Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır

tatlı-dil-yılanı-deliğinden-çıkarır

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Anlamı

“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” atasözü, tatlı söz, iyi huy ve güler yüze sahip olmanın yaşantımız boyunca ailemiz, yakın çevremiz ve diğer insanlar ile ilişkilerimizde, iş hayatımızda ne kadar önemli olduğunu vurgular.

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Atasözünün Anlamı Nedir?

 Tatlı dil, güler yüz, insanın kalbini kazanan, gönlünü okşayan sözler, hiç açılmayacağı düşünülen kapıları açar. Hiçbir zaman ikna edilemeyeceği düşünülen kişileri ikna eder. Olmayacak denilen işlerin gerçekleşmesine vesile olur.

Kalp camdan bir saraydır, bir kalbi kırmakta, bir kalbi kazanmakta hem çok zordur, hem de çok kolaydır. Kalbin anahtarı, karşındaki insana sıcaklık veren gülen bir yüz, gönlünü okşayan güzel sözler ve içini rahatlatan bir üsluptur.

Güzel sözler herkesin hoşuna gider. Güler bir yüz hepimizin kalbini ısıtır. Doğru bir üslup insanları ikna eder. Kaba ve kırıcı olmayan, yumuşak, yapıcı bir konuşma insanların bize inanmasını, bize güvenmesini sağlar. Bu sayede olmaz denilen işler olur, yapılamaz denilenler yapılır.
İnsanlar ile aramıza soğukluk girmiş olabilir. Karşımızdaki kişi ikna edilmesi zor biri olabilir. Bir kişi çevresine mesafe koymuş olabilir. Tüm bu durumlarda en kolay ve en etkili çözüm yolu insanların güvenini ve kalbini kazanmaktır. Onları bizim hakkımızda iyi düşünmeye yönlendirmeliyiz. İnsanların güvenini ve kalbini kazanmak bize bütün kapıları açar. Bütün kapıları açan yol ise tatlı söz, güler yüz, güzel huydan geçer.

İnsanlar ile ilişkilerimizi saygı, sevgi, hoşgörü çerçevesi içinde kurar isek anlaşması en zor, çevresine karşı en mesafeli insanlarla bile aramızda bir bağ kurabiliriz. Böylece bütün insanlarla iyi şekilde anlaşıp, güzel bir iletişim yürütebiliriz.

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Atasözünün Anlamı Nedir?

“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır anlamı kısaca”;

  • Kalbe hitap eden güzel sözler, karşımızda insanı ikna etmemizi sağlar.
  • Güler bir yüze, tatlı bir dile sahip olmak, açılmaz denen kapıları açar.
  • İyi huylu olmak, doğru üslupla insanlarla konuşmak, karşımızdaki kişilerin kalbini yumuşatır.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünün anlamı ile ilgili yazımız hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.


Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Cümle

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır İle İlgili Cümleler

  1. Örnek; Öğretmen kaba konuşmaları nedeniyle uyardığı öğrencisinden, tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünü açıklayan bir yazı yazmasını istedi.
  2. Örnek; Kardeşinin oyuncaklarını vermeyen oğlunu, ikna edip oyuncakları alan anne, şaşırmış bir şekilde kendilerini izleyen kızına sessizce tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, dedi.
  3. Örnek; Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözü, insanın ağzından çıkan lafların ne kadar önemli olduğunu , kalp kırmanın veya kalp kazanmanın anahtarı olduğunu anlatır.
  4. Örnek; Kavga eden öğrencileri güçlükle ayıran öğretmen, ne için kavga ettiklerini sordu.Yiğit; arkadaşından ödevine yardımcı olmasını istediğini ama Ahmet’in kendisine yardımcı olmadığını, bu sebeple tartışmaya başladıklarını anlattı.Ahmet; benimle emir verir gibi konuşmasaydı, tabi ki yardım ederdim, dedi. Yiğit hatasını anlayıp, Ahmet’ten sözleri ve üslubu için özür dileyince Ahmet küçük şeylerin arkadaşlıklarını bozmayacağını ve kendisine ödevinde yardımcı olacağını söyledi. Yiğit’in pişmanlık duyduğunu gören öğretmeni; gördün mü bak, tatlı dil yılanı deliği deliğinden çıkarır, dedi.

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır İngilizce

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır ingilizce karşılığı olarak çeşitli kalıplar kullanılmaktadır.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünün birebir İngilizce karşılığının yanında aynı anlamı içeren farklı atasözleri  bulunmaktadır.

Bu atasözünün karşılığı olarak en yaygın kullanımlardan bir tanesi “kindness opens all the doors”  atasözüdür. Yine aynı atasözü kalıbının üç farklı kullanımı da şu şekildedir:

  • “kindness does more than harshness”
  • “you can catch more flies with honey than with vinegar”
  • “soft answer turneth away wrath” atasözü kalıbıdır.

 
Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Ne Demek?

Bu konuda, atasözünün anlamı ve tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözü ve sizden sonra bu yazıyı okuyacak arkadaşlarımıza yardımcı olmanız açısından, tanım ve önerilerinizi sayfanın alt bölümündeki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözü anlamı nedir” konusu hakkında olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi lütfen yorumlar kısmında bizimle paylaşın. Ayrıca atasözünün size göre doğru anlamını ve örnek cümlelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.


Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözü ile ilgili diğer yazılarımıza aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz;

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Hikayesi

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır Kompozisyon

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*