Ne Ekersen Onu Biçersin

ne-ekersen-onu-biçersin-anlamı

Ne Ekersen Onu Biçersin Anlamı

”Ne Ekersen Onu Biçersin”, hayatımızı ve yaşamımız boyunca karşılaştığımız olayları en basit şekilde anlatan sıkça duyduğumuz bir atasözüdür.

Ne Ekersen Onu Biçersin Atasözünün Anlamı Nedir?

Yaşantımız boyunca iyi ve kötü olaylar ile karşılaşırız ancak çoğu zaman bizi üzen veya sevindiren durumların bizim davranışlarımızdan kaynaklandığını fark edemeyiz. Bir birey olarak  çevremizdeki insanlara iyilik, hoşgörü ve güler yüz ile yaklaşır, insanlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırsak diğer insanlar da bize aynı şekilde iyilik, hoşgörü ile karşılık verir ve her zaman bizim yanımızda olurlar. Eğer, kötü davranışlarda bulunup çevremizdeki insanlar üzerinde olumsuz etki bırakırsak, bir süre sonra herkesin bize aynı şekilde karşılık verdiğini, insanların bizden uzaklaştığını ve etrafımızda kimsenin kalmadığını görürüz.

Basit olarak ifade etmek gerekirse ‘ne ekersen onu biçersin anlamı’; ”iyilik yapan iyilik, kötülük yapan kötülük bulur” şeklindedir.

Ne ekersen onu biçersin atasözünün anlamını başka bir şekilde açıklamak gerekirse, bize nasıl davranılmasını istiyorsak biz de çevremizdeki insanlara karşı hal ve hareketlerimizle aynı şekilde davranmalıyız. Çünkü biz çevremizdeki bireylere nasıl davranırsak, bu davranışın karşılığını aynı şekilde görürüz.

Ne ekersen onu biçersin atasözü bize, insanların sosyal bir varlık olduğunu, ikili ilişkilerimizde takındığımız tavırların çok etkili olduğunu unutmamız gerektiğini anlatan bir atasözüdür.

Ne ekersen onu biçersin atasözü ile ilgili örnek vermek gerekirse, içinde bulunduğumuz ortamda insanlara güler yüzle yaklaşmamızın insanlar üzerinde pozitif bir enerji bıraktığını ve onlarında bize karşı aynı güler yüzü ve anlayışı gösterdiğini gözlemleyebiliriz. Ancak tam tersi şekilde olumsuz bir ifadeyle ve sert bir ses tonuyla yaklaştığımızda insanlarında aynı sert tavrı takındığını görebiliriz.

Ne ekersen onu içersin atasözü ile ilgili diğer yazılarımıza aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Ne Ekersen Onu Biçersin Kompozisyon

Ne Ekersen Onu Biçersin Hikayesi

Ne Ekersen Onu Biçersin Cümle

Ne Ekersen Onu Biçersin Atasözü ile İlgili Cümle Örnekleri

 1. Örnek; Ahmet’in okul harçlığını evde unuttuğunu fark eden arkadaşı Ahmet’e kendi yemeğinden uzatıp sen de benimle her şeyini paylaşıyorsun, ne ekersen onu biçersin dedi.
 2. Örnek; Bana neden sürekli insanlara yardım etmeye çalıştığımı sorduklarında, onlara ne ekersen onu biçersin anlamı hakkında düşünmeleri gerektiğini söylerim.
 3. Örnek; Öğretmenimiz sınavda düşük not alan Uğur’a:
  “Daha önce seni derslerini düzenli olarak ve zamanında çalışman konusunda uyarmıştım. Bak sınavda yapamamışsın, ne ekersen onu biçersin işte” diye hayıflandı ve ondan “ne ekersen onu biçersin atasözünün anlamı” ile ilgili metin yazmasını istedi.
 4. Öğretmenimiz bugün dersimizde atasözlerini anlatıp, bizden ne ekersen onu biçersin atasözü hakkında bir metin hazırlamamızı istedi.

Ne Ekersen Onu Biçersin İngilizce

Ne Ekersen onu biçersin ingilizce karşılığı olarak farklı kalıplar kullanılmaktadır.

Dilimizde sıkça karşılaşılan son derece yaygın olan bir sözdür. Aynı şekilde ne ekersen onu biçersin atasözü‘nün birebir İngilizce karşılığının yanında aynı anlama gelen bir çok farklı atasözü yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Bu atasözünün karşılığı olarak kullanılan en yaygın kullanımlardan bir tanesi  “as a man sows, so shall he reap” atasözüdür. Yine aynı atasözü kalıbının iki farklı kullanımı da şu şekildedir:

 • as you sow, so shall you reap ,
 • you reap what you sow atasözü kalıbıdır.

”Ne ekersen onu biçersin açıklaması” ile aynı kalıpta kullanılan diğer atasözleri;

 • whatever goes around comes around,
 • what you sow is what you reap 
 •  he who lives by the sword, shall die by the sword kalıplarıdır.

Ne Ekersen Onu Biçersin Ne Demek?

Bu konuda, atasözünün anlamı ve ne ekersin onu biçersin kısa anlamı ve sizden sonra bu yazıyı okuyacak arkadaşlarımıza yardımcı olmanız açısından , tanım ve önerilerinizi sayfanın alt bölümündeki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Ne ekersen onu biçersin atasözü anlamı nedir” konusu hakkında olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi lütfen yorumlar kısmında bizimle paylaşın. Ayrıca atasözünün size göre doğru anlamını ve örnek cümlelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*