Mehmet Akif Ersoy’a Mektup | 6 Farklı Örnek

mehmet-akif'e-mektup

Mehmet Akif Ersoy’a mektup başlığı içerisinde İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif’e Türk Milletinin duygu, düşünce ve minnettarlığını aktaran 6 farklı özgün mektup örneğini bulabilirsiniz.

Yazımız içerisinde sırasıyla

  • Mehmet Akif Ersoy’a mektup
  • Mehmet Akif’e mektup kısa
  • Mehmet Akif Ersoy’a teşekkür mektubu

başlıklarını bulabilirsiniz. Sizin için özenle hazırladığımız mektup örneklerini zevkle okumanız dileğiyle…


1- Mehmet Akif Ersoy’a Mektup  

Türk Milleti’nin, vatanı, toprağı için duyduğu aşkı en güzel şekilde kağıda aktaran ve Türk halkının duygularına tercüman olan kişiye, Mehmet Akif ERSOY’a;

Vatan sevgisi ve bağımsızlık aşkıyla yazdığın ve her bir kelimesi hafızalara kazınmış olan, bize yol gösteren, kahramanlık duygumuzu kabartan bağımsızlık sembolümüz, 100 yıldır aynı gurur ve heyecanla tüm cihana duyurulmaktadır. Biz Cumhuriyetin yeni nesil gençleri olarak o zaman yaşanmış olan tüm zorlukları sen olmasaydın nasıl bu kadar iyi bir şekilde zihnimize kazıyabilirdik?

“Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem. Dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım.” Satırlarını kaleme alan şair! Yazmış olduğun marşta vatan sevgisini ve bağımsızlık mücadelesini o kadar iyi anlatmışsın ki vatana olan bu sevgi daha güzel nasıl anlatılabilirdi, bilemiyorum. İçinden şehit çıkmayan ev kalmadığı, ülkeyi yok etmeyi amaçlayan güçlere karşı direnmek için tüm maddi ve manevi imkanlarının tükendiği bir ortamda senin milletimize ve ülkemize karşı bu şekilde seslenişin, ümidi tükenmekte olan ve geleceği karanlığa sürüklenen bir millete ışık olmuştur. Sadece kaleme aldığın İstiklal Marşı değil, bununla birlikte şehitlerimizin istiklal uğrunda nasıl cesurca savaşıp kendilerini feda ettiklerini yine sen anlattın. Bizler yazmış olduğun Marşı, Destanı ve Safahat’ı okuyarak milletimizin yaşadıklarını derinden hissediyor ve ibret alıyoruz.

Bize bıraktığın manevi mirasımız; İstiklal Marşı’mızın satırlarında da yazmış olduğun gibi ay yıldızlı, al bayrağımızın göklerde daima dalgalanması ve kan kırmızısının hiç solmaması için gerekirse canımızı bile feda etmeye hazırız. Sen rahat uyu!

Mehmet Akif Ersoy’a Mektup: Esra Nur Selin Günay – 7/A – Cumhuriyet İlköğretim Okulu – Türkleli/Sin0p – Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Yarışması İlçe Birincisi –  Kaynak 1:

Mehmet Akif Ersoy İle İlgili Kompozisyon ve Yazı Örnekleri okumak için tıklayabilirsiniz.


2- Mehmet Akif’e Mektup

İstiklal Marşının Büyük Şairi,

Bu yıl Cumhuriyetimizin 98. yılını geçireceğiz. Tam  100 yıldır Milli Marşı’mızı ayakta ve başımız dik bir şekilde tüm cihana haykırıyoruz!!!

İstiklal Marşı’mızın şairine karşı düşüncelerimi yazmak elbette kolay değil… Seni hangi sözler anlatabilir ki? Sen ki Mehmet Akif Ersoy, yazdıkları ve davranışlarıyla Kurtuluş Savaşı’nda milletimizin ve askerlerimizin mücadelesini hem iyi şekilde anlatmış hem de askerimizin milletimizin kazanma inancını ve mücadele azmini arttırarak kazanılan büyük zaferde en önemli aktörlerden olan büyük şahsiyet. Yazdığı İstiklal Marşı ile Türk toplumunun zihnine ismini kazımış, Türk insanının vatan, millet sevgisini, özgürlük ve hürriyet bilincini en iyi yansıtan yüce şair ve büyük vatansever.

