Su İle İlgili Kompozisyon ve Yazı | Su Tasarrufu, Suyun Önemi ve Su Kirliliği

su-tasarrufu-su-kirliliği-suyun-önemi-ile-ilgili-kompozisyon-yazı

Su ile ilgili kompozisyon ve yazı başlığımızda suyun önemini, neden su tasarrufu yapmamız gerektiğini, su kirliliğinin nedenlerini ve zararlarını anlatan 5 farklı kompozisyon örneğini sizler ile paylaştık. Su ile ilgili kompozisyon yazımız içerisinde sırasıyla;

  • Su ile ilgili yazı 
  • Su tasarrufu ile ilgili yazı 
  • Su kirliliği ile ilgili yazı 
  • Suyun önemi ile ilgili yazı 
  • 22 mart dünya su günü ile ilgili yazı 

başlıklarını bulabilirsiniz. Sizin için özenle hazırladığımız yazıları zevkle okumanız dileğiyle…


1- Su İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Vazgeçilmez Kaynağımız Su

Su insanoğlunun ve diğer canlıların vazgeçilemez kaynağıdır. Suyun olmadığı bir yerde canlılar yaşamını sürdüremez. Suyun değerini bilerek kullandığımız sürece su hayattır.

Suyun bir çok işlevi vardır. İnsanoğlunun ve diğer tüm canlıların vazgeçilmez sıvısı olması, temizliğimiz için gerekli olması, bitki ve ağaçların oksijen üretmeleri için gerekli olan birden fazla işleve sahip olması bu işlevlerin bazılarıdır. Su canlılar için en önemli kaynaktır. Ancak sadece ülkemizde değil dünya genelinde en çok ihtiyaç duyduğumuz yani yaşam sıvımız olan su, hiç bitmeyecek bir kaynak gibi kullanılmakta sonuç olarak her geçen gün su rezervleri ciddi oranda azalmaktadır. Bu azalmanın önüne geçemezsek, canlıların yaşamı tehlike altına girebilir. Suyun yok olmasına engel olmak için yapılması gerekenlerin başında tüm dünya insanlarının su kıtlığı ve su tasarrufu konusunda bilinçlendirilmesi, su kirliliğinin sebepleri ve sonuçları hakkında bir bilinç oluşturulması gelmektedir.

Suyun insanoğlu ve diğer canlılara verilen en güzel  hediye olduğunu aklımızdan çıkarmamalı, suyu israf etmemeliyiz. Suyu tasarruflu kullanmaya yaşamımızın her anında özen göstermeliyiz. Su kirliliğini engellemek için elimizden gelen çabayı göstermeliyiz. Böylece  kendi yaşamımızı ve bizden sonra gelecek nesillerin hayatını tehlike altına atmamış oluruz.

Su İle İlgili Kompozisyon – Yazı – Kaynak 1 – Su Hayattır İle İlgili Kompozisyon – Yazı


2- Su Tasarrufu İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Su Tasarrufu

Su hayattır, su sevgidir, su yaşamaktır… Su insanın var olma sebebidir. İlk medeniyetler bile yaşam alanlarını suya yakın yerlere kurarlarmış. Çünkü susuz yaşayabilen bir canlı yoktur ayrıca insan temizlenme, beslenme gibi ihtiyaçlarını da su ile karşılar. Dünyanın %70’i sularla kaplı olmasına rağmen insanın içebileceği temiz su miktarı çok azdır. Çevre kirliliğinin artması, küresel ısınma ve suyun bilinçsiz kullanımı yüzünden su kirliliği artmakta ve temiz su miktarı her yıl azalmaktadır. Bu hızla devam ederse bizden sonraki nesillere kuraklığın, yokluğun ve kıtlığın olduğu yaşanılamaz bir dünya bırakacağız. Su tasarrufu yaparak bunun önüne geçebiliriz. Su tasarrufu; suyun kullanımına ve tüketimine dikkat etmek, israfı en aza indirmektir. Evlerimizde suyu az harcayan makineler kullanıp boşa akan muslukları kapatıp su tesisatı bakımlarını yaparak ya da yeni nesil uygulamaları telefonumuza indirip buradan harcanılan miktarın takibini yaparak su tasarrufu yapabiliriz. Ayrıca maliyeti biraz pahalı olsa da yenilenebilir enerji kaynaklarından evlerde yararlansak. Güneş paneli, yağmur suyu deposu vb. kullansak hem faturaların fiyatını düşürürüz hem de bir kirlilik ya da israf yaratmayız.  Suyun azalması günlük hayalımızı ve yaşam konforumuzu etkiler.

