Çevre İle İlgili Kompozisyon – Yazı | 3 Farklı Örnek

çevre-ile-ilgili-yazı

Çevre ile ilgili kompozisyon – yazı başlığı altında çevreyi neden sevip korumamız gerektiğini, çevrenin bizler için önemini  açıklayan özenle yazılmış içinde yarışmalarda derece kazanmış eserlerinde olduğu 3 farklı kompozisyon örneğini sizler ile paylaştık. Çevre konulu kompozisyon metni içerisinde sırasıyla;

  • Çevre İle İlgili Kompozisyon – Yazı
  • 5 Haziran Dünya Çevre Günü İle İlgili Kompozisyon – Yazı
  • Çevre Koruma Haftası İle İlgili Kompozisyon – Yazı

başlıklarını bulabilirsiniz. Özenle hazırladığımız yazımızı beğenerek okumanız arzusuyla.


1- Çevre İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Çevremiz Temiz Olsun

Çevre, insanların ve diğer canlıların hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri yaşam alanıdır. Temiz bir çevre, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri, sağlıklı ve düzenli bir ortamda bulunabilmeleri için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Temiz çevrenin olmaması canlı hayatını tehdit eder.

Dünyanın herhangi bir parçasında yaşayan hayvanlar, bitkiler, ormanlar, su çevreyi oluşturan doğal unsurlardır. Bu parçalar bir düzen içindedir. Bütün parçalar birbirine bağlıdır. Birinin zarar görmesi diğerlerine de zarar verir ve düzen içinde işleyen denge bozulur. Çevre kirliliği bu dengeyi bozan en önemli sorunlardan bir tanesidir. Hava, su ve toprağın kirliliği çevre kirliliğini oluşturan ve doğanın dengesinin bozulmasına neden olan etkenlerdir. İçinde bulunduğumuz evrende hava, su  ve toprak kirliliğinin tek sebebi insanlardır. Çevre kirliliğini yaratan bizleriz. İnsanlık olarak anlamamız gereken konu, biz olmadan doğa yaşantısını devam ettirebilir ama doğa olmadan insanlar yaşayamaz. Yok olmak istemiyorsak doğamızı korumalıyız.

Çevrenin korunması ve çevre sorunlarının çözümünde insanlar bilinçlenmeli, çevre kirliliğine karşı etkin şekilde mücadele etmelidir. Hayatın devamlılığı, sağlıklı yaşanabilir bir ortam için çok duyarlı olmalıyız ve çevremizi temiz tutmalıyız.

Çevre İle İlgili Yazı – Kompozisyon: Ayşe Nur Günay – 5/C – Kurtuluş  Ortaokulu – Tire/İzmir – Çevre ile İlgili Kompozisyon Yarışması Üçüncüsü – Kaynak 1:


2- 5 Haziran Dünya Çevre Günü İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Yemyeşil Elbise

Bugün temiz bıraktığımız bir çevre, yarın emek vererek yetiştirdiğimiz bir evladımız gibi tüm cömertliğiyle bizi taşıyacaktır. İnsan yaptığı her işi önce kendisi için yapmalıdır.

Bizler evlerimizde hemen hemen her gün nasıl temizlik yapıyorsak, kendimiz gibi evimize de özen gösteriyorsak çevremiz için de aynı özeni göstermeliyiz. İnsanın, insanlara daha doğrusu önce kendine saygısı olması gerekir ki çevresindeki insanlara hatta doğaya da saygı gösterebilsin. Yeşili korumak geleceğimizi korumaktır. Yeşili olmayan bir dünya düşünemiyorum hatta düşünmek bile istemiyorum.

Bahar geldi, çiçekler açtı. Ortalık yemyeşil bir elbiseyle toplandı. Doğa yine tüm güzelliğini sundu bizlere. Etrafı temizlenmemiş ya da çevresine atıklar atılmış bir ağaç görsek ne yaparız? Altında gölgelenmeyi bırakın, rahatsız bile oluruz. Kentlerimize belediyeler çöp konteynırları koymuşlar, güzel park alanları yapmışlar. Daha neler neler… Bunların hepsi bizim için. Daha güzel çevre ve sağlıklı yaşam için, kaliteli zaman geçirmek için. Fakat ne yazık ki bazı yetişkinler içtiği su şişesine kadar eline geçen her şeyi boş bulduğu bir köşeye fırlatıp atıyor. Bilmezler mi temiz doğadan aldığımız havaya muhtaç olacağımızı, doğa kirlenince farkında olmadan bizi de kirleteceğini?

