Doğa İle İlgili Kompozisyon – Yazı | Doğa Sevgisi ve Önemi

doğa-ile-ilgili-yazı

Doğa ile ilgili kompozisyon – yazı başlığı altında doğayı neden sevip korumamız gerektiğini ve doğanın bizler için önemini anlatan özenle yazılmış içerisinde yarışmalarda derece almış eserlerinde olduğu 5 farklı kompozisyon örneğini sizler ile paylaştık. Doğa konulu kompozisyon metni içerisinde sırasıyla;

  • Doğa İle İlgili Kompozisyon – Yazı
  • Doğa İle İlgili Kompozisyon – Yazı Kısa
  • Doğa İnsan İlişkisi İle İlgili Kompozisyon – Yazı 
  • Doğa Sevgisi ve Önemi İle  İlgili Kompozisyon – Yazı

başlıklarını bulabilirsiniz. Özenle hazırladığımız yazımızı zevkle okumanız dileğiyle.


1- Doğa İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Bu Doğa Hepimizin

Doğa yaşadığımız, hayatımızı sürdürdüğümüz yerdir. Doğayı oluşturan birçok etken vardır. Bunlar yeryüzü, gökyüzü, ormanlar, denizler vb unsurlardır.

Birçok canlı doğada yaşar. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler… Canlı ve cansız birçok varlığın bulunduğu doğa, sonsuz güzellikler ile doludur.

Doğanın korunmasında biz insanlara büyük görevler düşmektedir. Çünkü doğanın dengesini bozan ve tekrar düzeltebilecek olan insanlardır. Yaşadığımız çevre sadece insanların değil tüm canlılarındır.

Malesef günümüzde çevreye duyulan duyarlılık yok denecek kadar az. Denizlere, göllere, yeşil alanlara, sokaklara atılan çöpler, fabrika ve egzoz dumanları… Daha neler neler. Oysa ki yaşadığımız bu dünya hepimizin. Ozon tabakasının delinmesi, ormanların ve bir çok canlı  türünün yok olma tehlikesi altına girmesi, su ve su kaynaklarının kirlenmesi, etrafımızdaki çöp yığınları doğanın alarm verdiğinin göstergesi.

Bu şekilde devam ederse çok yakında yaşanacak bir çevre kalmayacak. Doğayı kurtarmak için bilinçlenmeli, korumak için çaba göstermeliyiz. Dünya üzerinde yaşamın devam etmesi, sağlıklı bir şekilde yaşayacağımız bir doğa için çok daha duyarlı ve özverili olmalıyız. Çevremizi temiz tutmalı ve bizden sonra gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmalıyız.

Doğa İle İlgili Kompozisyon: Gafur Ertan – İyi Dere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi – İyidere/Rize – Doğa Konulu Kompozisyon Yarışması İlçe Üçüncüsü – Kaynak 1: http://iyideremtal.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/53/12/759893/fotograf_galerisi_1327780.html?CHK=bbac71cbf603942f896fa735d4c7f400#prettyPhoto


2- Doğa İle İlgili Kompozisyon – Yazı Kısa

Kaybolan Doğa

Doğayı üzmeye başladık. Ağaçları kesiyoruz, yeşili mahvediyoruz, nehirleri kirletiyoruz. Dünya çapında bir beton sevgisi sardı etrafımızı.

Gelecek nesiller oynayacak yeşil alan bulamayacak. Hatta sokak aralarında bile oynayacak yer kalmayacak. İnsanlık kırlarda koşmayı, denizde yüzmeyi unutacak; çünkü her taraf betonlaşıyor. Dünya nefessiz kalacak. Dünyadaki milyonlarca varlığın yaşam kaynağını insanlık yok etmeye başladı. İnsanoğlu kendi kıyametini kendi hazırlıyor. Yüksek yüksek binalar, koca koca alışveriş merkezleri yapılıyor. Ağaçlar kesiliyor her şey rant uğruna yok oluyor. Böyle giderse ne bir ağaçlık ne bir yeşillik kalacak. Nefessiz kalacağız.

Ormanları kentleşme adına yok etmesek, doğayla iç içe barışık yaşayabilsek. Çocuklarımıza büyük alışveriş merkezleri yerine doğal oyun alanları bıraksak ne güzel olur.

