi hem de bunu yaşayanların ailelerini bile suçlular yüzünden tutuklanabiliyor veya ceza alabiliyor. Küçük çocuklara yapılan taciz ve tecavüzler bazen cezasız kalabiliyor, daha çok üzen şey ise bana uğrayan çocukların veya kadınların sessiz kalması ve de kimseye söylememeleri. Aslına bakılırsa kimse bu durum karşısında sessiz kalmak istemez. Ya tehdit ediliyor ya da ya da bu durumu söylemek için utanıyorlar.

Peki ya hayvanlara yapılan işkenceler? Zehirlenmeler, vücutlarının bir yerlerinin kesilmesi, çeşitli işkencelere uğramaları ve öldürülmeleri. Bunları yapanların sadece para cezası almaları üzücü bir şey. Bence insanoğlu ilk önce empati kurmayı öğrenmeli ve kendimize “Ben böyle yapıyorum ama bu kişinin yerinde olsaydım nasıl olurdum” sorusunu sormalıyız. “Ben bunu yaşasaydım nasıl hissederdim” demeliyiz. Eğer bu soruyu kendimize sorarsak emin olun ki dünya yaşadığımız ülke veya şehir daha güzel bir yer olacaktır. Türkiye kadın cinayetlerinde 187 ülke arasında 85. sırada, çocuk istismarları % 36 oranında, hayvan öldürülmeleri ise yılda ortalama 2 milyon olmak üzere hesaplanmıştır. Bunları azaltmak ve durdurmak bizim elimizde ve biz empati kurmak gibi şeyler yaparak adaleti sağlayabiliriz.

Adaletin Önemi İle İlgili Kompozisyon: Cemre Özmen – 7/B -Fevzi Çakmak Ortaokulu – Süleymanpaşa/Tekirdağ – Adalet Hakkında Kompozisyon Yarışması Birincisi – Adaletin Önemini Vurgulayan Bir Yazı – Kaynak 2:


4- Adalet ve Hukuk İle İlgili Kompozisyon

Adalet ve Savunucuları

Söze “Hukuk nedir” sorusuyla başlamak en doğru seçim olur. Hukuk; toplumu düzenleyen, devletin sorumluluğuna bağlanmış kuralların ve yasaların bütünüdür.

Bir toplumda hukukun olmadığını düşünürsek insanların birbiriyle ve devletle olan ilişkilerini düzenlemek bir hayli zor olacaktır. Başta yaşama ve çalışma hakkımızı, ticari ilişkilerimizi, suç ve cezaları kim belirleyecek, kim güvence altına alacak.?  Bu ve buna benzer konular tamamen ne insanların ne de devletin insiyatifine bırakılamaz. İnsanlar toplumsal hayatta belirli haklara sahiptir. Devletin görevi ise bu hakları en iyi biçimde tanımak ve güvence altına almaktır. İnsanların görevi de diğer insanların haklarına saygı göstermektir. İşte bu saygının ortadan kalktığı zamanlarda günümüzde de toplumumuzda önemli bir yere sahip olan avukatlara büyük görevler düşmektedir.

Hukukun ve onun koruyucularının olmadığı bir toplumda kuralları güçlü insanlar belirleyecek, zayıflar ezildikçe ezilecek. Adeta büyük balık küçük balığı yer misali. İnsanlar kendi haklarını aramaya çalışacak ve toplumda bir kaos ortamı oluşacaktır. Çünkü bir kişi diğerine karşı suç işlediğinde onu yargılayacak kurumlar olmayacaktır. Bu yüzden haklarımızın anayasal düzen altına alınması , yargının bağımsız mahkemeler aracılığıyla yapılması gerekir. Bu anayasal düzen içerisinde insanların avukatlar tarafından bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu bilince sahip olunduğu zaman toplumdaki insanlar birbirlerinin haklarına daha saygılı olacaktır. Bunun sonucunda da güvenli bir barış ortamı oluşacaktır. Ulu Önder Atatürk’ünde bir sözünde belirttiği gibi amacımız ulusumuzu muasır medeniyetler seviyesine çıkartmaktır. Bunun oluşmasının tek yolu ise bir hukuk devleti olmaktır.

Adaletin hüküm sürdüğü bir ortam hazırlamaktır. “Adalet mülkün temeldir” sözü de adaletin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Temel çürük olduktan sonra binanın sağlamlığından söz edilemez. Sağlam ve güçlü bir devletten söz etmek istiyorsak devletin temelini oluşturacak adaletin özünde hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde torpil, adam kayırma, adama göre muamele gibi durumlardan uzak durulması gerekmektedir.

Sonuç olarak adaletin koruyucularının olduğu ve insanların bilinçli davrandığı bir ortamda huzur, mutluluk, hoşgörü olacaktır. Birbirimizin haklarını gözetmek dileğiyle…

Adalet Hukuk ve Avukatlar ile İlgili Kompozisyon – Yazı: Kevser Darılmaz – Adaletle İlgili Kompozisyon Yarışması İkincisi – Kaynak 3:


Hak Adalet ve Eşitlik İle İlgili Kompozisyon – Yazı , Adalet ile ilgili kompozisyon kısa – uzun başlığı ile ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.


Kaynaklar:

Kaynak 1: Kaynak 1: https://www.okulhaberleri.net/hak-ve-adalet-konulu-kompozisyon-yarismasi-odul-toreni-1014215

Kaynak:2 http://tekirdagfevzicakmak.meb.k12.tr/icerikler/okulumuzda-degerler-egitimi-adalet-konulu-resim-kompozisyon-ve-siir-yarismasi-duzenlendi_8893699.html

Kaynak 3: http://www.aksaraybarosu.org.tr/Print.aspx?ID=7517&Tip=

Kapak Resmi Kaynak 4: https://www.thenivbible.com/blog/god-of-justice-verses-found-in-the-bible/

adaletle-ilgili-kompozisyon

adalet-konulu-yazı

adaletin-önemini-vurgulayan-bir-yazı

hak-eşitlik-adalet-ile-ilgili-kompozisyon

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*