Ne Ekersen Onu Biçersin Hikayesi

ne-ekersen -onu -biçersin

Ne Ekersen Onu Biçersin Hikayesi

Ne ekersen onu biçersin hikayesi de diğer atasözleri ve deyimler gibi geçmişte yaşanmış olaylardan gelen birikimleri ve tecrübeleri günümüze aktaran kaynaklardır.

Konu: Ne ekersen onu biçersin atasözünün hikayesi”


Seksenli yaşlara gelmiş babanın hayatı gözlerinin önünden film şeridi gibi geçiyordu, hüzünlü gözlerle etrafı izliyordu ancak içinde kopan fırtınayı bir tek o biliyordu.

Yıllarca çalışıp çabalayıp ailesinin ihtiyaçlarını gidermeye çalışmış, varlıklı bir aile olmasalar bile eşini ve çocuğunu kimseye muhtaç etmeden yaşatmayı başarmıştı. Bütün çabası hep ailesinin huzurunu ve mutluluğunu koruyabilmek içindi.

Yıllar içinde oğlu büyümüş evlilik çağı gelince sevdiği kadın ile evlendirmiş. Oğlunun oturacağı ev, ev eşyaları, düğün masrafları derken maddi açıdan çok zorlanmış ama oğlu için bütün zorluklara katlanmış bütün masraflarını oğluyla birlikte çalışıp ödemişlerdi.

Bir süre sonra bir erkek torunu olmuş ailenin mutluluğuna mutluluk katmıştı. Bu şekilde yıllar yılları kovaladı. Bir gün en büyük dayanağı, yıllardır her zorluğa birlikte göğüs gerdiği eşi hayatını kaybetmişti. Artık hayat arkadaşı yanında olmayacaktı. Eşi onu ölmeden önce oğlu,torunu ve gelinine emanet etmişti. Eşinin vefatından sonra oğlunun evine taşınmıştı.

Oğlu, torunu ve geliniyle birlikte yıllar yılları kovalıyordu. Hem çalışıp aile bütçesine yardımcı oluyor hem de torunuyla ilgileniyordu. Zaman geçtikçe daha çok yaşlandığını hissediyordu. Artık ihtiyaçlarını kendi göremiyor, her geçen gün daha çok bakıma ihtiyaç duyuyordu.

İlk başlarda hiçbir şey değişmemişti ancak zaman geçtikçe gelini söylenmeye başlamış, aylar geçtikçe şikayetleri de artmıştı. Babalarının onlara çok yük olduğunu, babasının hiç bir işini kendisinin yapamadığını, artık hizmet etmekten yorulduğunu söylüyordu. Gelini ve oğlu sık sık kavga ediyorlardı. Gelini babasını artık evde istemiyordu, onu daha da üzen kısmı zamanla oğlu da gelinine hak veriyordu. Baba da aile içindeki huzursuzluğun sebebini kendisi olarak görüyor, kimseye ses çıkaramıyordu. Ona bir tek torunu hala eski yıllardaki gibi davranıyor, onu hala seviyordu.

Sonunda oğlu ve gelini bir karara varmışlardı. Babalarını huzur evine yerleştireceklerdi. Baba bu karara çok üzülmüştü ancak onun için hayatta ki en önemli şey oğlu, torunu ve gelininin mutluluğuydu. Bu yüzden itiraz etmedi. Belki o giderse, ailesi eski mutlu ve huzurlu günlerine geri dönebilirlerdi.

Oğlu ve gelini torununu da yanlarına alarak babasını bundan sonra kalacağı huzur evine getirmişlerdi. İşte tam o andı. Seksenli yaşlara gelmiş babanın hayatı gözlerinin önünden film şeridi gibi geçiyordu, hüzünlü gözlerle etrafı izliyordu. Oğluna, gelinine, torununa bakıyordu. Ailesi için yaptıkları bir bir aklına geliyordu. Pişman değildi, yine olsa yine yaparım diyordu.

Küçük yaştaki torunu neler olacağını anlamıştı. Bir anda ağlamaya başladı. Dedesinden ayrılmayacağını söyleyip ağlıyordu ama anne ve babası ona aldırış etmiyorlardı. Bunu yapmaları gerektiğini artık dedesine bakamadıklarını, huzur evinde daha iyi bakılacağını küçük çocuğa anlatıyorlardı.

Artık çocuk ve dedesi olacakları kabullenmiş görünüyorlardı. Sonra birden çocuk, siz yaşlanınca bende sizi huzur evine yatıracak mıyım diye sordu. Çocuk kararını vermişti, anne ve babası yaşlanınca onları huzur evine yatıracaktı. Bu tepkiyi hiç beklemeyen anne ve babası dehşete kapılmıştı. Hiç böyle bir şey akıllarına gelmemişti. Onların tek oğluydu bunu onlara yapamazdı. Anne ve babanın içini pişmanlık duygusu kaplamıştı.
Yaşlı adamın oğlu, içini kaplayan pişmanlık duygusuyla mücadele ederken, ne ekersen onu biçersin atasözü aklına geldi. Bugün babasına yaptığını, yaşlanınca oğlu kendisine yapacaktı. Babasına yaptığı kötülük zamanı gelince kendi başına gelecekti. İyilik yaparsa iyilik, kötülük yaparsa kötülük bulacağını anladı. Pişman olmuştu. Babasından özür diledi. Hep beraber evlerine döndüler. bu kez hiç ayrılmamak üzere…


Ne ekersen onu biçersin atasözü ile ilgili hikaye temalı yazımıza yorumlar kısmında siz de kendi hikayenizi yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

‘Ne ekersen onu biçersin hikayesi” hakkında olumlu ve olumsuz fikirlerinizi yorumlarda belirterek yazılarımızı geliştirmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Ne ekersen onu içersin atasözü ile ilgili hikaye dışında bu atasözü ile ilgili diğer bir aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Ne Ekersen Onu Biçersin Kompozisyon

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*