Size sesleniyorum ey insanlık! Aklınız var, iradeniz var. Tercih sizin; ya doğayı yok edip onunla birlikte yok olacaksınız ya da doğayla yeniden var olacaksınız. Karar sizin…

Doğa İle İlgili Kompozisyon – Yazı Kısa: İshakcan Yılmaz – Hopa Nuri Vatan Anadolu Lisesi – Doğa Hakkında Kompozisyon Yarışması Artvin İl Üçüncüsü – Kaynak 2:

Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon başlığını okumak için tıklayabilirsiniz.


3-Doğa ve İnsan İlişkisi İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Biz İstersek   

İnsanlar doğayla bir bütün gibi olmalılar, iç içe yaşamalılar. Aslında bu eğitim çocukken alıştırmalı, gençlikle devam etmeli yani yaşamımız boyuncu doğayı sahiplenmeliyiz.

Doğadaki zamanın geri dönüşü olmaz, iş işten geçtikten sonra da bir şeyler yapamayız

O yüzden şimdi söylemeliyiz. “Doğa elden gidiyor.” Bununla ilgili çalışmalar yapılmalı, toplum bilinçlenmek, bilinçlenmeli ki bu çalışmalara destek versin.

Aslında demek istediğim toplumun bilinci çok önemli. Çoğu insan: “Bir tek benimle mi doğa düzelecek?” diyor. Biz istersek bir kişi ile bu işe başlarız. Arkamızdan bin kişi ile bu işi de bitiririz.

Biz istersek çiçek, istersek ağaç oluruz. Yeter ki inanıp, kendimize güvenelim. Yeter ki ipin ucunu kaçırmayalım.

Peki doğamıza sahip çıkıyoruz diyen insanlara bir sorum olacak. Su kaynaklarımız olan, hep doğallığıyla tanınan masmavi denizlerimiz, göllerimiz ve ırmaklarımız bir kutsal emanetti ama şimdi masmavi denizlere göz damlalarıyla birikip ağlayan “Su kirliliğiyle” anılan denizler mi diyeceğiz?

Ve o güzel pamuk şekerlerden yapılmış, sürekli bir şeylere benzetip durduğumuz bulutlar, ya onlar pamuk şekerden değil de korkup kaçtığımız bakmak bile istemediğimiz “hava kirliliği” denilen o korkunç isim mi olacak?

Ama ben inanıyorum ki hep o masmavi denizler hala masmavi kalacak ve o pamuk şekerden olan bembeyaz bulutlarımız hala bembeyaz kalacak. Ben sorularımın cevabını aldım. Çevre bizimdir ve hala bizim kalacak.

Doğa ve İnsan İlişkisi İle İlgili Kompozisyon – Yazı: Emine Akçav – 9/D – Kırşehir Ticaret Meslek Lisesi- Kırşehir –Doğanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Yarışması İl İkincisi – Doğa İle İlgili Kompozisyon Uzun – Kaynak 3: 


4-Doğa Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

Değerli Doğamız

Doğa; insanlar, hayvanlar, bitkiler ve diğer bütün canlılar için yaşam yeridir. Doğanın kıymetini bilmenin ne kadar önemli olduğunu unutuyoruz. Bizim için iyi ve doğru olanı unutmak her zaman insanlara zarar vermiştir. Bu sebeple sürekli çevremizi korumanın yollarını aramalıyız.

Vazgeçilmez bir parçamız olan doğanın önemli değerlerinden biri olan ormanlarımız hayatımızı kurtarmaktadır. Biz doğayı bilinçsizce tüketirken ormanlar bize ders verircesine yardımcı olmaktadır. Bizi yok olmaktan kurtaran ormanlardaki yetişkin bir ağaç 18 kişinin yıllık oksijen ihtiyacını sağlayabilmektedir. Ağaçlar karbondioksiti alıp oksijene çevirdikleri için küresel ısınmayı engelleyerek dünyamızın nefes almasını sağlar. Ağaçlar su emer, atmosfere bırakır ve dünyanın su döngüsüne katılır. Su, bütün canlılar için vazgeçilmez bir yaşam kaynağıdır. Bölgenin iklim şartlarına uygun ağaçlar kökleriyle fazla suyu emerek sel felaketini engellerler. Ağaçların toprağın derinlerindeki kökleri toprağı sıkıca kavrar. Böylece elverişli topraklar yok olmaz ve tarımda verim artar. Ağaçlar dallarındaki meyveler, çiçekler ile güzeldir, faydalıdır. Sevimli sincaplar meşe palamudu, fındık, ceviz gibi yemişler olmadan yaşayamazlar ve ağaçlar olmadan barınacak yer bulamazlar. Tüm çiçekli bitkiler arılar için nektar ve polen kaynağıdır. Ağaçların gölgesi çocukları, yetişkinleri ve hayvanları yazın kavurucu sıcaklıklarından korur.

