Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Hikayesi

tatlı-dil-yılanı-deliğinden-çıkarır-hikayesi

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Atasözünün Hikayesi

Konu:”Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır hikayesi”


Merve zeki, derslerinde başarılı bir çocuktu. Sınavlarda en yüksek notları o alırdı. Bütün ödevlerini eksiksiz teslim eder. Öğretmenlerinden her zaman takdir görürdü.

Başarılı olmak için çok çalışır, derslerinde öğretmelerini can kulağıyla dinler, bütün anlatılanları eksiksiz olarak defterine not ederdi. Her gün derslerinde işlenilen konuları eve gelince tekrar eder, defterindeki notlarını tekrar okurdu. Aynı şekilde hafta sonları o hafta anlatılan konuları tekrar gözden geçirirdi.Çünkü, öğretmenin anlattığı ve yeni öğrendiği konuları unutmamak için tekrar etmenin ne kadar önemli olduğunu biliyordu.

Merve derslerinde ne kadar başarılı ise arkadaşlarıyla ilişkilerinde o kadar başarısızdı. Herkesten daha zeki ve çalışkan olduğunu, arkadaşlarının onu kıskandığı düşünürdü. Bu yüzden onu sevmiyorlardı. Oyun oynarken onu davet etmezler, bahçede birlikte dolaşır ama onu aralarında istemezlerdi. Bu kadar kötü niyetli okul arkadaşları olduğu için çok şanssız hissediyordu.

Merve’nin arkadaşları ile arasındaki iletişim bozukluğu öğretmeninin de dikkatini çekmişti. Bir gün öğretmeni Merve ve diğer öğrencilerini çağırıp bu durumun sebebini sordu. Merve düşüncelerini tek tek öğretmenine anlattı. Daha sonra diğer öğrenciler, Merve’nin kendilerine karşı hep sert davrandığını, her zaman asık suratlı olduğunu, kaba bir dil kullandığını anlattılar.

Merve çok şaşırmıştı, hep arkadaşlarını hatalı olduğunu düşünüp, kendi hatasının olabileceğini düşünmemişti. Bir karar aldı. Arkadaşlarına karşı daha güler yüzlü olacaktı, güzel sözler söyleyip, daha iyi anlaşmaya çalışacaktı. İlk günler çok zorlanmıştı ama daha sonra arkadaşları Merve’nin artık onlara karşı iyi huylu, güler yüzlü ve tatlı dilli yaklaşımına aynı şekilde karşılık vermeye başladılar. Artık birlikte dolaşıp, birlikte oyun oynuyorlardı. Merve çok mutlu olmuştu. Arkadaşlarının ne kadar iyi insanlar olduklarını nasıl fark edemediğine çok şaşırıyordu.

Bir gün öğretmen hepsini tekrar çağırdı. Birbirinize karşı iyi bir üslup ile yaklaşıp güzel sözler söyleyince her şeyin nasıl değiştiğini gördünüz mü, dedi. Sonra hepsine gülümseyip; “tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, bu atasözünü hiçbir zaman unutmayın” dedi.


Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır ile ilgili hikaye konulu metnimize sizde yorumlar kısmında kendi hikayenizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

‘Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır hikayesi” hakkında olumlu ve olumsuz fikirlerinizi yorumlarda belirterek yazılarımızı geliştirmemize katkıda bulunabilirsiniz.


Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır hikayesi dışında bu atasözü ile ilgili diğer yazılarımıza aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz;

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Atasözü ve Anlamı

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon

 

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*