Boş yere tüketilen  su çevremize olduğu kadar maddi olarak bize de zarar verir. Bu da milli servete zarar verir. Unutmamalıyız ki bugün dünyada kullandığımız tüm kaynaklar elbet bir gün tükenecek ve dünya yaşanmaz hale gelecektir. Paramız çok olsa bile bunlar tükendiğinde ulaşamayacağımız günler de gelebilir. O günler geldiğinde pişman olmak yerine, o günlerin gelmemesi için her türlü önlemi almamız gerekir. Her insan günlük hayatında su tasarrufuna önem verse hem kendisini hem dünyayı büyük bir israftan korur aynı zamanda Dünya’nın da insanlığın da ömrünü uzatır.

Su Tasarrufu İle İlgili Kompozisyon – Yazı: Melisa Aktaş 11/C – Şehit Furkan Aktaş Anadolu Lisesi – Su Bilinci İle İlgili Kompozisyon -Kaynak 2:


3- Su Kirliliği İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Su Kirliliği

Su tüm canlılar için vazgeçilemez bir yaşam kaynağıdır. Su kaynakları her geçen gün azalmakta ve insanlar tarafından kirletilmektedir. İnsanoğlu yaşam kaynağı olan suyu hiç bitmeyecek gibi kullanmakta ve kirlettiği suyu bir daha kullanamayacağını bilmiyormuş gibi davranmaktadır.

Su kirliliği günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesidir. Tüm canlılar için olmazsa olmaz olan su kaynakları; nehirler, göller, denizler, okyanuslar ve yer altı kaynakları insanoğlu tarafından hızla kirletilmektedir. Su kirliliğinin en önemli sebepleri arasında sanayi atıkları, lağım suları, ev atıkları, nükleer atıklar ve insanoğlunun doğaya bıraktığı her türlü kimyasal atıklar sayılabilir. Oluşan su kirliliği hem insanlara hem de diğer bütün canlılara zarar vermekte ve yaşamını tehdit etmektedir. Toprağa ve suya karışan her türlü kimyasal atık önce toprak ve suya daha sonra da bitki ve hayvanlara geçmektedir. Böylece hem bitkiler hem de hayvanlar zarar görmektedir. İnsanoğlunun besin zincirini oluşturan meyve, sebze, diğer canlılar yoluyla kimyasal atıklar bizim vücudumuza geçmekte ve insan sağlığı her geçen gün hızla bozulmaktadır. Ölümcül ve kronik hastalıklar hiç görülmediği kadar çok görülmektedir.

Kirlenen su nedeniyle hayvanlar susuz kalmakta, bitkiler yok olmakta, su canlıları yetersiz oksijen ve zehirli kimyasallar sebebiyle toplu halde yaşamını yitirmektedir. İnsanoğlu doğaya muhtaç olduğunu anlamalı, bozulan doğa dengesinin bütün canlıların sonunu getireceğini bilmelidir.

Su kirliliği ve su kaynaklarının bilinçli kullanımı konusunda tüm insanlar bilinçlendirilmeli, bu dünyanın sadece insanlara değil bütün canlılara ait olduğu anlatılmalıdır. Su olmadan yaşam olmaz. Bu sebeple su kaynaklarını temiz tutulması için gerekli mücadele yapılmalıdır.  Gelecek nesillere yaşanabilir bir doğa ve yaşanabilir bir dünya için su kaynaklarını temiz tutmalıyız.

Su Kirliliği İle İlgili Kompozisyon – Yazı: S. A. Konyaaltı/Antalya – Su Kirliliğinin Nedenleri Ve Sonuçları İle İlgili Kompozisyon -Yazı
Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon ve Yazı başlığımızı okumak için tıklayabilirsiniz.


4- Suyun Önemi İle İlgili Kompozisyon – Yazı

Ben Olmasaydım

Bensiz bir hayat düşünülebilir mi? Tabi ki hayır. Yaşam, benimle gerçekleşir elbet. Hep özlem duymuşumdur. Ne zaman şu kocaman kayalıkların altından çıkarak, kendimi güneşin bağrına atarım diye. Gün geldi. Çıkamam diye düşündüğüm yerden, çıkıverdim birden. Özlemişim o sıcacık hayatı. İnsanlara, bitkilere, hayvanlara ve dahası tabiata yaşam vermeyi. Kendimi salıverdim güneşin sıcacık kollarına.

Sanki her şey benim için hazırlanmıştı. Dolduruverdim birden dereleri, gölleri, denizleri. Çağlayan olup akarken, karışıverdi sesim kuş seslerine. Yürüyordum gece gündüz geriye bakmadan, neşeli ve coşkun bir halde. Nasıl mutlu olamam, cana can katacağım ulaştığım her yerde. Toprağa düşen tohuma can, çiçek açmaya hazırlanan tomurcuğa da güç kaynağı olacaktım. Ulaşacaktım bülbülün gül bahçesine. Gökyüzüne çıkarak bulutlarla dolaşacaktım semaları. Yağmur olup ovalara, kar olup dağlara inecektim. Yeşerecekti her yer benimle baharın ilk günlerinde. Bin bir çeşit meyvelerle, sebzelerle donatacaktım ovaları, bağları. Yemyeşil olacaktı ülkemin bütün tepeleri dağları.