Şiirlere, öykülere konu olan ormanlar her şeyimiz olmuştur. Bir öyküde anlatıldığı gibi Amazon Ormanları’nı gören insan: “İşte, hiçlik…” diye söylenirken ona rehberlik eden yerli: “İşte, her şey…” diye karşılık vermiştir.

Doğa Sevgisi İle İlgili Kompozisyon-Yazı: Ülkü Übeyli – 6/C Sınıfı – Doğanın Önemi İle İlgili Kompozisyon 

Çevre İle İlgili Kompozisyon başlığını okumak için tıklayabilirsiniz.


5- Doğa İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Huzur

Dışarıya çıktığınızı düşünün. Burnunuza fabrikalardan çıkan fosil yakıtların kokusunun geldiği, yemyeşil çimenlerin üzerinde çerçöpün dolu olduğu, kelebeklerin nefes almakta zorlandığı bir yerde yürüdüğünüzü düşünün.

Siz hiç istemez miydiniz? Burnunuza ilkbahar kokusunun geldiği, kenarlarında o kocaman gövdelerini dimdik ayakta tutup da, incecik dallarından sarkan yemyeşil yaprakların hışırtıları eşliğinde birbir yere konmasını seyrederken, o  upuzun yemyeşil kırlarda, türlü türlü kuş nidalarının yükselişi eşliğinde yürümeyi…

Hatta o, kocaman gövdenin o incecik dallarının altında oturup kitap okumayı…Yeri geldiğinde, o büyüleyici gövdeye salıncak kurup, gözlerinizi kapayıp, tıpkı bir kelebek misali, havanın o özgür kolları arasında süzülmeyi…

Ve en sonunda bitkin düştüğünüz de, çimenlere uzanıp gözlerinizi kapamayı…Bir anda zamanın durduğunu varsayıp hayallere dalmayı…

Hiç düşündünüz mü? Bu yazılanların hayallerden daha yakın olduğunu, gerçekleştirebilmenizin zor olmadığını…

Ve hiç aklınızdan geçti mi? Bu güzellikleri yok etmek yerine veya yok oluşunu izlemek yerine, varoluşuna katkı sağlamayı?

Siz de hiç istemez miydiniz? O güzelim topraklarda, o kocaman gövdelerin varoluşunu seyretmeyi!..

Doğa  İle İlgili Kompozisyon Örneği:  Duygu Çakmakçı – Şehit Salih Hüseyin Parça Anadolu Lisesi – Yusufeli/Artvin – Doğa İle İlgili Kompozisyon Yarışması İkincisi – Doğa İle İlgili Yazı Kısa – Kaynak 4:

Doğa kirliliği ile ilgili yazı hakkında yorum yapabilirsiniz.


Doğa ve insan ile ilgili kompozisyon – yazılar ve doğa ve çevre ile ilgili kompozisyon başlıkları hakkında  fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.


Doğa ile İlgili Benzer Başlıklar:

Çevre İle İlgili Yazı

Çevre Kirliliği İle İlgili Yazı

Suyun Önemi, Su Kirliliği, Su Tasarrufu ile İlgili Kompozisyon ve Yazı

Doğa kirliliği ile ilgili yazı


Kaynaklar:

Kaynak 1: http://iyideremtal.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/53/12/759893/fotograf_galerisi_1327780.html?CHK=bbac71cbf603942f896fa735d4c7f400#prettyPhoto

Kaynak 2: https://www.ogm.gov.tr/SitePages/OGM/OGMHaberler.aspx?l=d48f9a06-6f97-48b9-9ba4-7b9dfae5e8dd&i=14046

Kaynak 3: https://kirsehir.csb.gov.tr/cevre-gunu-yarismalari-sonuclandi.-haber-13381

Kaynak 4: https://www.ogm.gov.tr/SitePages/OGM/OGMHaberler.aspx?l=d48f9a06-6f97-48b9-9ba4-7b9dfae5e8dd&i=14046

doğa-konulu-kompozisyon

doğa-sevgisi-ve-önemi-ile-ilgili-yazı

doğa-sevgisi-konulu-kompozisyon

doğanın-önemi-

 

 

 

1 yorum

2 geri izleme / bildirim

  1. Çevre İle İlgili Kompozisyon - Yazı | 3 Farklı Örnek
  2. Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon - Yazı | 4 Tane Örnek

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*