Türk toplumu olarak seni sevgi, saygı ve minnet ile anıyoruz. Senin ve atalarımızın bize bıraktığı vatan toprağını tıpkı sizler gibi yüreğimizdeki vatan sevgisiyle korumaya devam edeceğiz ve sonsuza kadar yaşatacağız…

Mehmet Akif’e Mektup: Tarih Koleji Eyüp – Düzenleyen: S.A – Konyaaltı/Antalya – Mehmet Akife Mektup – Kaynak 2:

Mehmet Akif Ersoy İle İlgili Şiirler yazısını okumak için tıklayabilirsiniz.


3- Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Kısa

Sevgili Mehmet Akif Ersoy,

Seni hiç görmemiş, tanımamış olsam da bize miras bıraktığın İstiklal Marşı’nı okurken seni duyuyor ve seni görüyor gibiyim. Bağımsızlığımızın sembolü bu kadar güzel bir marşa sahipsek bu senin sayendedir. Sana ne kadar teşekkür etsek azdır. Sakın merak etme yurdumuza alçakları uğratmayacağız. Bastığımız yerleri toprak diye geçmeyeceğiz. Çünkü biz şehit evladıyız. Dünyaları verseler de bu cennet vatanımızı bırakmayacağız.

Büyük şair ruhun şad olsun.

Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Kısa: Nehir Karasakal – Özboyacı İlkokulu -Burdur/Merkez – Akif  Ersoy’a Mektup Kısa– Kaynak 3:

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı, Eserleri, Şiirleri, Sözleri ile ilgili yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.


4- Mehmet Akif Ersoya Mektup

Ey Bayrak Sevdalısı Şairimiz,

Bize hediye ettiğin bu güzel marş için ne kadar teşekkür etsek azdır. Türk Milleti olarak bu marşı her dinlediğimizde gururlanacağız ve seni minnetle anacağız. İki günde yazdığın on kıtalık bu destanı asla unutmayacağız. Her dizesinden ders alacağız. İnanıyorum ki başka bir marş yazılmayacak, başka bir yarışma yapılmayacak.

Biz Türkiye’nin geleceği olarak seni örnek alıp aç da kalsak, açıkla da kalsak vatanımızın her karışını yürekten seveceğiz ve bayrağımızın çehresini hiç soldurmayacağız. Biz şehit oğluyuz! Bize dünyaları da verseler bu cennet vatanın tek bir taşanı vermeyeceğiz.

Ey Yüreğinde Hürriyet Aşkı Olan Şairimiz,

Ne zulme izin verdin ne de birinin hakkını yedin. Eskiye de,  yeniye de sahip çıktın. Bize de öyle olmayı tavsiye etlin. Sana söz veriyoruz ki atalarımıza yakışır gençler olacağız.

Ne güzel demişsin İstiklal Marşımızda:

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim: Bendimi çiğner, aşarım;
Yırtarım dağlan, enginlere sığmanı taşanın. “

Evet! Bu millet, tüm zincirleri kırar, atar; hiçbir zaman hiç kimsenin esiri olmaz, olamaz.

Sen mezarında rahat uyu! Şehitlerle dolu bu toprakları kimseye vermeyiz, verdirmeyiz. Bu bayrak bize emanet ve asla mavi göklerden inmeyecek!

Mehmet Akif Ersoya Mektup: Beril Köse – 4/D – Naciye Suna Oktay Tekin İlkokulu – Kaynak 4:


5- Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Örnekleri    

İstiklal Marşı’nın Büyük Şairi;

Sana bu satırları seksen beş yıl sonrasından yazıyorum. Sen ahiret alemine gideli koskoca seksen beş yıl olmuş. Bu yıl 98. yılını kutlayacağız Cumhuriyetimizin ve tam doksan yıldır Milli Marşı’mızı ayakta ve başımız dik bir şekilde tüm cihana haykırıyoruz.

Sana bunca yıl sonrasından elbette yazmak kolay değil… Seni hangi kelimelerle anlatabilirim ki? Sen ki Mehmet Akif Ersoy… Koca bir tarih anlatımı. Sen gencinden yaşlısına kadar örnek alınması gereken zirve adamı.

İstiklal Marşı’nı yazarken ufukları karanlık olan geleceğe dair umut ışıklarını ateşliyordun. Cepheden cepheye koşarak güçlü ve inançlı olmalarını telkin ediyordun kahraman ordumuza.