Her solukta aldığımız her nefeste  doğanın güzellikleriyle yenileniyoruz. Ciğerlerimizin tertemiz  havayla dolması için doğayı, çevremizi temiz tutmalı, çevremizi kirletenleri de uyarmalıyız. Bunun için işe ilk önce çevremizi sigara ile kirleten yetişkinlerden başlamalıyız. Hem çevreye hem de aynı çevreyi kullanan  insanlara zarar veren ve bunu bilinçli bir şekilde yapan büyüklerimizden başlamalıyız işe.

Çevreyi korumak için çok fazla zahmete bile girmeye gerek yok. Çöplerimizi düzenli bir şekilde çöp kutularına atarsak, sokakta yürürken yere tükürmeden yolumuza devam edebilirsek, en önemlisi de sigara izmariti dumanı olmasa, doğanın vazgeçilmezi çiçeklerimizi koparmasak, doğamızın vazgeçilmezi olan ağaçlarımıza zarar vermeyip onları kesmezsek temiz bir çevreye sahip oluruz.

İnsanlar küçük detaylara bile dikkat etmeden çevreyi kirletiyorlar ne yazık ki! Unutmayalım çevre; insanların ve canlıların yaşamlarını sürdürdükleri kültürel bir ortamdır. Sağlıklı, huzurlu ve güzel bir yaşam için temiz bir çevreye sahip olmalıyız. “Temiz bir çevre için el ele” sloganıyla harekete geçelim. Hayatımızın devamlılığı için yakın çevreden uzak çevreye her adımda duyarlı olalım, alınacak küçük önlemlerle çevremizi koruyalım.

Çevre Hakkında Kompozisyon – Yazı – Zehra Bağcı – 7/B – Altındağ İhsan Sungu İlkokulu – Ankara – Temiz Kentim Konulu Kompozisyon Yarışması Üçüncüsü – İnsan Ve Çevre İle İlgili Yazı – Kaynak 2:
Doğa İle İlgili Kompozisyon başlığını okumak için tıklayabilirsiniz.


3- Çevre Koruma İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Çevre Sevgisi

Çevre insanların temiz tutması gereken bir evrendir ama maalesef insanlarımız; “Çevre nedir? Nasıl temiz tutulur?” bilmiyorlar. Çevremizi sürekli kirletiyoruz, çöplerimizi çöp kutusuna atmak varken yerlere, çevremize atıyoruz. Peki bunun bize ne gibi zararı var? Toplumumuz çöpleri yerlere attığında etrafımız, bulunduğumuz yerler kirleniyor. En basit bakış açısıyla görüntü kirliliği oluşuyor. Daha önemlisi doğaya ve doğada yaşayan canlılara tamiri mümkün olmayan zararlar veriyorlar. Sonuçta bizde bu dünyada yaşadığımız için biz de zarar görüyoruz. Gelecek nesiller için yaşanamaz bir dünya bırakma yolunda ilerliyoruz.

Çevreye önem vermeliyiz. Etrafımızdaki insanları çevreyi temiz tutması için bilinçlendirmeliyiz. Çevre bilincinin tüm topluma yayılması için çabalamalıyız. Gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmalıyız.

Çevre Koruma İle İlgili Kompozisyon: Şeymanur Çolak – İyi Dere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – İyidere/Rize – Çevre Konulu Kompozisyon Yarışması İlçe İkincisi – Çevre Koruma İle İlgili Yazı – Temiz Çevre İle İlgili Yazı – Kaynak 3:


Çevre İle İlgili Benzer Başlıklar:

Doğa İle İlgili Kompozisyon

Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon

Suyun Önemi, Su Kirliliği, Su Tasarrufu ile İlgili Kompozisyon ve Yazı


Çevre ile ilgili Kompozisyon – Yazı ve Çevre Bilinci ile İlgili Yazı – Kompozisyon – Çevre ile İlgili Kompozisyon – Kısa  başlıkları hakkında fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

Kaynak 1: http://tirekurtulusoo.meb.k12.tr/icerikler/kurtulus-ogrencilerimizden-ornek-cevreci-proje_4207748.html

Kaynak 2: https://ankara.csb.gov.tr/2013-quot-temiz-kentim-quot-konulu-resim-siir-ve-kompozisyon-yarismasi-sonuclandi.-haber-8748

Kaynak 3: http://iyideremtal.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/53/12/759893/fotograf_galerisi_1327780.html?CHK=bbac71cbf603942f896fa735d4c7f400#prettyPhoto

çevre-konulu-kompozisyon

çevre-hakkında-yazı

çevre-bilinci-konulu-yazı-kompozisyon

çevre-koruma-haftası-ile-ilgili-yazı-kompozisyon

 

2 yorum

2 geri izleme / bildirim

  1. Doğa İle İlgili Kompozisyon – Yazı | Doğa Sevgisi ve Önemi
  2. Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon - Yazı | 4 Tane Örnek

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*