Hiç aklıma gelir miydi başıma gelecekler? Benim neşemi, azmimi kıracaklarını hiç de düşünememiştim. Öyle ya. Cana can katacaktım. Kime zararım var? Hiçte düşündüğüm gibi olmadı.

Ağaçsız yollarda giderken başıma düşen toprak parçaları, adını bilemediğim bin bir çeşit ilaç artıkları, gübre çeşitleri, metal parçaları, yıllarca özelliğini kaybetmeyen plastik şişeler, kanalizasyon akıntıları, fabrika atıkları, daha neler neler. İsimlerini bile sayamadığım pek çok madde ne hale çevirdi beni. Bu halde ne işe yararım, kime faydam dokunur? Onu ben de bilemiyorum.

Beni bulamayanlar, bana ulaşamayanlar çaresizlik içinde beklerler. Küçücük bir damlam için adım adım koşarak, kavuşma uğruna bin bir engeli aşarlar. Hatta yokluğum anında ülkeler arasında savaş nedeni bile olabilirim. Fırat’tan, Dicle’den akarken, Manavgat’tan coşarken bir an akmadığımı coşmadığımı düşünmek bile istemiyorum. O zaman ne olur dünyanın hali?

O kadar yararlı, hayatın olmazsa olmazı olmama rağmen, çok nazik özelliğim vardır. Eğer çeşitli önlemler alamazsanız, sağlıklı olamam. Daha verimli olabilmem ve ülke ekonomisine katkı sağlayabilmem için çok hassas korunmalıyım. Yabancı maddelerden ve tüm atıklardan uzak tutulmalıyım. Hiçbir zaman tükenmeyeceğim düşünülerek çok hor kullanılmamalıyım. Ben gereksiz yere kirletilip atılacak kadar çok değerliyim. Küresel ısınmalara, salgın hastalıklara, yokluğumdaki toplu ölümlere neden olacak kadar acımasız değilim.

Ey insanoğlu! Bak ne zorluklarla elde ettin beni. İnsan, emeğine böyle kötülük yapar mı? Ben olmasam, nasıl büyüteceksiniz küçücük bebeği? Toprağa düşen tohum, nasıl bağlanacak toprak anaya? Nasıl Nasıl varacaktınız denizdeki balığın tadına? Onun için beni canınız gibi korumalısınız. İşte o zaman vücudunuz sağlıklı, yediğiniz sebze ve meyveler daha lezzetli, hayvanlarınız daha uzun ömürlü, çevreniz de daha yaşanabilir olur. Mutlu bir toplum yapısıyla gelecek kuşaklara da hayat dolu bir çevre bırakmış olursunuz.

Suyun Önemi İle İlgili Kompozisyon – Suyun Önemi Hakkında Kompozisyon


5- 22 Mart Dünya Su Günü İle İlgili Kompozisyon – Yazı

su-hayattır-ile-ilgili-kompozisyon-yazı

22  Mart Dünya Su Günü İle İlgili Kompozisyon: Pınar Kılıç – 8/B – Vakıfbank İlköğretim Okulu – Artvin – Su Konulu Kompozisyon -Yazı: Kaynak 3:


Su İle İlgili Diğer Başlıklar:

Doğa İle İlgili Kompozisyon ve Yazı

Çevre İle İlgili Kompozisyon ve Yazı

Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon ve Yazı


Su konulu kompozisyon ve yazılarımız hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

“Su Tasarrufu İle İlgili Yazılar,” “Su ve İklim Değişikliği İle İlgili Kompozisyon – Yazı,” “Su İsrafı İle İlgili Kompozisyon,” “Su Kaynaklarını Tasarruflu Kullanmak İle İlgili Yazı ve Kompozisyon” başlıklarını yazımız içerinde bulabilirsiniz.

Kaynaklar:

Kaynak 1: https://eodev.com/gorev/14395369

Kaynak 2: https://ckcamlibel.com.tr/tr/kompozisyon-yarismalari

Kaynak 3: http://artvinvakifbank.meb.k12.tr/

Kapak Fotoğrafı Kaynak: http://cennetana.meb.k12.tr/icerikler/suyun-onemi-ve-faydalari_7147607.html


su-hakkında-kompozisyonsu-israfı-yazılar

su-israfı-ve-bilinci-ile-ilgili-kompozisyon
su-bilinci-ile-ilgili-yazısu-kirliliği-nedenleri-ve-sonuçları-ile-ilgili-kompozisyon suyun-önemi-hakkında-yazısu-ve-hayat-ile-ilgili-kompozisyonsu-kirliliği-nedenleri-ve-sonuçları-ile-ilgili-yazısu-ve-iklim-değişikliği-ile-ilgili-yazı su-ve-iklim-değişikliği-ile-ilgili-kompozisyon

 

1 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. Çevre İle İlgili Kompozisyon - Yazı | 3 Farklı Örnek

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*