Sen, İstiklal Harbi’nin manevi cephesinin önderi, sen bağımsızlık aşkıyla kaleme aldığın İstiklal Marşı ile milletimizin sesi oldun. Sen, şiirindeki gibi “Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın”.

Biz Cumhuriyet’in bugünkü gençleri şanlı tarihimizin bize bıraktığı manevi mirası bir şeref gibi kabul ederek “Asım’ın Nesli” olarak namusumuzu çiğnetmeyeceğimizi bilmeni isteriz.

Sen ve senin gibi tarihimize mal olmuş şahsiyetlerin yaktığı meşale sönmeyecek, bize ve bizden sonrakilere ışık tutmaya devam edecektir.

Seni bugün de saygı ve şükranla anıyoruz. Sen rahat uyu!

Ruhun şad olsun Mehmet Akif.

Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Örnekleri: Meryem Özgün – 10/B – METEM – Türkleli/Sin0p – Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Yarışması İlçe Birincisi –  Kaynak 5:


6- Mehmet Akif Ersoy’a Teşekkür Mektubu

Sayın İstiklal Marşının Yazarı Mehmet Akif ERSOY;       

Size olan minnettarlığımı ve sevgimi şöyle anlatmak isterim:

Siz İstiklal Marşı’nı yazarak bam bayrağımızın, milletimizin, halkımızın, vatanımızın yani TÛRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşlarının Mili Marşımızı yazmış oldun. Siz bu Türkiye de hatta bu dünyada bizim için çok kıymetli ve çok seveceğimiz bir kişiliği olan siz Milli bir Marş yazdınız Atatürk bu Türkiye’yi kurdu, siz yardımcı oldunuz.

Size ne kadar teşekkür etsek azdır. Biz okulda pazartesi günleri sabahları, cuma günleri ise okul çıkışı okuruz. Bence, Türk Bayrağını İstiklal Marşı, İstiklal Marşını ise Türk Bayrağı temsil etmektedir.

Siz kalbimizde yaşamaktasınız. Benim dikkatimi çeken iki kıta var. Bunlar ilk ve son kıtalar ama aslında her bir kıta ayrı önemli ve her okuduğumda Türk Milleti’nin özgürlüğü ve bağımsızlığı için verdiği mücadeleyi çok daha iyi anlıyorum. Sizi ve vatanı için mücadele eden atalarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

Mehmet Akif Ersoy’a Teşekkür Mektubu:A. Metehan Uygur – 4/D – Naciye Suna Oktay Tekin İlkokulu – Mehmet Akif’e Mektup Örnekleri Kaynak 6:


Yazımız içerisinde “Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Nasıl Yazılır”, “Mehmet Akif Ersoy’a Mektup İlkokul, Ortaokul, Lise” seviyesi, “Mehmet Akif Ersoy İle İlgili Mektup”  ve birçok benzer başlık altındaki arayışlarınıza yanıt bulabilirsiniz.


Mehmet Akif Ersoy Hakkında Mektup yazımız hakkında  fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

İlgili Başlıklar:

Mehmet Akif Ersoy İle İlgili Kompozisyon ve Yazı Örnekleri

Mehmet Akif Ersoy İle İlgili Şiirler

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı, Eserleri, Şiirleri, Sözleri


Kaynaklar:

Kaynak 1: http://www.turkelihaber.com/ilcemizde-mehmet-akif-ersoy-a-mektup-yarismasi-foto-galeri/24/

Kaynak 2: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.349253005185021.1073741853.195018150608508&type=3

Kaynak 3: http://ozboyaci.meb.k12.tr/icerikler/mehmet-akif-ersoya-tesekkur_9409179.html

Kaynak 4: https://www.okulhaberleri.net/12-mart-istiklal-marsinin-kabulu-ve-mehmet-akif-ersoyu-anma-gunu-1999422

Kaynak 5: http://www.turkelihaber.com/ilcemizde-mehmet-akif-ersoy-a-mektup-yarismasi-foto-galeri/24/

Kaynak 6: https://www.okulhaberleri.net/12-mart-istiklal-marsinin-kabulu-ve-mehmet-akif-ersoyu-anma-gunu-1999422

mehmet-akif-ersoya-mektup-örnekleri mehmet-akife-mektup-örnekleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*